ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moduł CC-CV do zasilacza serwerowego
Autor Wiadomość
Jarotz 
początkujący
Jarotz


Dołączył: 29 Maj 2015
Posty: 36
Skąd: Wawa
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

Cytat:
Prąd rozdzieli się w połączeniu szeregowym również na 16 składowych czyli na celę będzie wynosił 19A/16= 1.18A a


wibi spójrz na to co napisałeś mi po prostu ręce opadły ja nie mam zamiaru uczyć cię teorii obwodów. Super że wspomniałeś o o Kirchoffie coś tam wiesz ale wszystko Ci się pomieszało i nie przyjmujesz do wiadomości że tak jest a rad chcesz udzielać. Sorry dla mnie ten wątek nie ma sensu i nie zamierzam więcej Cie przekonywać. Jeśli ktoś ma jeszcze cierpliwość to niech wytłumaczy koledze ze przy połączeniu szeregowym prąd płynie ten sam przez wszystkie elementy i jest to dzielnik napięciowy a nie prądowy!!!!!
Mam nadzieje że zastanowisz się chwile i zrozumiesz co starałem się ci przekazać. Ale proszę nie odpowiadaj już na moje posty bo nie mam ochoty być obrażany przez ignoranta który nie widzi własnej niewiedzy. :evil: No chyba że będzie to mail z przeprosinami.

Ok po raz ostatni tłumaczę ty dzieląc te 19A przez 16 (sic! ) i jeszcze przez 6 otrzymując te prawie 200mA na ogniwo sugerujesz ze muszę rozlutować wszystkie segmenty i polutować je równolegle (czego nie chce robić bo poco ) tylko że wtedy to zasilacz powinien być 3,6 V a nie 58V.

Czy ktoś mnie poprze bo wydaje mi się że bez tego kolega wibi nie poświeci nawet ułamka sekundy na przemyślenie o czym w ogóle pisze jeśli nie dostanie informacji z więcej niż jednego źródła że ma spore braki w tym o czym pisze...
_________________
Pozdrawiam

Jarotz
Ostatnio zmieniony przez Jarotz Czw 25 Cze, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

tas napisał/a:

Prąd nie dzieli się na sekcje "S" tylko "P" czyli 19A prądu ładowania przy połączeniu równoległym 6p to będzie około 3A/celę. Wystarczy zobaczyć czy 1 ogniwo ładowane z 3A ma jakąś perspektywę przeżycia dłużej niż pół roku.

Napięcie dzieli się na sekcje szeregowe "S".


"Lepsze jest wrogiem dobrego",to przysłowie ale jak raz pasuje. Bo napisałem poprawnie by po odejściu od kompa ponownie przeczytać i...błędnie poprawić.Sorry.
Co do ładowania ogniwa tego typu to generalnie mówi się głównie o napieciu (max. 3.65V/ogniwo).Co do prądu to nie doczytałem się jaką pojemność ma ta konkretna bateria (w tym i ogniwo) więc trudno wyrokować czy 3A to dużo czy mało.
Natomiast temat wątku dotyczy faz ładowania i jakichś "modułach" które te fazy niby zapewniają.Otóż już w pierwszych postach tego wątku kol.tas napisał, bardzo słusznie, że te fazy to nie specyfika ładowarki a charakterystyka ładowania ogniwa (zamieściłem obrazek to pokazujący). Ładowarka posiada jedynie stabilizację ograniczającą napięcie wyjściowe , resztę czyli te fazy robi ogniwo.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

Jarotz napisał/a:
Cytat:
Prąd rozdzieli się w połączeniu szeregowym również na 16 składowych czyli na celę będzie wynosił 19A/16= 1.18A a


wibi spójrz na to co napisałeś mi po prostu ręce opadły ja nie mam zamiaru uczyć cię teorii obwodów. Super że wspomniałeś o o Kirchoffie coś tam wiesz ale wszystko Ci się pomieszało i nie przyjmujesz do wiadomości że tak jest a rad chcesz udzielać. Sorry dla mnie ten wątek nie ma sensu i nie zamierzam więcej Cie przekonywać. Jeśli ktoś ma jeszcze cierpliwość to niech wytłumaczy koledze ze przy połączeniu szeregowym prąd płynie ten sam przez wszystkie elementy i jest to dzielnik napięciowy a nie prądowy!!!!!


Potwierdzam, również jak tas..Prąd 19A/6=3 z kawalkiem Ampera na ogniwo...Napiecie dzieli się szeregowo a prąd równolegle.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

atomek1000 napisał/a:
[
Potwierdzam, również jak tas..Prąd 19A/6=3 z kawalkiem Ampera na ogniwo...Napiecie dzieli się szeregowo a prąd równolegle.

Trudno nie potwierdzac praw fizyki....
A wracajac do meritum autor wątku ma od początku konkretne pytanie i na tym warto sie skupić.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

Tak sobie myślę co bym na Twoim miejscu zrobil. Otóż do zasilacza 58 V dal bym jedynie na próbę, na wyjsciu szeregowy rezystor 2 ohm o mocy > 80W (spirala, żarówka itp).
Dlaczego tak ? Bo przyjmuje ze typowo rozpoczynasz ładowanie gdy ogniwa maja 3V czyli 48 V. To oznacza ze w takim momencie prąd wyniesie ok 5A. Dla aku kpl rozladowanego czyli w granicach 32-35V będzie to wprawdzie 11,5A ale to nadal bezpiecznie.
W takich warunkach obserwuj proces ladowania i sprawdz czy w chwili gdy pakiet osiągnie 57 V, prąd juz będzie minimalny więc wpływ rezystora będzie pomijalny.
Jeśli zbyt duży, dodaj w szereg diodę.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że aku rozładowane np. do 3V/celę po ustąpieniu obciążenia "podnosi się" do wyższego napięcia (zależy od RW), a przy ładowaniu bardzo szybko osiąga 3,6-3,7V.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 26 Cze, 2015   

Ok, ale mówimy o LIFEPO4, a zasilacz i tak nie pozwoli je naladowac powyzsj 3,7, przy malym prądzie, a nadto jest tam jeszcze BMS.
sądzę ze warto to sprawdzić bez extra układów, zrodel prądowych itp.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pią 26 Cze, 2015   

[quote="WojtekErnest...mówimy o LIFEPO4, a zasilacz i tak nie pozwoli je naladowac powyzsj 3,7, przy malym prądzie, a nadto jest tam jeszcze BMS.
sądzę ze warto to sprawdzić....[/quote]
Też sądzę że warto sprawdzić w ten sposób działanie ładowarki. Problem w tym że bateria i BMS Jarotza nie do końca są sprawne więc nie przekroczenie napięcia całej baterii nie jest równoznaczne z tym że te wadliwe cele nie przekroczą granicznego napięcia. Osobiście zrobiłbym to w ten sposób że rozładowałbym cele o wyższym napięciu oporem (np. farelką, żelazkiem itd.) aż wszystkie cele będą miały jednakowe napięcie. Następnie ładowałbym sposobem WojtekErnest sprawdzając napięcie i temperaturę na wszystkich celach.
 
 
Jarotz 
początkujący
Jarotz


Dołączył: 29 Maj 2015
Posty: 36
Skąd: Wawa
Wysłany: Pon 06 Lip, 2015   

Witam ponownie trochę milczałem bo miałem ciężki tydzień w moim labie ale przy okazji zmierzyłem napięcie tego zasilacza - 56,6 V przy 2A obciążenia.... To chyba trochę za mało do ładowania LIFEPO4 16s bo wypada 3,53V na segment... Co myślicie? Jest sens dalej brnąć w ten temat? Pełne naładowanie to o ile wiem ~3,65-3,7V a baterie maja bardzo płaska charakterystykę pytanie wiec brzmi w jakim procencie naładuje baterie takim zasilaczem? Ktoś wie jak to obliczyć/oszacować z dużym przybliżeniem?
_________________
Pozdrawiam

Jarotz
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 06 Lip, 2015   

Ja bym sprawdził jeszcze końcowe napięcie ładowarki przy prądzie 50 - 200mA bo być może uzyskasz "naturalne CV" bez żadnych dodatkowych układów.
 
 
Jarotz 
początkujący
Jarotz


Dołączył: 29 Maj 2015
Posty: 36
Skąd: Wawa
Wysłany: Śro 15 Lip, 2015   

No niestety napięcie jałowe było niewiele większe bo tylko 0,1V więcej (dobry stabilizator ;-) )
tak wiec lipa chyba że jednak znajdę fachurę od zasilaczy impulsowych dużej mocy który podpowie mi jak dociągnąć napięcie o te parę voltów wyżej....
_________________
Pozdrawiam

Jarotz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group