ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kastom Byk od podstaw
Autor Wiadomość
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Co tu się konsultować - jest przecież NYX. Tylko ten wahacz z alu to wątpliwa sprawa
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Z moich obliczeń wynika, że kompletna rama będzie ważyła około 9 kg.
Co do wyboru ramy. Jeździłem na niej i w moim odczuciu była baardzo solidna, sztywna itd.

Pewne jest natomiast to, że to nie jest finalny bajk. Pojeździmy, zobaczymy co jest źle, porozkminiamy wspólnie i wtedy rama v2 powinna być już ideałem i jednocześnie w stu procentach własnym projektem:)
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

sietaz napisał/a:
Co tu się konsultować - jest przecież NYX. Tylko ten wahacz z alu to wątpliwa sprawa

Konsultowałem się z mądrzejszymi ode mnie co w laminatach siedzą od wielu lat. Pamiętam też, jak pod koniec lat 90tych w warsztacie M. Kaczmarka jeden z jego pracowników wymarał włókno węglowe i wylaminował je. Kawałek płaskownika a to była wówczas dla nas technologia NASA:) Nie można było tego płaskownika zniszczyć przez walenie młotkiem w imadle, zginanie itp. No i ten NYX to trochę wg mnie ściemniany - sandwich z tkaniną szklaną w środku, że niby bardziej giętki... Raczej przez wzgląd na koszty a nie giętkość. A wiesz dlaczego dali wahacz alu, bo jest właśnie bardziej giętki a nie wytrzymały i przy tym mocowaniu co mają, sztywny wahacz węglowy musiał chodzić na boki, że ho ho..

maniekrox napisał/a:
Z moich obliczeń wynika, że kompletna rama będzie ważyła około 9 kg.
Co do wyboru ramy. Jeździłem na niej i w moim odczuciu była baardzo solidna, sztywna itd.
Pewne jest natomiast to, że to nie jest finalny bajk. Pojeździmy, zobaczymy co jest źle, porozkminiamy wspólnie i wtedy rama v2 powinna być już ideałem i jednocześnie w stu procentach własnym projektem:)


I to jest właśnie słuszna ścieżka. Jak chcesz to mam fotki zgrabnych ebików w systemie "kratowniczym". Mogę Ci podesłać.
Ostatnio zmieniony przez sannis Pon 30 Lis, 2015, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Porównanie roweru do terenówki jest nietrafione. Kwestia masa wytrzymałość. Ale... Do tej "lekkiej" konstrukcji stalowego szkieletu potem doklejacie boczki doły itp. Może i z lżejszego alu czy czego ale i tak suma wychodzi ciężko. A sztywność całego ustroju ( przestrzennego) dość łatwo zamodelować, a w przypadku konstrukcji typu pucha to da się nawet z dobrym oszacowaniem przybliżyć prostymi wzorkami. I pucha "samonośna" jak to ktoś napisał w TAKIM przypadku wcale nie musi być mniej wytrzymała czy mniej sztywna na np skręcanie. Ani też cięższa. Zresztą o czym my mówimy. Ze względów technologicznych (spawanie itp) ciężko zrobić puchę ze sciankami mniej jak 1.5mm. A pucha zrobiona z takiej blachy uwiezie słonia. W końcu główny profil ma przekrój typu 10x20cm. Całość w stosunku do ramy alu mtb jest przewymiarowana wiele razy.
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Sztywnością puchy się nie martwcie, istotny jest wahacz i jego mocowanie.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Dokładnie.
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 04 Gru, 2015   

Po przejażdżce na 10 kilowatowym potworze stwierdzam, że zamierzane 12 kW to jest bardzo dobry pomysł:)

Jedynie co, to do przemyślenia jest kwestia czy jednak mxusa 3T nie zmienić na RHR-50.
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob 12 Gru, 2015   

sannis napisał/a:
Nie można było tego płaskownika zniszczyć przez walenie młotkiem w imadle, zginanie


Co za herezja - carbon ma niską udarność. Nawet w wiki można znaleźć tą informację

sannis napisał/a:
sandwich z tkaniną szklaną w środku, że niby bardziej giętki


Nie czaje - po co rama ma być giętka - przecież carbon się stosuję dla maksymalnej sztywności. Jeżeli ktoś ma taki zamiar to nie trzeba pakować szkła tylko aramid lub bardziej elastycznej żywicy użyć

sannis napisał/a:
sztywny wahacz węglowy musiał chodzić na boki, że ho ho..


Wahacz z węgla do mxusa - chciałbym to zobaczyć i dostać info ile to ujedzie kilometrów. Wahacz raczej powinien być stalowy. Na duży plus zasługuje torqe arm bo regen potrafi giąć kilkumiletrową stal o alu to już nie wspomnę
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Sob 12 Gru, 2015   

sietaz napisał/a:
Co za herezja - carbon ma niską udarność. Nawet w wiki można znaleźć tą informację


No widzisz Ty masz informację z WIki a ja to widziałem w 97', na własne oczy, w Warsztacie guru polskich laminatorów... Jego uczniowie robią w całej Europie kompozyty dla takich firm, że pała mała :mrgreen: Teoretycznie niby prawda udarność jest niższa, ale w praktyce tragedii nie ma.

sietaz napisał/a:
Nie czaje - po co rama ma być giętka - przecież carbon się stosuję dla maksymalnej sztywności. Jeżeli ktoś ma taki zamiar to nie trzeba pakować szkła tylko aramid lub bardziej elastycznej żywicy użyć


No właśnie tez nie czaję po co im w NYX giętka puszka, ale tak się tłumaczą na swojej stronie i w filmikach. Ja stawiam na ekonomię a nie giętkość. Ponieważ właściwości kompozytu nie są wypadkową właściwości zastosowanych poszczególnych materiałów.

sannis napisał/a:
Wahacz z węgla do mxusa - chciałbym to zobaczyć i dostać info ile to ujedzie kilometrów. Wahacz raczej powinien być stalowy. Na duży plus zasługuje torqe arm bo regen potrafi giąć kilkumiletrową stal o alu to już nie wspomnę


Powiedz to projektantom samolotów albo wyścigowych samochodów i porównaj sobie przeciążenia, siły do tego mxusa :mrgreen: To jest tylko kwestia zastosowanej technologii, która ma kluczowe znaczenie w kompozytach. Niestety niektóre technologie są nie do przeskoczenia...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 12 Gru, 2015   

Taka ekonomia, że słowo "aluminiowa" sprzeda tą ramę o 100% drożej. A carbonowa sprzeda ramę o 500% drożej :)
Mamy kapitalizm, tego się nie da przeskoczyć :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mobwar 
młodzik
Mobwar


Dołączył: 07 Paź 2015
Posty: 59
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto 15 Gru, 2015   

Mam pytanie odnośnie suportu. Jaka to szerokość? Czy to będzie samoróbka? Jestem na etapie szukania i nie widać szerokich. Może oś przeciąć i rurą przedłużyć? Nieco by to osłabiło jednak konstrukcję.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 16 Gru, 2015   

Suport jest szerokości dokładnie 118mm, rura podtaczana, oś customowa samoróbka;)
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 16 Gru, 2015   

Szukaj tych od fat bike na allegro. Mufę trzeba sobie wytoczyć albo przeciąć 69mm na pól i poszerzyć wspawaną wewnątrz rurką.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group