ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skuteczność szacowania pozostałej energii w aku
Autor Wiadomość
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   Skuteczność szacowania pozostałej energii w aku

W tym temacie prowadzone będą dyskusje na temat szacowania pozostałej ilości energii akumulatora i praktyczne obserwacje przy użyciu różnych narzędzi pomiaru.

Cały wątek został zapoczątkowany przez mój post:
Cytat:
Fajna rzecz bo pokazuje realne % akumulatora a nie zgaduje jak wszystkie inne 'mierniki pojemności'
Użyłem takiego na mniejszy prąd jakoś w styczniu w baterii dla klienta i jest bardzo zadowolony.


Chciałbym to uściślić.
W mojej wypowiedzi odnosiłem się do różnych typów wskażników naładowania. Wskaźniki te są nawet tego samego producenta ale sposób pomiaru różni się diametralnie pomiędzy tanimi miernikami i droższymi. W tych tanich miernikach wskazania % akumulatora są oparte na odczycie napięcia.
Prawdziwy miernik o którym była mowa

Wskazanie % akumulatora jest realizowane przez wpisanie pojemności akumulatora i potem urządzenie mierzy wychodzące Ah i wchodzące Ah do aku(tak regen też). Można bardzo dokładnie go skalibrować aby się nie mylił. Błąd wskazania jest na prawdę niewielki. Wskazanie nie skacze wraz ze spadkiem napięcia - tak być powinno.

Moja krytyka była skierowana na pseudo mierniki czyli te które bazują na napięciu.
Wyglądają tak


One jedynie zgadują procent akumulatora na podstawie napięcia. Można przypuszczać, że mają wbudowaną jakąś funkcję która nieliniowo patrzy na napięcie i przerabia na procenty ale w związku z tym, że każdy typ ogniw rozładowuje się w inny sposób jak również nowe vs stare ogniwa będą miały inną charakterystykę ten miernik nie jest w stanie podać dokładnej wartości.
Ostatnio zmieniony przez atomek1000 Czw 14 Lip, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Nie krytykowałbym "innych" watomierzy. To co używam na rowerze od naszego kolegi z forum - Michała, jest prawie dla mnie idealne. Precyzyjnie pokazuje napięcie pakietu i zlicza waty. No i jest licznikiem jednocześnie.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Nie chodziło mi o licznik Michała, on właśnie zrobił dobrą robotę bo jest prawdziwy pomiar itp.
Mówię o takich licznikach co wyświetlają % ale bazują na napięciu pakietu bo wtedy te procenty są zgadywane z napiecia a jak wszyscy wiemy napięcie nie spada liniowo w stosunku do poziomu naładowania.
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Wystarczy opisać wzor funkcji zgodnie z wykresem. Wyliczanie naładowania na podstawie również wyliczanego ładunku jest obarczone podobnym błędem, w obu przypadkach jest to wyliczane a nie mierzone ;) kwestia tylko jak duży jest błąd.

Pozdr
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Ale wykres rozładowania akumulatora nie jest liniowy. Da radę opisać jakoś taką krzywą? Unix dajesz :smile:
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Wszystko sie da, kwestia jak bardzo wzór będzie skomplikowany ;)
 
 
arek_arecki 
szef
CyklonEbike



Dołączył: 04 Lip 2014
Posty: 1152
Skąd: Ząbki
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Watomierza Michała jest dobry sam go używałem ale jest tylko do 20s a ja potrzebowałem 23s stąd ten wybor
_________________
Pakiety baterii Li-ion, BMSy, złącza, itd
Wykonanie ebike I monster ebike na ramach KARIWA V2, TELEPORT, EKROSS, QULBIX, VECTOR
info@cyklonebike ; +48 516 081 337
www.cyklonebike.com
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

unix napisał/a:
Wszystko sie da, kwestia jak bardzo wzór będzie skomplikowany ;)


I będziesz miał do wyboru setki konkretnych ogniw z ich wykresami zapisanymi w urządzeniu?
Przecież ogniwa mimo że wszystkie nazywane 'li-ion' znacznie się różnią między sobą wykresami rozładowania..Taniej zrobić pomiar prądu a 'coulombic efficiency' czyli to do czego się odnosisz jest ponad 99% więc nie widzę powodu aby pomiar procentów na podstawie pomiaru przepływającego prądu był jakkolwiek niedokładny dla naszych zastosowań.
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

A jak określisz pojemność twojego aku ? biorąc pod uwagę to co napisałeś o rożnych ogniwach ? i jeszcze do tego używanych ? ten sam zakres błędu ;)

Pozdr
 
 
arek_arecki 
szef
CyklonEbike



Dołączył: 04 Lip 2014
Posty: 1152
Skąd: Ząbki
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

czy mogę poprosić o przeniesienie tej dyskusji do innego działu?
chciałem tu opisywać etapy budowy bajka a przy tylu postach zaraz zrobi się z 50 stron i wszystko będzie pomieszane
Dziękuję
Pozdrawiam
_________________
Pakiety baterii Li-ion, BMSy, złącza, itd
Wykonanie ebike I monster ebike na ramach KARIWA V2, TELEPORT, EKROSS, QULBIX, VECTOR
info@cyklonebike ; +48 516 081 337
www.cyklonebike.com
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Sorki ;)
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

unix napisał/a:
A jak określisz pojemność twojego aku ? biorąc pod uwagę to co napisałeś o rożnych ogniwach ? i jeszcze do tego używanych ? ten sam zakres błędu ;)

Pozdr


Szczerze to nie wiem o czym mówisz, miernik liczący realny przepływ Ah nie jest podatny na żaden błąd i nie ma znaczenia dla niego typ ogniw.. :roll:
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

To, że nie wiesz to nie mam na to wpływu ;)
Ale przeprosiłem kolegę za OT wiec nie będę tu ciągnął tematu ;)

Pozdr
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 13 Lip, 2016   

Ciągnijmy temat w innym dziale, jak modek przeniesie.
Ale co tu może się nie zgadzać? Pomiar prądu i napięcia ma wystarczającą dokładność i nie potrzebujemy pomiaru pojemności z dokładnością do jednej tysięcznej Ah. Wyjaśnij o co chodzi, jestem ciekawy "świeżego" zdania.
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Czw 14 Lip, 2016   

W skrócie, aby wiedzieć ile % aku jeszcze pozostało odejmujesz "zużyty" ładunek elektryczny od czegoś, czyli od pojemności aku, problem w tym, że jesteśmy w stanie podać jego pojemność (zwłaszcza w przypadku używanych ogniw) jako wartość conajmniej przybliżoną, a wiec powodującą prawdopodobnie porównywalny błąd co w przypadku choćby użycia funkcji liniowej obliczającej stan aku na podstawie jego napięcia. Do tego dochodzi kwestia doładowywania aku do niepełnego stanu itp..
Z drugiej strony, czy błąd na poziomie kilku procent jest aż tak istotny ? chodzi o mnie wiecej orientacje na jakim poziomie jest aku, takie jest moje zdanie.

A co do funkcji z wykresu rozładowania, nie jest to wcale takie trudne, wystarczy wykres podzielić na 100 odcinków, pomierzyć z wykresu napięcie odpowiadające danemu odcinkowi który odpowiada każdemu ze 100 procentów i zapisać to 100-elementowej macierzy dwuwymiarowej, potem wystarczy porównywać zmierzone napięcie z tymi w macierzy i mamy odpowiadający mu procent. Trudniejsze zadanie to wyznaczenie funkcji calkujacej poprzez wyliczenie pola powierzchni pod wykresem, tez do zrobienia ale wymaga wiecej pracy ;)

Sorki jeszcze raz za OT :razz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group