ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeróbka panela słonecznego.
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   Przeróbka panela słonecznego.

W związku z wyjazdem w miejsce pozbawione prądu postanowiłem zbudować słoneczne zasilanie do ładowania akumulatorów samochodowych, by korzystać z dobrodziejstwa prądu w dziczy ;)
Mam panel 30,5V 250W (8A)
Podzieliłem sekcje na dwie równe części szlifując panel od spodu i przecinając ścieżkę.
Przylutowałem tam dwa przewody łącząc je zrównoleglając dwie sekcje razem. Rozdzielone są dwiema diodami 10A, by nie płynęły prądy różnicowe, przy nierównym oświetleniu. Dodatkowo dołożone diody 10A do powstałych w ten sposób 4 sekcji. Teraz panel daje do 16A przy napięciu około 15V. Mam zamiar wpiąć to bezpośrednio do akumulatora w samochodzie, a panel będzie zamocowany na bagażniku dachowym. Ewentualnie, zbyt duże napięcie ładowania mogę "zbić" diodami do wartości akceptowalnej przez akumulator.
Docelowo, na wyjazd, będzie na pokładzie akumulator 120Ah co da razem jakieś 160Ah.





 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Moze za te kilkadziesiąt złotych kup prosty sterownik. W słoneczniku widziałem na zlocie 16 V na aku. To niezbyt dla nich zdrowe.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Aku z elektrolitem ciekłym to nie rusza (w nocy się przestudzą gdyby nie były rozładowywane), a po wakacjach doleje wody i będzie ok :grin: .
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Sie, 2015   

Zamiast kupować sterownik za kilkadziesiąt złotych wolę dołożyć dwie, trzy diody za 50 groszy ;) Parę razy w słoneczniku było na akusach 16V, ale jakoś im to nie zaszkodziło, nadal działają normalnie. Muszę tam też dołożyć diody, tak dla pewności :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Sie, 2015   

Zbiłem napięcie na luzie do 15V mostkiem prostowniczym 25A. Na próbę położyłem na bagażniku, czekam na słoneczko i zobaczę co to za wynalazek zrobiłem ;)



 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Sie, 2015   

Wychodzi na obciążeniu 13,8V. Będzie OK ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group