ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy e-bike
Autor Wiadomość
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   Pierwszy e-bike

Witajcie

Na wstępie chciałem przywitać szanowne grono :)

No i mnie wzięło na e-bike... Jak zapewne wszyscy na początku, wiele nie wiem (bardziej nic niż coś), choć staram się to nadrobić, m.in. czytając forum.

Ponieważ nie jestem pewny czy koncepcja roweru z silnikiem będzie tym o co mi chodzi, nie chcę zbyt ambitnie podchodzić do tematu na początek. Tak więc,chcę przerobić swój stary rower. Superbike może później.

Do dyspozycji mam dość leciwy, lecz całkiem porządny model Scott-a Expert Racing, rama 21'. Rok temu zrobiłem w nim generalny remont, więc nada się w sam raz.

Wiem że powinienem zacząć od określenia potrzeb. Trudno pisać o potrzebach nie znając palety możliwości :)
Więc tak, od 20 lat latam w terenie, ale na motocyklach enduro/cross. Domyślam się że rowerem tego nie zastąpię. Nie mniej, rower w 70% do jazdy off road. Nie tylko niziny, więcej niż często bywam w Beskidach i pewnie tam przypadnie większość motogodzin/rowerogodzin.
Szybkość, no cóż, rowery hardtail i duże prędkości jakoś mi nie pasują. 50km/h całkowicie mi wystarczy. Zasięg, zobaczymy co się da wycisnąć. Gdy jeszcze chciało mi się pedałować, robiłem 80-100km na wyjazd, głównie po lasach. Teraz jestem stary i leniwy ;)

Pomysł mam taki, proszę mi go wybić z głowy jeśli coś bredzę :)
Sinik: 9C RH2806 wolnobieg
sterownik: GT 1500W, 60V, 45A
Baterie: 60V 20Ah z wyliczeń powinno się zmieścić (Turnigy)
BMS - ???

Koła mam 26"- zastanawiam się nad obręczą 24" na tył.

Z tym terenem w 70% pisze z dużym optymizmem, od dawna nie mam czasu na jazdę moto w terenie, więc... Zobaczymy jak będzie :)

Pozdrawiam
Sebastian
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   

Bazując na doświadczeniu forumowych ludków naprawdę ciężko jest zbudować ebajka źle. To by już naprawdę trzeba było wymyślać sztukę na upartego.
Elementy dobrane masz wedle sprawdzonych rozwiązań, dużo ludków pomyka na takich i wrażenia są bardzo pozytywne.

W pierwszej konstrukcji takie szczególiki jak średnica koła mają małą wagę. Podstawa to jednak zabezpieczyć termicznie silnik i sterownik bo w początkowej fazie jeżdżenia można się zapowietrzyć z wrażenia i zapomnieć, że to "tylko" ebajk. 2 czujniczki i więcej do szczęścia nie trzeba.

BMS należy dobrać taki, jaka instalacja akumulatorów będzie. W tym przypadku 60V = 16s, więc trzeba BMS i ładowarkę pod 16s.

LiPo dobre i sprawdzone, setki ludzi na tym jeździ (ale właśnie konkretnie te Turnigy, żadne inne), największe hardkory dobijają do 800-900 cykli i to przy potężnych prądach, więc to jeden z lepszych wyborów do własnej konstrukcji.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

Dzięki Tas za odpowiedź a raczej potwierdzenie że niczego nie pomyliłem.
Poza forum już zapadły decyzję, tak więc od soboty powinienem się stać właścicielem rzeczonego zestawu w stanie "z odzysku". Budowa pójdzie raczej szybko, gdyż starałem się nie wydziwiać i bazować na Waszym doświadczeniu. Jak się spodoba, a czuje że tak będzie, nie będzie to moje ostatnie słowo ;)

Zupełnie nie wiem czego spodziewać się po e-bieke, na szczęście zacny forumowy user pozwolił mi uzupełnić tą wiedzę :)

A tak BTW pewnie będzie okazja polatać kiedyś razem, gdyż niebawem zawitam na stałe w Twoje strony.

S.
 
 
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

W ramach raportu.

Osłabła mi motywacja, pewnie spowodowane pogodą i nawałem pracy. Jednak wczoraj, w przypływie dobrych chęci odpaliłem ustrojstwo. Pojeździłem, zmarzłem, stwierdzam że fajne.

Troszkę przysłaby ten pojazd :/ Szybki, jak na rower, ale spodziewałem się ciut więcej narowistości. A wyszło takie pierdzidło do toczenia się ;)

Tak więc, zabawka na sezon prawie gotowa. Prawe, bo pozostało wytłoczyć dekle skrzynki.


Myślę że dwa razy więcej mocy załatwiło by sprawę niedosytu wrażeń.

Sebastian
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Watowica... :lol:
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Może bardziej przyzwyczajenie do motocykla i jego mocy. Ee to dla kolegi minimum 8kw w wolnym silniku i koła 24 czyli cos jak bysiu22 :grin:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Może warto zapytać, czy konstrukcja jest optymalnie wykonana i ustawiona?
Na te setki ludków enajkerów to jeszcze nie spotkałem, aby ktokolwiek przy pierwej (i kolejnych) jeździe powiedział na 3kw rower "pierdzidło do toczenia się".
To sugeruje po prostu jakiś błąd w budowie.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Nie umiem tego zweryfikować. Uczę się dopiero tematu, więc błędy są bardzo możliwe. Konfiguracja jest taka jak w pierwszym poście, z tą różnicą że koło tylne jest 24".

To nie do końca tak :) Napisałem że podoba mi się, naprawdę fajnie się jeździ. Ale moje oczekiwania najwyraźniej przewyższyły rezultat. Myślę że powodem jest to, o czym pisze Tomas. Podświadomie, potraktowałem to jako konstrukcje bardziej motocyklową niż rowerową. Niektórzy, piszą że taki bike rwie jak szalony, że trzeba się pilnować by na plecach nie wylądować. To zdecydowanie znane mi i lubiane zjawisko, mój ostatni pojazd to exc300. Nie zarejestrowałem nic, co by mogło podnieść mi choć trochę ciśnienie krwi. To tylko subiektywne odczucia, nie wyrok. Mam cały sezon na jazdę i realną ocenę sytuacji. Nie mniej, mam ogromną ochotę na pojazd (wiem że przeczę pierwszemu postowi, który napisałem), który zastąpi mi enduro. A to już chyba watowica :D
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

To musisz iść w hi-end e-bikowego świata ale to juz sa koszta niestety 10-20tys. :grin:
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Coś w tym jest, że ktoś kto pojeździł trochę moto nie odczuwa aż tak tych 3 kW. Ja mam trochę podobnie. Dopiero jak się przejechałem na bajku 9,5 kW to odczucia były bardziej sensowne;) Swojego ustawię na 12,5 kW, ale silnik przejdzie modyfikację, by wytrzymał termicznie.
 
 
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Tas uświadomił mi że nie do końca dobrze zrobiłem furę. Wprowadzę poprawki i zobaczymy. Jednak nie zrozumcie mnie źle, to jest mega fajna zabawka, bardzo mi się podoba. Jak by tylko miała 2 do 3 razy więcej mocy
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Tzn co poszło nie tak?
 
 
Szaczek 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Wiek: 45
Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 165
Skąd: Police
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

maniekrox napisał/a:
Tzn co poszło nie tak?

Pewnie podłączone ograniczenie mocy :mrgreen:
_________________
Obecnie jeżdżę na: Fedora
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

A już się cieszyłem, że nie tylko ja jestem taki zboczony na punkcie wattów...
 
 
Sebastianmx2 
początkujący


Dołączył: 10 Gru 2015
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Prorok jakiś? :) Tak, selektor mocy był rozwarty, tj. 80% śmocy było. Zmieniłem, jeszcze nie jeździłem, muszę najpierw torque arm zainstalować. Po ostatnich jazdach, ciut naruszyło mi widełki ramy.

maniekrox > Jeszcze nic nie jest przesądzone, te 20% chyba aż takiej różnicy nie zrobi ;)
Mam sezon zabawy na tej wydumce, i czas na gromadzenie środków na budowę mocniejszej fury.

Sebastian
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group