ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wydajna i lekka ładowarka <200g 300W
Autor Wiadomość
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 19 Cze, 2016   

bartek24m napisał/a:
Tzn ze te lepsze ladowarki cc/cv nie maja transformatora nawijanego drutem ?

Różnie. 3,4 druty prowadzone razem stosuje się z uwagi na zjawisko naskórkowości. Z tabeli można sobie wyczytać ile prądu przepłynie przez dany przekrój przy w.cz. Ja nawijam linką o przekroju zależnym od napięcia, jak na 13s byłoby to 10 zwojów linki 0,75 w izolacji silikonowej (mam zapas). Obciążalność prądowa byłaby max 6A bo napięcie końca ładowania, ponad 54V, co daje nam już ~300W. Dobiera się wówczas diody SR-530, w mostku mają napięcie przebicia 60V. Ważne jest by były na jak najniższe dopuszczalne bo wówczas mają dość niskie napięcie wsteczne, z katalogu 0,5V przy prądzie znamionowym. Miałbyś zatem strat 2*0,5V*A=6W strat na diodach. Dopuszczalna temperatura robocza to 150 st. przy tej mocy wystarcza dolutować nóżki do 4cm^2 aluminiowej płytki/płytek
 
 
sambor 
młodzik


Dołączył: 05 Kwi 2017
Posty: 79
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 19 Cze, 2017   

Byłbym zainteresowany 16A na 16s i 8A na 10s
Sprawdziły się te ładowarki?
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 27 Sie, 2017   

sambor napisał/a:
Byłbym zainteresowany 16A na 16s i 8A na 10s
Sprawdziły się te ładowarki?

Tak, ale trzeba poczekac jeszczem chyba, ze obudowe sobie kolega zrobi.. Spalil mi sie garaz czescciowo i odbudowuje
 
 
eventus 
początkujący
automatyk


Wiek: 37
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 23
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 10 Wrz, 2017   

@wesmar, możesz polecić jakieś konkretne zasilacze do przeróbki? Chciałbym sobie przetestować Twój pomysł, ale wszędzie widzę raczej małe moce tych zasilaczy ~100W.
_________________
Jacek
 
 
sambor 
młodzik


Dołączył: 05 Kwi 2017
Posty: 79
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 05 Paź, 2017   

Robiłem testy ładowania na starych ogniwach laptopowych i ich wynik pokazał, że ładowanie z dużo wyższym U szczytowym skutkuje upływnością. Wziąłem zasilacz niestabilizowany

Uskut = 5V, czyli Umax = 7,05V

Ogniowo ładowało się do 4,05V i ani drgnąć więcej nie chciało, pomimo wielu godzin ładowania małym prądem 200 mA. Grzało się tylko, co świadczy o upływności na szczytach sinusoidy.

To samo ogniowo ładowane zasilaczem dedykowanym z power banku naładowało się ładnie do 4,2V
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group