ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy w Pikaczem.
Autor Wiadomość
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 26 Lut, 2016   

Czyli, że wejście przetwornicy to "+" i "-", wyjście to samo, czyli normalnie podpinam sygnał z bocznika od masy przed przetwornicą czy muszę bocznik wpiąć za przetwornicę?
Możesz spojrzeć na temat ze stabilizatorem?
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Po prostu przetwornicę wstawiasz dokładnie w miejsce tego aktualnego zasilacza, a reszta przyłączeń tak jak na schemacie.
Mechano napisał/a:
Możesz spojrzeć na temat ze stabilizatorem?

Jeśli chodzi o te skoki napięć to sprawdź tylko sam stopień zasilania z odłączonym całym procesorowym majdanem. Sprawdź napięcie wyjściowe na sucho, później obciąż wyjście czymś 0,1-0,2A (np. żarówka 4,5-6V) i sprawdź co się dzieje czyli napięcia na żarówce i czy grzeją się elementy (tranzystor, dioda). Przy takim obciążeniu i zasilaniu głównym 12V teoretycznie nie powinno się bardzo grzać, ale ciepłe się pewnie zrobi, bo to układ liniowy ze sporym spadkiem napięcia na tranzystorze. Dlatego wcześniej polecałem stabilizator LDO (low drop out), który co prawda też liniowy, ale ma bardzo niski spadek napięcia przez co mniej się będzie grzał.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Sprawdzam dalej. Odłączyłem emiter tranzystora i podłączyłem cały stabilizator do zasilacza. Od ok. 9V mam stabilne 5.20V, niestety nie mam jak sprawdzić przy wyższym napięciu. Co ciekawe nie ma żadnych skoków, choć nie mierzyłem pod obciążeniem. Może faktycznie wyświetlacz jest uszkodzony i ma jakieś zwarcie. A co do kontrastu to szpilka łącząca obie pcb była przerwana, kropla cyny i działa. Podświetlenie działa jak wcześniej, poprawnie. Przydał by się analizator stanów logicznych. S tak czysto hipotetycznie to czy dwa wyświetlacze zlutowane równolegle działały by poprawnie? Nie wydaje mi się ale może?
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

To dobrze by było, żebyś mógł podać wyższe napięcie. Co do wyświetlaczy w ten sposób bym nie kombinował.

Mechano napisał/a:
A co do kontrastu to szpilka łącząca obie pcb była przerwana, kropla cyny i działa. Podświetlenie działa jak wcześniej, poprawnie.


Czekaj, czekaj, ale kontrast wyświetlacza, a podświetlenie to dwie inne sprawy.

Jeśli chodzi o kontrast w lewym górnym rogu płytki są dwa małe rezystory. Odlutowałeś je czy nie? przed wstawieniem potencjomeru od kontrastu.

Tu masz dokładny opis przeróbki : http://ebike.nexun.pl/hk-010-firmware-mod/

Bo jak rozumie to podświetlenie masz, ale na wyświetlaczu nie ma znaków?
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Działa podświetlenie, regulacja kontrastu również, rezystory z rogu płytki wylutowane. Pikacz się włącza, wyświetla się górny rząd znaków i nic więcej.
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

No to już prawie meta. Teraz pytanie czy górny rząd to kwadraty czy cyfry programu pikacza?
Druga sprawa, nie wiem jak u innych, ale mój pikacz po przeróbce działa dobrze dopiero od 12V.
Tak czy inaczej, jeśli masz kwadraty to reset procka i procedura programowania. Po za tym zobacz czy masz te 5V na atmelu.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

U mnie przy 9.5V na wejściu mam już stabilne 5.20V na wyjściu. Mam kwadraty na wyświetlaczu, da się zresetować mikrokontroler bez odłączania zasilania? Pikacz włącza się z takim samym piskiem jak wcześniej więc raczej z mikroklockiem wszystko w porządku. Muszę jeszcze zrobić pomiary stabilizatora pod obciążeniem.
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

Tak jeśli słychać pikacza to sprawdź tylko połączenia wyświetlacza z płytką.
Szczególnie pomiędzy dolnymi padami płytki wyświetlacza, a płytką pikacza.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

Mechano napisał/a:
S tak czysto hipotetycznie to czy dwa wyświetlacze zlutowane równolegle działały by poprawnie? Nie wydaje mi się ale może?


Teoretycznie jeśli nie wykorzystywana jest lina RW (w przypadku pikacza nie jest wykorzystywana) to powinno działać i podobno byli nawet tacy co podłączali. Osobiście tego typu eksperymentów nie przeprowadzałem.

Odnośnie nie działania wyświetlacza, a zgłoszenia się piskiem pikacza to po prostu brak komunikacji z LCD. Albo coś nie łączy albo zamienione jakieś końcówki, albo zwarcie... samo uszkodzenie LCD raczej wykluczam, bo to piekielnie rzadkie zjawisko no chyba, że poszło zbyt duże napięcie na zasilanie LCD podczas zabaw z układem stabilizatora.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 01 Mar, 2016   

Pikacz ożył :smile: no prawie. Działa dobrze, piszczy, ma wszystkie funkcje ale... Wyświetla się tylko górny rząd znaków i to bez związku z kręceniem potencjometru od kontrastu. Dodatkowo zauważyłem, że w opcji ustawienia prądu zerowego gdy prąd wynosi 0.00 to litera "U" pulsuje to znaczy, kilka pikseli bardzo szybko mruga i z mniejszą jasnością niż powinny. Gdy zrobię prąd na -0.01 to jest wszystko dobrze i litera wyświetla się poprawnie :shock:
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 02 Mar, 2016   

To musisz zaprogramować atmegę jeszcze raz, miałem ten sam objaw po włączeniu pikacza po zimie. Na pierwszym ekranie miałem tylko górny rząd. Zaprogramowałem jeszcze raz i działa jak należy.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 02 Mar, 2016   

Super dzięki za info. W sumie ciekawe co się stało?
 
 
spj 
stażysta



Dołączył: 18 Maj 2011
Posty: 160
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 02 Mar, 2016   

No właśnie, zrób przed programowaniem CHIP ERASE.
_________________
Jeżdżę na : EV4 Falcon V2

"Make everything as simple as possible, but not simpler" Albert Einstein
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 02 Mar, 2016   

Może po prostu przekroczony zakres temperaturowy procka. Pamięć się częściowo wymazała
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 06 Mar, 2016   

Dziwne rzeczy się dzieją. Kilka dni temu nie działał dolny wers wyświetlacza. Wczoraj cały byłem u kumpla, żeby ponownie go zaprogramować (pikacza oczywiście :P ) i wtedy po podęciu do zasilacza cały pikacz działał poprawnie :shock: , jeszcze raz, dla pewności zaprogramowaliśmy wsad i eeprom i już pikacz jest nie taki. Wyświetla się pół (dosłownie połowa) zawartości ekranu. Co więcej zrobiliśmy eksperyment i podpięliśmy drugi wyświetlacz równolegle i nic się nie zmieniło. A pierwszym wyświetlaczu było tylko pół zawartości a na drugim nie było nic, niezależnie od regulacji kontrastu. Chyba pozostaje wylutować ten wyświetlacz i wlutować inny, sprawny. Podczas prób pikacz wstaje poprawnie, napięcie na stabilizatorze utrzymuje się na poziomie 5.00V, maksymalnie mogliśmy mieć ok 30V na wejściu. Czyli, że stabilizator działa poprawnie. Chociaż coś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group