ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Przebudowa skuterka 36V 1000W
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   Przebudowa skuterka 36V 1000W

EDIT - zmieniłem parametry silnika i zasilania.

Jestem na etapie budowania, a właściwie przerabiania skuterka elektrycznego.
Zasilany będzie z 4 akku 12V 12Ah i potrzebny mi do niego sterownik 48V oraz ładowarka. Na allegro jakoś nic nie mogę znaleźć, a na ekonapędy ceny są jak z kosmosu. Z tego co doczytałem, to sterownik 200 zł, ładowarka też coś koło tego. Mam silnik prądu stałego 36V 500W i chcę go trochę przeciążyć do 48V. Czy może widział ktoś coś tańszego? Na allegro wszystkie gotowe sterowniki są na 24V i 250W, a nie bardzo mam czas i chęci na budowanie sterownika od podstaw.
Help! :)
Ostatnio zmieniony przez zeeltom Nie 01 Mar, 2009, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Polecam ebaya, powiem smialo ze na bank znajdziesz cos dla siebie (np 48v/1000w)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Trochę poglądu :)

Tak to wygląda mniej więcej przed przróbką:


Po zdjęciu osprzętu:


Po założeniu kierownicy, hamulców i manetek:


Rozmieszczenie akku:


Prawdopodobny widok po skończeniu, jeszcze bez silnika, który będzie za kanapą:


Trza się brać do roboty :)
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

A jaka zajmuje sie pozycje w tym pojezdzie?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Patrzyłem na Ebayu, i coś bym podebrał, ale wszystko z Niemiec. Najtańszy 48V 500W za ok 110 zł z przesyłką, ale nigdy tam nie kupowałem, a płatności kartą, więc odpada.
Pozycja dość ciekawa, bo nogi będą dość wysoko, ale się przymierzałem i nie jest źle :) Mniejszy opór dla powietrza :D
To raczej nie będzie służyło do dalekich podróży, więc pozycję da się jakoś przecierpieć :D
Rączki kierownicy są mniej więcej na wysokości piersi. Nie jest tragicznie.
Podnóżki będą w miejscu, gdzie teraz zaczyna się kanapa, tylko niżej, na dole pojemnika na baterie.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

To wyobrazam sobie ze bedzie to dosc aerodynamiczna stlwetka :) A jakie predkosci zaplanowales dla tego cuda?

Swego czasu kupowalem z usa od TNCSCOOtERS ale wtedy dolar byl po 2zl wiec jak barszcz. Placisz przez paypal wiec nie widze proiblemu. Ja mam naprzyklad niedebetowa karte platnicza z oddzielnym kontem do takich platnosci i jest juz wtedy superbezpiecznie.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

No, nietety, w moim przypadku karta odpada. Zrobiłem dziś stelaż do kanapy.




Teraz muszę pomyśleć nad mocowaniem silnika. Niestety, będzie za kanapą i cofnięty za tylne koło, bo to byk, a nie silnik :D
Szukam jakiejś rozsądnej zębatki do paska zębatego, bo łańcuszek raczej odpada, nie lubię hałasu :)
Szybkości nie jestem pewny, ale myślę, że 40 osiągnę bez problemu. W końcu to będzie dość lekkie. No i ta aerodynamika :D
Ostatnio zmieniony przez zeeltom Czw 16 Paź, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Ten skuterek już mi się podoba, a po skończzeniu, to będzie"arcydzieło sztuki".
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Stelaż pod siodło przytrzymuje jednocześnie akku od góry.
Zamocowany jest do ramy pod kierownicą i tył kanapy można podnieść, by dostać się do akku i elektroniki.
Przymierzyłem się do podnóżków i najbardziej pasuje mi założenie ich na osi przedniego koła. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Ze względu na gabaryty silnika, normalne, typowe zamocowanie będzie powodowało, że silnik będzie wystawał z jednego boku. Pomyślałem o przekładni kątowej. Wtedy silnik mógłbym umieścić pionowo, albo po skosie a koło zębate będzie normalnie z boku. Tylko zastanawiam się nad stratami w takiej dodatkowej przekładni. Lepiej postawić na wygląd, czy raczej na zmniejszenie poboru energii?
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Podporki na osi przedniego kola czyli cos a la pegi w BMX'ach :) . Na tym siedzisku to sie bradziej lezy czy siedzi? Nie bedziesz mial za bardzo nog zgietych jak podporka bedzie tak blisko? Co innego przymiarka a co innego 1h jazdy.
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Paź, 2008   

Szukam jakiejś rozsądnej zębatki do paska zębatego, bo łańcuszek raczej odpada, nie lubię hałasu


proponuję koło pasowe od poloneza małe kosztuje ok 20zł, do tego pasek. Ja do swojego ( na razie tajemniczego projektu ;) ) zastosuję podwójny pasek zębaty od poloneza i w sumie 4 koła rozrządu.

Pozdrawiam

Wiesiek[/quote]
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Paź, 2008   

Tyle, że pasek trzeba mocno napinać, a pasek zębaty niekoniecznie, ale na pewno z mniejszą siłą. Szkoda łożysk w silniku.

Dalszy ciąg budowy :)
Zamocowanie stelażu kanapy i mocowania akku.





Przy okazji... , udało mi się w końcu odpalić takie małe cacko dla wnuka. Kupiłem to na allegro za 99 zł z uszkodzonym sterownikiem, bez akku. Oryginalnie był tam 12V, mały akku, ale przerobiłem, a właściwie wyciąłem mocowania i załadowałem tam dwa akku 12V 5A HAZE i sterownik 24V 250W. Wszystko wlazło w te niebieskie obudowy pod ramą. Teraz czekam na Boże Narodzenie. Będzie ciekawy prezent, szkoda, że to zima, ale może nie będzie śniegu i wnuczek sobie pojeździ :D



Ciąg dalszy nastąpi, bo skończyła mi się kasa na moje hobby :)

I jeszcze, przy okazji... mam drugie, podobne podwozie do przeróbki. Ma już kierownicę i amortyzowany przód. W podłogę można włożyć dwa akku 12V 12Ah na poziomo, trzy na pionowo, albo 4 piętrowo na poziomo, dwa nad dwoma. Oddam za jakieś nieduże pieniądze maniakom przeróbek :)



Myślę, że cena 100 zł plus przesyłka będzie odpowiednia. Dorzucę do tego silnik 24V 300W, to już gratis :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Lut, 2009   

Ruszyłem z dalszą budową. Trochę mi się zmieniły plany. Zasilanie będzie 36V i silnik 24V, napęd łańcuchem. Chcę to przetestować, silnik mocuję jednak tak jak inne, będzie trochę wystawał, ale nie będzie tak tragicznie, bo jest krótszy od tego na 36V. Przy zasilaniu 24V obliczeniowa prędkość wychodzi 20 km/h przy fabrycznych zębatkach. Przy 36V moc pobierana przez silnik będzie ok. 1KW. Przy 24V 500W. Jak to złożę i przetestuję, to zastanowię się co dalej. W każdym bądź razie przekładnię kątową już mam. Zobaczymy jak będzie z przyspieszeniem i zasięgiem. Akku 12V 12Ah x 3 szt. Jak będę zadowolony, to pomyślę nad innym przełożeniem i nad zębatymi kołami pasowymi. Silnik na 36V 500W na razie zostawiam sobie na później.
W obecnym układzie silnik schowa mi się pod kanapę łącznie z akku i elektroniką.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Mar, 2009   

Trochę fotek.

Jakoś to wpasowałem.



Widok z góry.



Pod silnikiem znalazłem miejsce na elektronikę.



Nawet specjalnie nie wystaje z boku.



Mieszczą się spokojnie 3 akku 12V 12Ah.



Widok ogólny, jeszcze bez osłon bocznych.

 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009   

Extra maszyna !
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group