ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana czujników Halla w NineContinents (kaseta)
Autor Wiadomość
mateuszmmi 
młodzik


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 74
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2016   Wymiana czujników Halla w NineContinents (kaseta)

Witam,
w silniku uszkodził mi się czujnik Halla, tego typ to SS41F. Wymiana nie byłaby problemem, gdyby nie to że są one zamontowane od dołu, a to wiąże się z koniecznością ściągania stojana z łożyska [zdjęcie poniżej]. Do tego najlepiej byłoby użyć jakiegoś ściągacza, żeby nie pogiąć części delikatnego aluminiowego wirnika. Czy ktoś z was już to robił?



Ściągacza nie miałem, a że uszkodził mi się Hall środkowy więc bardzo prosto, przy pomocy pilnika wyczochrałem otwór na halla od góry. Wydaje się że powinno działać pole magnetyczne powinno być takie same wzdłuż szczelin. Widać że halle były łączone na jakiejś płytce pcb, nie wiem czy jest tam coś jeszcze czy to tylko płytka łączeniowa.



Ale żeby nie było za łatwo, wszystko przy piewszej próbie działało, ale już przy drugiej (może coś nieświadomie zwarłem, okazało się że i drugi czujnik z lewej strony przestał reagować.
No i teraz zostają dwie opcje:
- wyciągać wirnik z łożyska
- zrobić otwory na halle od góry

Co polecacie? Może da się jakoś rozłożyć halle po szczelinach? Przesunąć wszystkie tak żeby dwa weszły w szczelinę? Może jakoś ściągnąć wirnik, bo coś jest na tej płytce PCB?
_________________
craVtec
 
 
kondzio927 
prezes
WWW.KONDZIO-BIKE.PL



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 554
Skąd: CZĘSTOCHOWA
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2016   

...przecza dekiel schodzi przy użyciu małej siły i podłogi !?
...trzeba tylko odkręcić nakrętkę od strony bębenka...
 
 
mateuszmmi 
młodzik


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 74
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Śro 13 Kwi, 2016   

I tak było w silniku z wersją na kasetę? Tak próbowałem, odkręciłem mocowanie uchwytu kasety i uderzałem dość mocno o podłogę. Efektów nie było, a bałem się uszkodzić pokrywę wirnika. Myślałem że łożysko jest złapane na jakiś klej.
_________________
craVtec
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

Nie wiem jak się w tym silniku dekiel ściąga, ale wypiłować chyba nie da rady. Przesunięcie sensorów przy 46 magnesach i 51 cewkach wynosi 5,22° mechanicznie...
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

To jest metoda otwierania silnika z 2 pokrywami, a kaseciak ma 1 pokrywę, więc znowu wypychajcie ją z dobrej strony.
No i nie zapominajcie o wykręceniu nakrętki na osi trzymającej bebenek na miejscu :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
mateuszmmi 
młodzik


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 74
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2016   

Fakt pokrywa odchodzi, tylko trzeba użyć trochę więcej siły niż w wersji na wolnobieg. Łożysko na którym osadzona jest pokrywa jest duuużo większe w silniku w wersji na kasetę. Poniżej zamieszczam zdjęcie. Halle są przylutowane na płytce PCB, zasilania Vcc oraz GND pozwierane i wyprowadzone wyjścia z czujników.
Można przy okazji między Vcc a GND dodać jakiś kondensatorek 100nF przeciwzakłóceniowy.
_________________
craVtec
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2016   

Jak już otwarty to wypadało by do każdego halla kondensator dolutować. Ta płytka to teraz standard?
 
 
mateuszmmi 
młodzik


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 74
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2016   

No raczej tak, chyba że mój silnik jest jakiś wyjątkowy :)
_________________
craVtec
 
 
kondzio927 
prezes
WWW.KONDZIO-BIKE.PL



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 554
Skąd: CZĘSTOCHOWA
Wysłany: Śro 20 Kwi, 2016   

barmal napisał/a:
Ta płytka to teraz standard?

mój kupiony w zeszłym roku też miał i superancko przycierał nią o obudowę robiąc zwarcie :evil:
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Czw 21 Kwi, 2016   

No to chyba lepiej z tą płytką. Tyle, że jak ociera to lipa...A nie było słychać jak ocierał? Co zrobiłeś?

Cytat:
mój kupiony w zeszłym roku też miał i superancko przycierał nią o obudowę robiąc zwarcie :evil:
 
 
raymaxxx 
brygadzista


Pomógł: 6 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 242
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 01 Maj, 2016   

pewnie była źle spasowana i wystawała za bardzo, może zwoje były za luźno nawinięte i za bardzo wystawały za stojan i nie dało się tej płytki bardziej docisnąć do stojana. Na pewno można to poprawić.

Patrząc na własny silnik to muszę pwiedzieć, że generalnie jakość wykonania jest bardzo niska, uzwojenia są dość luźno nawinięte, izolacja jest zdrapana z końcówek uzwojeń nawet na 2cm nie wiadomo po co, do jakości odlewów aluminiowych, głównie do stojana (był odlewany w za niskiej temperaturze i ma braki), też można mieć duże zastrzeżenia ale wszystko działa i nic się z nim nie dzieje. Wydaje mi się również, że osadzenie łożysk nie jest idealnie w osi też. Nie mam zastrzeżeń do pokrywy, do bębna kasety w zasadzie też nie.

Oczywiście wszystko można poprawiać, tyle że dla podniesienia kultury pracy i może procenta ogólnej sprawności nie warto względem nakładu pracy jaki trzeba by w to włożyć.
_________________
jeżdżę na: bananator v1 RWD :D , RH2806D 3,2kW 60V15Ah Lipo 24" 26kg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group