ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ładowarka
Autor Wiadomość
rafalbooa 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lis 2015
Posty: 32
Skąd: sosnowiec
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   ładowarka

Witam .Potrzebuje ladowarke do zelkow bo mam 3 zelki 12v 20ah i chce kupic ladowarke.Nie wiem za bardzo jaka kupic zeby ladowala te akumulatory i jeszcze takie co maja 12ah.doradzcie co kupic
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

A jak je chcesz ładować? Szeregowo, czy równolegle?
Przy szeregowym wystarczy typowa ładowarka do żeli na 36V i prądzie do 2A.
Np. taka: http://allegro.pl/ladowar...5512896267.html

Dla ładowania równoległego musisz mieć 12V ładowarkę i prąd około 5A.
Jeśli ładowarka daje mniejszy prąd, to ładowanie potrwa dłużej.
W każdym bądź razie muszą to być ładowarki automatyczne, które po naładowaniu akumulatora się wyłączają.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Ta powinna być dobra:
http://magma.sklep.pl/pro...ikrofonowa.html
Czas ładowania od 0 do pełna jakieś 4 godziny.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 30 Lis, 2015   

Nie polecam ładowania żeli równolegle dużym prądem (w przypadku 12Ah m.ax 3A).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Równolegle 3 sztuk na raz? Przy okazji będzie wyrównywało akumulatory. Typowy prąd ładowania żeli, to 1/10 pojemności. Dla 3 dwunastek, to niecałe 4A.
 
 
rafalbooa 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lis 2015
Posty: 32
Skąd: sosnowiec
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Sposob ladowania jest mi obojetny moge szeregowo lub rownolegle wazne zeby sie ladowark wylanczala jak naladuje i zeby nie bylo z nia problemow.Rower musze zostawiac na dzialce bo to trajka tadpole wiec do domu nie wlezie.a jak podlacze akumulatory i pojde do domu to chce zeby sie to jakos odlnczalo.A jak jest lepiej ladowac szeregowo czy rownolegle ??
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Zdrowiej dla akumulatorów jest ładowanie równoległe. Wyrównujesz wtedy akumulatory.

Ta się nada do 3 sztuk 12Ah
http://www.salmor.pl/pros...orow,id672.html
 
 
rafalbooa 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lis 2015
Posty: 32
Skąd: sosnowiec
Wysłany: Wto 01 Gru, 2015   

Dzieki wszystkim za szybkie odpowiedzi ;) .kupie sobie ta co zaproponowal zeeltom bo mi sie podoba i parametry tez ma chyba dobre.dzieki:)
 
 
rafalbooa 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lis 2015
Posty: 32
Skąd: sosnowiec
Wysłany: Pią 04 Gru, 2015   

[quote="rafalbooa"]Dzieki wszystkim za szybkie odpowiedzi ;) .kupie sobie ta co zaproponowal zeeltom bo mi sie podoba i parametry tez ma chyba dobre.dzieki:) A jeszcze jedno pytanie bo zrobilem obudowe na 3 akumulatory 20Ah i beda pod siedzeniem w trajce.wyciaganie ich do ladowania bedzie upierdliwa bo musze odkrecac siedzenie a jak je podlacze wszystkie rownolegle do jakiejs wbudowanej w obudowe wtyczki i do tej wtyczki podlacze ladowarke a skrzynke zamkne czy bedzie dobrze czy musze je wyciagac i podlancza pojedynczo????
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

Jak masz zamiar podłączyć do ładowania te aku, bo przypuszczam, że zasilanie silnika masz 36V ? W Twoim przypadku albo ładuj pojedynczo podpinając je po kolei, albo zrób dodatkowy przełącznik, który na czas ładowania zmieni konfiguracje z szeregowej na równoległą i przy okazji odetnie obciążenie.
Dla potomnych - ładowanie 3 aku żelowych w szeregu to morderstwo... Musi być jakiś balancer. Ja już przy dwóch (kupionych w tym samym czasie, pojemność 60Ah) miałem problemy po kilku ładowaniach na jednym było 15V(!) a na drugim nieco ponad 13V co powodowało, że automat odłączał ładowanie (wykrywał osiąg napięcia 28,8V czyli 2x14,4V o ile pamiętam) i jeden był wiecznie niedoładowany, a drugi aż prosił się o uszkodzenie (przeładowanie). Na szczęście w porę to zauważyłem i zrobiłem prosty balancer 2x12V (artykuł na elektrodzie dla zainteresowanych), który działa do dzisiaj.

zeeltom napisał/a:
Typowy prąd ładowania żeli, to 1/10 pojemności.

Prąd startowy może być dużo większy i dla żelówek wynosi 0,3C i jest to bezpieczne (z żelowymi aku mam do czynienia od prawie 20 lat). Gdy ładowanie odbywa się stałym napięciem (bez obciążenia w granicach 14,5V) prąd będzie stopniowo malał, a napięcie na aku rosło. Moment zakończenia można badać na dwa sposoby, albo przy 14,4V można zakończyć ładowanie lub gdy prąd ładowania spadnie do kilku mA. Ładowane w ten sposób systematycznie akumulatory (mojej konstrukcji ładowarkami jak i sklepowymi) wytrzymywały mi bezproblemowo co najmniej 5-6 lat, a zajmuję się między innymi filmowaniem imprez i swego czasu (bo teraz przeszedłem na li-jon) to było podstawowe wyposażenie kamerzysty :smile:
Polecić mogę też ładowarki impulsowe 6/12V sezonowo pojawiające się w sieciówkach z prądem ładowania około 4A, np. takimi:
http://imged.pl/prostowni...3-10170669.html
(miałem jeszcze podobną firmy Tronic, która służyła 5 lat i przestała kiedy ją raz komuś pożyczyłem... :evil: )
Nie wiem jak z jakością tych nowych, ale zakupione ładnych kilka lat temu obecnie dzielnie mi służą nawet do podładowania aku w samochodzie, bo z żelówek korzystam już tylko do testów elektroniki i nie tak często jak kiedyś, a są to akumulatory mające nawet 8-10lat i nadal dobrze się mają :cool:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

Zgadzam się ze wszystkimi podpowiedziami, poza prądem końcowym.
Żele uważa się za naładowane jeśli prąd spadnie poniżej 100 mA, a nie kilka mA.
Oczywiście można trzymać ładowarkę do spadku prądu do takiej wartości, ale będzie to trwało wieki ;)
Mam dwa aku podłączone pod ładowarkę od kilku miesięcy i nadal trwa ładowanie, choć osiągnęły 14,5V na sztukę. Widocznie prąd nadal jest duży, co jest pewnikiem wynikiem jakiegoś wewnętrznego, dużego samo rozładowania.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

A ja się nie zgadzam :oops: . Aku żelowe "wyrównuje" się prądem. Jeżeli mamy 3 aku, o różnych parametrach (identyczne jest trudno zrobić), i zaczniemy je ładować dużym prądem, to ten o najmniejszej RW będzie pobierał największy prąd i będzie coraz cieplejszy, przez co RW spadnie jeszcze bardziej i tak, aż się "zaokrągli". Dodam, że w każdym 12V aku jest 6 2V akumulatorków (też nie identycznych) i trzeba je "wyrównać", to może powiercić dziury i każde ogniwo balansować? Też nie pomoże. Napięcie na danym ogniwie zależy od bardzo wielu czynników (temperatura, gęstość elektrolitu, cechy produkcyjne itd.)
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

@zeeltom, fakt z tym prądem, 100mA to może trochę dużo. Ja zazwyczaj spadek miałem do około 20-30mA . W każdym razie lepiej sprawdzać napięcie i po osiągnięciu 14,4V przełączyć na 13,8V jeśli aku nie będzie odłączane - to napięcie konserwujące, choć spokojnie i takim można naładować tylko będzie dłużej trwało.

@gienek333, dlatego zasugerowałem wcześniej aby ładować pojedynczo, choć przy równoległym i tak jest mniejsze ryzyko uszkodzenia niż przy szeregowym ładowaniu. Najważniejsze aby ładowane aku miały identyczną pojemność to jakość da radę :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

Ładuję szeregowo po każdej jeździe i raz na kila miesięcy ładuję swoje żele równolegle.
Jak na razie nie mam problemów z rozjazdami.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 05 Gru, 2015   

Ponieważ masz Greensavery za 450zł/szt?
A reszta ludków kupuje śmieci po 99zł z allegro i jednak ma problemy z rozjazdami?
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group