ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
wzorzec napięcia
Autor Wiadomość
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   wzorzec napięcia

Witam!
Może lekko lamerski temat, ale chwilowo zwątpiłem po pomiarach napięcia.
Sprawdziłem 2 używane, ale sprawne baterie gazelle.
Pomiar (no wpadł mi pod rękę) miernikiem za 18zł wskazał jak widać, natomiast mój "standardowy" miernik (kupiony w 1993r. za pierwszy własnoręcznie naprawiony Rubin 714P) wskazał prawie 10% więcej.
Obecnie noszę się z zamiarem zakupienia nowego sprzętu bo stary się lekko mechanicznie sypie. Pytanie co konkretnie kupić, aby pokazywało PRAWDĘ?
Optuję w granicach 300zł.
Pozdro

Rozbieżności.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 366 raz(y) 90,1 KB

_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Weź jakąś baterię, idź do sklepu i sprawdź na kilku miernikach, będziesz wiedział ;)
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Ja używam mierników za kilkadziesiąt pln (tych małych nie używam, bo słabo mierzą i nie mają auto off-a). Całkiem dobrze mierzą (no może poza pojemnością i temperaturą), ale przy temp. dla mnie 10% to nie problem. Często niszczę sprzęt (praca w różnych warunkach), ostatnio miernik po zalaniu przez deszcz pokazuje różne napięcie w zależności od biegunowości :shock: .
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Chodzi o wzorzec jako o urządzenie o stałym napięciu wyjściowym niezależnie od warunków czy o miernik dobrej klasy? Z mierników to chyba najlepsze dla amatorów i profesjonalistów są firmy Fluke i Brymen (takich używa Dave z EEVBlog).
 
 
LAZY 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 56
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

Witaj, przejrzałem aukcje na allegro szukając multimetrów w kwocie bliskiej 300zł.
Kilka pozycji wygląda ciekawie.
SANWA CD772, 2 lata gwarancji, true rms, dokładność na woltach 0,5% - nie mam pełnego opisu.
Jest jeden fluke 322 za 3 setki, niby nówka, warto rozpatrzyć jego kandydaturę bo jest to sprzęt dobrej jakości.
AXT594 ze złączem usb, ciekawa opcja jak się chce zapisać pomiary w sposób trwały i wygodny.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

A tak w sumie to ja bym przeszukał internet pod kątem hasła "multimetr do 300zł". Na pewno na elektrodzie dużo tego jest :wink:
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Sob 27 Lut, 2016   

SANWA jest OK, możesz też zerknąć na UNI-T UT61E lub UT61D też jest w porządku, ewentualnie inny model tej firmy, do domu dają radę ;)
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

zeeltom napisał/a:
Weź jakąś baterię, idź do sklepu i sprawdź na kilku miernikach, będziesz wiedział ;)

Skąd wiesz który mierzy prawidłowo ? Albo skupiamy się na wzorcu który zmierzymy miernikiem z 3 cyframi po przecinku (do zakresu 9.999 lub dla wyższych 99.99 ) albo staramy się kupić taki który ma taką dokładność.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
Ostatnio zmieniony przez WojtekErnest Nie 28 Lut, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

Miernik można oddać do kalibracji.

PS jak bateria jest słaba to miernik zawyża (ICL7106).
Ostatnio zmieniony przez maniakev Nie 28 Lut, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

http://ep.com.pl/files/4250.pdf
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

W tych najtańszych miernikach jak ten czarny na zdjęciu wykorzystuje się wewnętrzne źródło napięcia odniesienia.
 
 
wiciu_r 
stażysta


Wiek: 52
Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 160
Skąd: Szamotuły
Wysłany: Nie 28 Lut, 2016   

W zasadzie chodzi o miernik, który pokaże dokładne napięcie. Np. jest do naprawy zasilacz laboratoryjny, który kumpel spalił i trzeba go po reaktywacji dokładnie skalibrować. Wiadomo, że kupię kilka nowych energizerów i ze średniej określę wystarczająco dokładnie te 1.55V, ale po zmianie zakresu na 230ACV różnica pomiarów może być znaczna. Dawno temu w czasach ruskich Rubinów miałem sytuację, że na TV co jakiś czas kolory się rozjeżdżały, kto pamięta ten wie, że można było mieć obraz zielonkawy lub fioletowy. Moim Slandi zmierzyłem zasilanie i było 196V, wezwana energetyka sprawdziła, że jest niby 210V (norma wówczas 220V).
Ponieważ pyszczyłem przyjechał jeszcze ktoś, pomierzył i nic nie mówiąc pognał elektromajstrów do pobliskiego trafo, gdzie coś pokręcili i miałem 215V. Obraz był stabilny.
Nie mając dobrego miernika ciężko coś sensownego zrobić.
Widzę na aukcji tani: SONEL CMM-10 i używany SONEL CMM40
Chyba ten używany się nada.
_________________
Im lepsza terenówka - tym dalej trzeba iść po traktor...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group