ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy w Pikaczem.
Autor Wiadomość
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 23 Lut, 2016   Problemy w Pikaczem.

Cześć.
Od dłuższego czasu przerabiam watomierz hk010 na pikacza i ciągle coś jest nie tak. Wgrałem soft 1.5, zrobiłem mody: lcd, bocznik, tranzystor i temperatura. Przy okazji dwa razy złamała się noga tranzystora (BD243C) i tym razem po zmianie pikacz już nie chce wstać.
Gdy podłączam go do zasilania to słychać jak jeden raz piszczy buzer i jest tylko niebieski ekran, nic się nie wyświetla. Gdy zmniejszam napięcie to buzer cicho piszczy co jakąś sekundę, procesor ma za niskie napięcie i pewnie się resetuje. Jest jedna ciekawostka, gdy buzer tak sobie piszczy cicho to zasilanie na procesorze wynosi 4,90V czyli dobrze i w zakresie dopuszczalnym, napięcie na LM324 i LM358 to ok 4,33V ALE gdy napięcie podniosę tak, żeby pikacz się włączył to napięcie na procesorze nagle spada do 3,5V i nic niema :shock: Przewody od tranzystora do płytki przewodzą i są wlutowane w płytkę w dobrych miejscach, sprawdzałem kilka razy. Jeszcze jedno, prąd podświetlenia zmienia się ze zmianą napięcia zasilającego, wcześniej tego nie było, było równe 20mA, obecnie przy 15V mam nawet 70mA (oczywiście tylko chwilę bo od razu wyłączam zasilacz, podświetlenie nadal działa).
Gdzie może być błąd? Z góry dzięki za podpowiedzi.
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 23 Lut, 2016   

Trudno tu cokolwiek wywnioskować nie widząc Twojej przeróbki. Z opisu wynika, że pikacz już wcześniej działał do czasu ułamania nóżki tranzystora tak?
Coś mi wygląda to na problem z wewnętrzną stabilizacją napięcia. Sprawdź diody na wejściu w układzie stabilizatora jak i sam tranzystor MOD. Tranzystor masz odizolowany od obudowy pikacza ? Najgorsze jest to jak coś się dzieje to trzeba odlutować wyświetlacz, żeby posprawdzać czy pomierzyć. W jednym pikaczu zrobiłem wyświetlacz na taśmie, a w innym na złączu :)
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 23 Lut, 2016   

Wyświetlacz aktualnie mam odgięty na listwie goldpinów. Przez ułamaniem nóżki pikacz działał świetnie poza tym, że nie wyświetlał prądu. Tranzystor jest nowy ale sprawdzę go. Wiem, że gdzieś na forum widziałem schemat tego cuda ale nie mogę go znaleźć, ma ktoś może?
Znalazłem :D
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 23 Lut, 2016   

No to do sprawdzenia tranzystor, dioda zenera i rezystor (nawet się rymuje) ;)
Miałem też taki przypadek, że tranzystor był uwalony i zamiast 4,8V na wyjściu miałem 2,4V.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 24 Lut, 2016   

Tranzystor jest sprawny: między bazą (+) a kolektorem i emiterem jest ok. 500mV, na odwrót zawsze nieskończonosć, między kolektorem i emiterem w obie strony to samo. Na płytce jest jedna duża dioda w obudowie przewlekanej. O nią chodzi? Jest sprawna.
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 24 Lut, 2016   

Zrobiłbym dla pewności tak : odłączam nogę emitera tranzystora mod od płytki pikacza podłączam zasilanie na pikacza i wykonuję pomiar napięcia na wyjściu stabilizatora przy tych 15V żeby mieć 100% pewności że stabilizator pracuje dobrze.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 24 Lut, 2016   

Przepraszam, ale trochę podepnę się pod temat. Czy to nadaje się do HK 010 http://olx.pl/oferta/mikr...html#8db78d70fa
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Tak nadaje się.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Tak dla pewności. Napięcie na wyjściu stabilizatora mierzę na emiterze tranzystora? Bez tranzystora gdy podłączam 5V do zasilania wyświetlacza to pikacz się włącza ale nic nie wyświetla (słychać buzer). Czy zbyt mały potencjometr może mieć wpływ na brak możliwości wyregulowania kontrastu? Z tym samym potencjometren inny wyświetlacz działa.
Dodam jeszcze, że pewnego razu jak włączałem pikacza ze stabilizatorem to przez bardzo krótką chwilę leciał dymek. Było go bardzo mało i na żadnym elemencie nie ma śladu spalenia. Wszystkie diody na płytce są dobre (w kierunku przewodzenia).
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Tak wyjście jest na emiterze. Leciał dymek :) to tym bardziej trzeba sprawdzić stabilizator podczas pracy. Powinno być widać przy 5V napisy na wyświetlaczu, no chyba że padł. Kiedyś dotknąłem niechcący kolektorem tranzystora do potencjometru od kontrastu i miałem taki efekt, że też słychać było włączanie pikacza, ale nic nie było widać na wyświetlaczu. Dla pewności najlepiej podmienić wyświetlacz. A próbowałeś przy podłączeniu do 5V regulować kontrast potencjometrem?
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Podłączałem do pikacza stabilizowane 5V i na wyświetlaczu nie było nic pomimo kręcenia potencjometrem. Czy jego mała rezystancja może mieć na to wpływ? Nie wydaje mi się, czy może?
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Zabiorę głos odnośnie schematu. W linii kontrastu LCD zamiast dzielnika powinien być mały potencjometr 10k, bo z doświadczenia wiem, że inna seria tego samego wyświetlacza i inne wartości potrzebne. W sumie to tam jeden rezystor wystarczy jeśli się go odpowiednio dobierze. Druga sprawa to nieszczęsne zasilanie. Powiem krótko, jako elektronik z jakimś tam doświadczeniem nie raz przekonałem się, że chwiejne zasilanie to proszenie się o problemy. Tego typu układy były dobre 15-20 lat temu... Przy tak niewielkim poborze prądu jak ten projekt wystarczy stabilizator LDO, np. L2931 z max prądem 100mA i napięciem wejściowym max 40V choć nie zalecał bym jednak zbyt dużej różnicy między IN a OUT. Dla wyższych napięć zdecydowanie lepiej użyć jakiejś taniej przetwornicy step-down za 5zł, ewentualnie jeśli pakiet zasilający jest większy to coś na LM2596 w wersji HV.
Aha, zapomniałem o równie ważnych rzeczach napisać. W układach gdzie możliwe są duże zakłócenia, a elektryczny rower do takich należy obowiązkowym wydaje się podłączyć rezystor 10k do nóżki RESET (pin 4) procesora. Jego brak może powodować samoistne restarty programu, a w wyjątkowych sytuacjach program nawet się nie uruchomi. No i na koniec - wejście AVCC powinno być podłączone przez dławik 10uH (zresztą jak w każdym urządzeniu procesorowym obsługującym wejścia ADC) i kondek 100n do masy. Jak najbliżej końcówek zasilania procesora czyli Vcc i GND powinien być też kondensator 100n (najlepiej w parze z 10uF/16v) - również niezbędny jako podstawowe wyposażenie. 100n powinno znaleźć się też na głównym zasilaniu (tam gdzie podłącza się baterie). Wejście AREF bez 100n do masy to też ryzykowny pomysł...
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Obawiam się, że przedstawiony schemat to tylko wynik tego co potrzeba z reverse enginering. Pomysł z przetwnornicą nie jest głupi. Czy jeżeli wyjście podłączę do zasilania lcd (+5V) to co z masą? Czy jeżeli podłączę sygnał z bocznika do pikacza, masę z wyjścia przetwornicy do pikacza to będzie dobrze? Chodzi mi o przypadek gdy przetwornica będzie izolowana.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 26 Lut, 2016   

Działam dalej. Sprawdziłem stabilizator i w przedziale napięcia od 9V do niecałych 12V napiecie rośnie do niecałych 5V poczym spada do ok. 4V i znowu rośnie. Prąd rośnie ciągle. Po włączeniu się pikacza napiecie wynosi ok. 3.5V i rośnie, po zmniejszeniu napięcia zasilania nic się nie zmienia. Może to być uszkodzenie zenerki? Po osiągnięciu napięcie zenera (zmniejszonego przez usterkę) pikacz sie włącza i pod obciążeniem napięcie spada, może tak być?
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Pią 26 Lut, 2016   

Mechano napisał/a:
Czy jeżeli podłączę sygnał z bocznika do pikacza, masę z wyjścia przetwornicy do pikacza to będzie dobrze? Chodzi mi o przypadek gdy przetwornica będzie izolowana.

Nie bardzo rozumiem jak przetwornica ma być izolowana. Te na LM2596 mają wspólną masę i po prostu włączamy ją zamiast tego układu zasilacza z diodą zenera i tranzystorem. Pamiętać należy tylko, że obciążenie, które ma być mierzone (czyli sterownik z silnikiem) musi być już podłączone nie z tą wspólną masą tylko masa podciągnięta z wyjścia "obciążenie" tak aby na boczniku mogło się odłożyć napięcie proporcjonalne do pobieranego prądu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim przekroju przewodu masy podłączonej do pikacza, bo przecież cały prąd tam będzie sobie leciał ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group