ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
co kupic???
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 24 Maj, 2015   

A gdzie w tym cena roweru?
Nie bez kozery pisałem, co pisałem wcześniej :P
Dodaj do tego cenę ładowarki do żeli i cenę klamek hamulcowych z wyłącznikami, bo przecież są konieczne (jak to niektórzy pisali ;) )
W sumie wyjdzie tyle, co ten nowy rowerek z linku.
I będzie bez kombinowania i prowizorki,bo nawet te głupie akumulatory trzeba jakoś zamocować.
Jeśli ktoś chce budować potwora, to musi budować od podstaw, bo takich raczej normalnie się nie kupi w sklepie, ale zwykłe rowerki o podstawowych parametrach taniej wyjdzie kupić gotowe, niż robić konwersję.
Takie jest moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.
Dla jednych frajdą jest budowanie rowerów, a dla innych jazda nimi. Są też tacy, co lubią oba rodzaje rozrywki ;)
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 24 Maj, 2015   

zeeltom, poniekąd masz rację, dla takich osób które chcą mieć rower "jakoś" jeżdżący a nie chcą przepłacać i lubią pokombinować - wyjściem idealnym jest zakup używanego, seryjnego rowerka EV najlepiej z padniętymi aku lub innymi drobnostkami. Jest dużo taniej a i można coś samemu pogrzebać i mieć z tego frajdę ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 24 Maj, 2015   

Jak ostatnio kupiłem melexa za 2013 pln, to myślałem że przepłaciłem, a tu rower? Ja za rower stalowy płacę 15-25 pln, za alu 15-50. Ostatnio kolega stwierdził że nyple są z mosiądzu i je wykręcał, ja nie zaplatam kół, tylko wybieram proste :grin:
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 24 Maj, 2015   

gienek333, musisz mieć nerwy ze stali.
Mam znajomych, którzy jeżdżą na rowerach ze złomowiska, ale na tym nie da się jeździć. Oni nawet opony kupują na złomowiskach - zużyte :mrgreen: . Nie miałbym nerwów, aby taką kupę złomu co drugi dzień naprawiać.
Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne złożenie roweru na dobrych częściach. Taki rower odwdzięcza się niezawodnością długie lata albo grube kilkanaście tysięcy km - przejechałem swoim z 15 tys. km i tak naprawdę zero awarii prócz przebitych opon. A znajomi ciągle coś rozkręcają, ciągle coś im "przeskakuje". Mnie złapana "guma" doprowadza prawie do szaleństwa.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 24 Maj, 2015   

To nie nerwy, tylko doświadczenie życiowe,. Jeszcze 10 lat temu nie przyszło by mi do głowy, że produkuje się sprzęt co ma się psuć. Naprawiam maszyny (po kilka milionów) i trzeba je kilka razy włączać,żeby się uruchomiły. Sprzęt używany, to sprawdzony :mrgreen: .
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1334
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 26 Maj, 2015   

Tanio i dobrze się nie da, napęd na rolce nie wróży nic dobrego.

Silniki sparta już przerabiałem, też nie wróżą nic dobrego - małą sprawność, mała moc do wspomagania może i się nadają, ale frajdy nie ma. Generalnie najlepszym napędem są piasty elektryczne. Jeżeli miałbym stawiać rower jak najtaniej to polecam silnik przekładniowy nawet używany, na tablicy znajdziesz z powypadkowych rowerów silniki sprowadzone z holandii z uciętymi kablami na odległości 10-20cm, wystarczy dolutować.

Do tego 3 żele po 12Ah koszt jakieś 200-250zł ale w tej dziedzinie specjalistą chyba jest zeltoom. Ja ci tylko powiem, że aby one służyły musisz ładować to na 3 ładowarki każdy z aku niezależnie.

do tego sterownik możesz sobie zamówić od kogoś z forum, albo mogę ci opchnąć zestaw z manetką kciukową i samouczeniem na 500W 9 mosfet za 149zł.

Reasumując aku 250zł, silnik z przesyłką 200zł zapleciony w felgę i 150zł sterownik z manetką~ około 600zł + trochę roboty własnej. Przy tych kosztach szczerze wolałbym kupić gotowego holendra na allegro, ostatnio wyrwałem za 780zł z uszkodzoną stacyjką i nową baterią li-ion. Po wymianie stacyjki za 50zł śmiga po 40-50km ze wspomaganiem 28km/h.

Co do własnej kosntrukcji to frajda z użytkowania jest ogromna, jeżeli wiesz, że można sobie wstać półgodziny później, ominąć korki i być na czas na miejscu, ale jeżeli ciągle się będzie coś psuło, to człowiek tylko robi i chodzi wściekły, tak jak to przy pierwszym rowerze, który składałem z napędem poza piastą ;)
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 26 Maj, 2015   

Jeździłem chwilę na Sparcie Ion z silnikiem BLDC bezprzekładniowym TOPRUN przy napięciu znamionowym 37V i prądzie ok. 15-18A i dało się osiągnąć 30 km/h, a może nawet 35 km/h. W każdym razie, jak na miejską damkę, było całkiem przyzwoicie.

Co do zasilania, to nie daj się namówić na żele. Wiem, wiem, apetycznie brzmi ich nazwa, i niby łatwa obsługa, i nie potrzeba "drogiej" ładowarki, ale jeśli masz zamiar pojeździć dłużej niż rok, to inwestycja w litowe opłaci się.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1334
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 26 Maj, 2015   

Kolega mówił, że ma być jak najtaniej :) cóż przy prawidłowym traktowaniu żele wytrzymają 3 lata eksploatacji ze spadkiem pojemności około 30% jeżeli tak jak pisałem kolega będzie ładował to 3 ładowarkami każdy żel niezależnie do napięcia 13,9V, bo ładując w szeregu zawsze jeden z akumulatorów będzie się przeładowywał i obniżał sprawność pakietu, tym bardziej, że pojemność tanich akumulatorów żelowych nie jest idealnie równa dla każdego. Osobiście też jestem za technologią litową i gorąco polecam. Tak jak pisze marcin, mnie sparta osiągała prędkość około 38km/h przy zasilaniu na 36V 18Ah aku żelowych sterownik miał 9 mosfetów z nexun.pl, ale to nie to samo co continent ... :razz:
O wiele lepiej rwał silnik przekładniowy na tym samym sterowniku, przekładniowe maja lepszy start, są lżejsze i mają mniejsze zapotrzebowanie na energie podczas rozruchu, co dla żeli i małych pakietów li-ion jest dość istotne, im mniejszy prąd pobieramy tym dłużej służą akumulatory ;)
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

Jeśli kupujecie 3 akumulatory żelowe za 250 zł, to nic dziwnego, że narzekacie :P
Za tyle, to się kupi tylko dwa.
Nie potrzeba 3 ładowarek, kto wpadł na taki pomysł?
Jeśli już ładowarka ma mieć 12V, to trzeba je ładować równolegle jedną ładowarką i się wyrównają.
Ja tak robię, mniej więcej raz na pół roku.
Resztę czasu ładuję je szeregowo. Poza tym dokładam zawsze najtańsze woltomierze cyfrowe (około 10 zł za sztukę) na każdy akumulator i widzę, co się dzieje z każdą sztuką w czasie jazdy. To nawet lepsze, niż BMS ;)
Prawidłowo eksploatowane porządne żele wystarczają spokojnie na 3 lata.

Jeśli ktoś chce dłubać i przede wszystkim zna się na tym, to niech składa.
Jak ktoś chce jechać i jak najszybciej mieć elektryka, a nie zależy mu na szybkościach i mocach kosmicznych, to taniej wyjdzie mu kupienie gotowego rowerka na allegro, czy w sklepie.
Przy tym ostatnim trzeba podokręcać szprychy i wszystkie śrubki ;)
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

Nie odrzucałbym żeli to fajne zasilanie. Najtańsze litowe baterie to ok 1200 zł - to sporo.
Na rolkach popierdzielałem 5 lat i tez fajnie było - a najlepiej bez sterownika.
Jak ktoś chce bezproblemowo jeździć to kupno nowego gotowego rowerka jest najlepszym rozwiązaniem. Na allegro nawet raty były 0%.

A tak najtaniej:
https://www.youtube.com/w...ayer_detailpage
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

mmoto napisał/a:
Najtańsze litowe baterie to ok 1200 zł - to sporo.


Chyba trochę przegiąłeś ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

Być może trochę przesadziłem - baterię litową można kupić za 1119 zł.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

http://allegro.pl/bateria...5375038412.html pierwsza lepsza nowa z allegro, sporo poniżej tysiąca. Nie mówiąc już o tym że za ~1k zł można kupić 6szt kostek turnigy, BMS i jakąś ładowarkę i mieć 45V 10Ah zbudowane na lipo
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

Nadal nie wiemy, co autor miał na myśli pisząc "tanio". ;)
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 27 Maj, 2015   

Rzeczywiście 850 zł, dawno nie grzebałem ani w rowerkach ani w necie co tam nowego.
Ceny obecnie są super są baterie nawet 21AH za 1300 zł, przy rowerku 250W miałbym praktycznie nieograniczony zasięg.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group