ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgrzewarka trafo vs kondensator
Autor Wiadomość
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 06 Maj, 2016   

Najprostszą zgrzewarkę jaką widziałem,dodatkowo którą można zmontować w prawie 5 minut i naprawdę zamknąć się w niewielkim koszcie (kondensator można "wyrwać" na OLX już za 50-60zł). Całość jest tak prosta jak "konstrukcja cepa" co łatwo ocenić oglądając film na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=KY-Ym7jeRQU .Dla zwykłego "zgrzewacza" na pewno wystarczy.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 07 Maj, 2016   

Zgrzewarka oparta na kondensatorach ma sporo wad, prąd nie rozkłada się równo w czasie a zgrzewarka piotrka ma w zasadzie równy prąd podczas całego pulsu, tak samo jak zgrzewarki akumulatorowe.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sob 07 Maj, 2016   

atomek1000 napisał/a:
Zgrzewarka oparta na kondensatorach ma sporo wad....

Mógłbyś wymienić te "wady" bo przecież istotą zgrzewania jest samo zgrzanie bez naruszenia struktury obudowy ogniwa i "wnętrza" a to w podanym linku jest zachowane.Generalnie i tak dla przepływu dużych prądów w trakcie użytkowania baterii, "zgrzew" daje większy opór niż zwykłe lutowanie (zakładam,że lutowanie dokonane jest z "głową"). Mnie się wydaje,że dla przeciętnego pasjonata, budowa zgrzewarki dla zgrzania raz na dwa-trzy lata baterii z nawet 200 ogniw jest to przerost formy nad treścią.Czym innym jest jakaś pół-fabryczna produkcja baterii gdy miesięcznie robi się ich kilka i dodatkowo z ogniw różnego rodzaju i typu,wówczas zalety doboru czasu,prądu i napięcia mają znaczenie ale dla prostych baterii z ogniw 18650 to jak wyżej.Poza tym sam projekt zgrzewarki kol. PiotrW mnie się podoba a link zamieściłem jako ciekawostkę do tematu.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 08 Maj, 2016   

wibi napisał/a:
Najprostszą zgrzewarkę jaką widziałem,dodatkowo którą można zmontować w prawie 5 minut i naprawdę zamknąć się w niewielkim koszcie (kondensator można "wyrwać" na OLX już za 50-60zł). Całość jest tak prosta jak "konstrukcja cepa" co łatwo ocenić oglądając film na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=KY-Ym7jeRQU .Dla zwykłego "zgrzewacza" na pewno wystarczy.

Zgrzewałeś coś kiedyś, czy teoretyzujesz?
Takimi blaszkami, jak na tym przegadanym filmie, to można zgrzewać bateryjki AA , a nie baterie rowerowe :)
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 08 Maj, 2016   

borsuk napisał/a:
.Zgrzewałeś coś kiedyś, czy teoretyzujesz?
Takimi blaszkami, jak na tym przegadanym filmie, to można zgrzewać bateryjki AA , a nie baterie rowerowe :)

Widać, że jesteś "bojowo" nastawiony i niezbyt dokładnie oglądałeś film i opis przed nim w tytule, w którym pisze o GRUBOŚCI blaszki (0.15 mm) a nie o jej szerokości którą Ty kwestionujesz. Taka grubość blaszki jest chyba standardowa dla większości baterii a przynajmniej tych które ja widziałem.Szerokość blaszki nie ma raczej praktycznego wpływu na zgrzewanie punktowe ,raczej istotny jest tu rozstaw elektrod , siła docisku i wielkość punktu (ostrza) elektrody.
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

Panowie bez nerwów. Czlowiek chce pokazac co zrobil, a tu odrazu sobie skaczecie do gardel.
_________________
Moja stajnia: KARIWA 13kW, Vector lite 5kW , FALCON 14kW , HERCULES 1kW, ROMET EV1, xiaomi m365
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

Zgrzewarka kondensatorowa ma wady i zalety.
Zgrzewam obecnie kondensatorową 1F 15V. Używam blaszek 0,15. Prąd jest spory ale impuls jest chyba ciut za krótki. Dobre wyniki uzyskuje się przy dużej dysproporcji grubości blaszek. Cienka blaszka przygrzewana co czegoś grubszego. Przy podobnej grubości są problemy. Będę próbować z transformatorową jak kolega PiortW bo wydaje mi się, że będzie lepiej.
I nie kłócić mi się tam. :wink:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

PiotrW, dopisz funkcję strzałów seryjnych, np co 1sek, tyle ile akurat trwa przejście na nowe pole, bardzo to ułatwia zgrzewanie bo można mieć udepnięty przycisk non stop i samo leci :)
Jakbym kiedyś robił zgrzewarkę v2 to raczej bym wybrał nawój na 5V, znajomek taką ma i zgrzewa tak samo, ale elektrody wypala troszkę wolniej (ale za to iskry idą, bez okularów ochronnych nie ma opcji)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

Najprosciej to chyba uzyc programu blink ktory jest chyba najprostszy dla arduino. W nim ustawic czas mrugniecia 20ms i przerwe 1000ms i wsadzic na przerywnik obwodu wyzwolenia na elektrode:) czas ustawic sobie eksperymentalnie i wrzucuc program. Wysterowac przez optotriaka np moc 3041 do tego triak i cala zgrzewarka gotowa:)
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

tas napisał/a:
PiotrW, dopisz funkcję strzałów seryjnych, np co 1sek, tyle ile akurat trwa przejście na nowe pole, bardzo to ułatwia zgrzewanie bo można mieć udepnięty przycisk non stop i samo leci :)
Jakbym kiedyś robił zgrzewarkę v2 to raczej bym wybrał nawój na 5V, znajomek taką ma i zgrzewa tak samo, ale elektrody wypala troszkę wolniej (ale za to iskry idą, bez okularów ochronnych nie ma opcji)


W mojej zgrzewarce jest z automatu taki seryjny strzal, gdyz po nacisnieciu przycisku wyzwolenia (pojawia sie HIGH na danym pinie, Arduino wyzwala zapiece trafo na zadany czas)
Z racji ze przerwa jest ustawiona na 1.5sek po zakonczeniu zgrzewu, jak polozysz noge na pedale na stale to impuls bedzie wyzwalany co 1,5sek az odpuscisz. Mozna zmienic w kodzie na dowolny czas.

W wersji 2 bedzie w takim razie mozliwosc zmiany w MENU tego interwalu czasowego miedzy impulsami.
_________________
Moja stajnia: KARIWA 13kW, Vector lite 5kW , FALCON 14kW , HERCULES 1kW, ROMET EV1, xiaomi m365
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Wto 10 Maj, 2016   

Super temat ;) właśnie budują swoją i mam pytanie, czy trafo Gal 700 lub 800 się nada ? jaka jest różnica w stosunku do 900 ?

Pozdr
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Wto 10 Maj, 2016   

Jest to moc trafka w waciorkach. Gal 700 =700w gal800=800 etc. Dane producenta. Zawsze warto brac mocniejszy bo pierwotne napewno bedzie dostawalo ostro w dupe
_________________
Moja stajnia: KARIWA 13kW, Vector lite 5kW , FALCON 14kW , HERCULES 1kW, ROMET EV1, xiaomi m365
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Wto 10 Maj, 2016   

wibi napisał/a:
...Szerokość blaszki nie ma raczej praktycznego wpływu na zgrzewanie punktowe ,raczej istotny jest tu rozstaw elektrod , siła docisku i wielkość punktu (ostrza) elektrody.

Wbrew pozorom ma, a oprócz wymienionych przez ciebie parametrów istotny wpływ ma rodzaj materiału (taśma stalowa niklowana czy czysty nikiel) oraz grubość podłoża, do którego przygrzewamy (o czym pisał kolega Adam).
Najważniejsza jest wielkość prądu i czas trwania impulsu/ impulsów.
Nie powinno się przegrzewać materiału oraz robić dziur.
Do baterii rowerowych powinno się używać taśmy niklowej 0,2 mm, a 0,15 to raczej podwójnie.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Wto 10 Maj, 2016   

Adam Wysokiński napisał/a:
Zgrzewarka kondensatorowa ma wady i zalety.
Zgrzewam obecnie kondensatorową 1F 15V. Używam blaszek 0,15. Prąd jest spory ale impuls jest chyba ciut za krótki. [...]

Mam taką radę czy pomysł, próba jest prosta a może dać pozytywny wynik.
Aby zgasić maksymalny pik prądu (zaokrąglić szczyt/szpilę) i wydłużyć czas trwania impulsu spróbuj nawinąć powietrzną cewkę z odpowiednio grubego drutu i włącz ją w obwód wyjściowy.
Indukcyjność powinna zadziałać jak powyżej napisałem; nie obliczę parametrów/wymiarów cewki, bo to trudne, tym bardziej bez prawdziwych danych wyjściowych i oczekiwanych rezultatów - szybciej będzie taką prowizorkę nawinąć (np. 5-10 zwojów drutu fi3mm na średnicy 30mm, to wymiary na czuja).
Lepsza na cewkę byłaby linka wieloprzewodowa, ale jeśli ma nieizolowane między sobą żyłki, to w dużym stopniu mijałoby się to z celem. Dedykowanym przewodem do w.cz. albo w technice szybkich impulsów jest lica, ale taka o dużym przekroju jest trudna do zdobycia - na początek, do prymitywnej próby powinien wystarczyć zwykły drut miedziany.
Może to być rurka miedziana, np. 4x0,5, 5x1, ale musiałaby być pod ręką...

Powinna pojawić się różnica w samym przebiegu procesu i właściwościach zgrzewu, ale to już Ty jako praktyk musiałbyś ocenić.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 10 Maj, 2016   

Wpadłem na pomysł jak zrobić zgrzewarkę z BMSa :D

Każdym (prawie) BMSem można sterować z zewnątrz bo ma wyprowadzone na płytce miejsce pod podłączenie włącznika/zabezp termicznego. Zwarte = działa, rozwarte = nie działa.
Tak, można sobie zrobić stacyjkę na przycisk odcinający BMSa.
No i zamiast przycisku dać jakieś AVR albo prościej, impulsator za 10zł z alledrogo na N555, BMSa do jakiegoś lipola 4s i jazda.
Pewnie będzie trzeba pogrubić ścieżki, zmostkować bocznik i wymienić mosfety na jakieś na niższe napiecie i wyższy prąd, ale w sumie powinno działać :P
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group