ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Prąd sterownika - jak to jest?
Autor Wiadomość
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Nie 22 Lis, 2015   Prąd sterownika - jak to jest?

Zawsze myślałem, że tak w przybliżeniu, silnik elektryczny odda taką moc, która pozwoli pokonać opory ruchu. Aż do zatrzymania. A ta moc to iloczyn prądu i napięcia. A prąd będzie zależny od tego napięcia i rezystancji uzwojeń - tak z grubsza. Więc silnik bierze prądu tyle, ile może (I=U/R).

Myślałem też, że tranzystory mają jakieś ograniczenia odnośnie prądów, jakimi można je "obciążać" - podaje się np. prąd ciągły i chwilowy. Jeśli odbiornik pociągnie więcej prądu, niż tranzystor będzie wstanie "przepuścić" - to się spali.

A teraz czytam, że aby ograniczyć moc silnika, należy mu założyć "mniejszy" regulator. Np. silnik 48V 500W, to już jest wyżyłowane i on pracuje ze sterownikiem 12 A. Żeby go puścić na 60V to trzeba by mu dać regulator 8A.

I zgłupiałem...To sterownik (regulator) jakoś steruje prądem i jest w stanie go ograniczyć, gdy silnik chce pociągnąć więcej, niż regulator może dać..? Chodzi mi o ideę, że regulatory do e-rowerów (BLDC w szczególności) ograniczają prądy..?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 22 Lis, 2015   

Tak jak napisałeś:
Szwagier napisał/a:
silnik bierze prądu tyle, ile może (I=U/R).

Jako, że napięcie jest zwykle kilkadziesiąt Volt to prądy szły by w setki A
Sterownik musi ograniczać prąd.
Steruje napięciem ( większość sterowników ) a ograniczenie prądowe działa swoja drogą.
Ogranicznik prądu działa zwykle przy ruszaniu i dużym obciążeniu pod górę.
Dlatego sterownik słabszy prądowo nie ograniczy prędkości pojazdu a jedynie przyspieszenie i możliwości pokonywania wzniesień.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Nie 22 Lis, 2015   

Ok, dzięki. Każdy sterownik do rowerów BLDC tak ma..? Czy trzeba kupować sterownik na zapas patrząc, jaki maks prąd silnik może pociągnąć, żeby go nie spalić?

I ograniczanie prądu przez sterownik implikuje mi też, że sterownika nie da się przeciążyć, a w szczególności przegrzać - zakładam pracę na wolnym powietrzu?

...i jedyne co można uzyskać w sterownikach wymieniając tranzystory na "mocniejsze" to podniesienie napięcia? Bo prąd i tak będzie ograniczony przez inne układy (mikroprocek czy inny układ mierzący prąd)?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 22 Lis, 2015   

Sterownik ma ograniczenie niezależne od silnika do jakiego go podłączysz. Jak sterownik daje np. 30A max to słaby silnik może ulec przegrzaniu a dla takiego co wytrzyma 50 A to będzie pestka.
Więc raczej sterownik dobieramy do silnika niż odwrotnie.
Poza tym sterownik można troszkę stuningować.
Pamiętaj o tym, że czas ma znaczenie. Popularne jest przeciążanie nawet znaczne ale przez ograniczony czas. Jak silnik dopuszcza np 30A ciągle to śmiało żeby uzyskać dobry start można mu dać chwilowo 2 czy 3 razy więcej. Chwilowo oznacza kilka-kilkanaście sekund a nie 3 minuty.
Sterownik nie podkręcany na powietrzu będzie się miał dobrze.
Zabudowa też go nie zabije, większość osób ma zabudowane.
Podnoszenie napięcia zasilania nie zmienia prądu max. Sterownik ogranicza i tak. Zmienia jednak moc całego układu. Wymiana tranzystorów też nic nie zmieni. Można je wymienić wtedy jak podnisiemy ten ogranicznik prądu.
Ja mam sterownik oryginalnie na niecałe 30A a teraz idzie max 60. Dołożone są też tranzystory.
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Pon 23 Lis, 2015   

Czyli zmodyfikowałeś rezystor pomiarowy i dołożyłeś drugie tyle takich samych tranzystorów (na kanapkę ?) by sprostały zakładanemu poborowi prądu ?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 23 Lis, 2015   

Dawałem już zdjęcie i coś skrobnąłem.
Takie coś:

2014-12-30_22-11-04_27.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 384 raz(y) 723,97 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group