ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hulajnoga elektryczna 1000W 48V E-FLUX
Autor Wiadomość
globooz 
początkujący


Dołączył: 01 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   Hulajnoga elektryczna 1000W 48V E-FLUX

Witam serdecznie.

Otóż dwa dni temu zakupiłem sobie takie sprzęcik :

http://allegro.pl/rower-h...5303197596.html

Kupiłem używkę ale niestety fabryczne akumulatory szybko padają.

I teraz pytanie od laika:
Czy kupować AGM x4 http://allegro.pl/akumula...5400535400.html czy może skusić się na LIPO? Wiem, że jeden człowiek z forum składa na zamówienie.
Tylko pytanie czy lipo jest opłacalne i jakie korzyści z tego płyną?
Wiem, że tematów jest sporo ale jeśli mam być szczery to już się w tym wszystkim gubię i prosiłbym o wytłumaczenie łopatologicznie co sie z czym je bo jestem świeży w temacie elektrycznych środków transportu.

Dziękuję za zrozumienie i ewentualne odpowiedzi.

Tomasz

A tak jeśli ktoś jest ciekawy to hulajnoga sprawdza się bardzo dobrze, bałem się, że przy mojej masie 100kg będzie miał muła ale nic bardziej mylnego. Kopyto ma takie, że powoduje zaciesz na twarzy. :)
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Jeżeli jedyny aspekt na rzecz żeli - cena, nie jest mocno newralgiczny dla Ciebie (w ujęciu jednorazowym, bo długoterminowo i tak cenowo wychodzi porównywalnie), to lipo pod każdym względem będzie lepsze - bateria lżejsza, większa wydajność prądowa - lepsze osiągi, większe zasięgi; dużo by wymieniać :P
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
globooz 
początkujący


Dołączył: 01 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Skoro na nowych akumulatorach agm zasięg to ok 20km to na lipo ile przejade?
I jak to z żywotnością takiego ogniwa?
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Wszystko zależy jaką pojemność lipo zbudujesz :P
Aku żelowe, te tańsze, mają podawaną pojemność przeważnie przy 20Hr, czyli przy rozładowywaniu prądem 0,6A (dla 12Ah). Twoja hulajnoga przy mocy deklarowanej 1kW będzie pobierała z baterii około 20A. Tak więc deklarowanej pojemności 12Ah w życiu nie uzyskasz z żeli przy Twoim zastosowaniu. Standard wydajności prądowej dla lipo stosowanych przez nas to 20C ciągle (20-krotność pojemności) tak więc przy baterii 10Ah masz wydajność prądową 200A, więc spory zapas :) tak więc z takiej baterii wyciągniesz nominalną pojemność 10Ah przy zastosowaniu w hulajnodze.

Żywotność szacuje się na kilkaset cykli.

Waga 4szt żeli które podałeś to 12kg, waga 6szt pakietów Turnigy HC 4s1p (12s2p 10Ah) to 3,2kg ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

bloodyopel napisał/a:
to lipo pod każdym względem będzie lepsze

Dodam, że można nie raz upolować zgrzany pakiet, np 10s10p, a to wyjdzie jeszcze taniej niż lipo, nie wiem, czy nie w cenie porównywalnej z AGM. Bo wystarczy tylko dolutować przewody...
 
 
globooz 
początkujący


Dołączył: 01 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

To co byście mi polecali aby tam wsadzić? Może jakiś link czy coś.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

LiPo to Turnigy 4S 5000 mAh Hard Case - wpisz w google, www.hobbyking.com, albo szukaj w bazarze na forum u użytkownika kondzio
Li-Iony - szukaj albo czatuj w dziale bazaru na forum, czasami się trafiają po 5 zł/szt używane ogniwa/pakiety. Np. teraz jest wczorajsza oferta różnych ogniw w tej cenie, ale gotowy pakiet trzeba z nich polutować albo zgrzać (po prostu zrobić).
Co i jak poskładać - nic Ci nie pomogę, przeszukaj forum, blog tasa (http://ebike.nexun.pl/), google...
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Lub uderzaj do użytkowników atomek1000, arek_arecki itd, ogłaszają się w forumowym bazarku. Każdy składa gotowe pakiety z li-ion łącznie z BMSami itp, pomogą dobrać odpowiedni pakiet, zrobią pod wymiar itp.
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

A niedawno robiłem nawet pakiet do podobnej hulajnogi w konfiguracji 14s6p (50v20Ah) ale koszty takiego pakietu z ładowarką są podobne do kosztu całej tej hulajnogi więc nie wiem czy autor będzie skłonny tyle wydać na zwiększenie zasięgu, choć taki pakiet przeżyje kilka kompletów żeli..
 
 
arek_arecki 
szef
CyklonEbike



Dołączył: 04 Lip 2014
Posty: 1152
Skąd: Ząbki
Wysłany: Nie 04 Wrz, 2016   

uważam że jak dokładnie przekalkuluje wszystko (za i przeciw) dokładnie to zdecyduje się na li-ion lub li-po, ale może się mylę

na tych żelach które zaproponował i przy prądach 25-30A może zrobi z 80cykli ładowania/rozładowania
_________________
Pakiety baterii Li-ion, BMSy, złącza, itd
Wykonanie ebike I monster ebike na ramach KARIWA V2, TELEPORT, EKROSS, QULBIX, VECTOR
info@cyklonebike ; +48 516 081 337
www.cyklonebike.com
 
 
Cieszyn 
początkujący


Dołączył: 28 Wrz 2017
Posty: 15
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 17 Paź, 2017   

Witam,
Tez mam pytanie z podstaw baterii li-ion, pozwolę sobie zadać je tutaj.
Zakupiłem pakiet 10s4p http://s.aliexpress.com/jeM3ARBf teraz doczytałem, że sugerowanych prąd rozładowania jest tylko 10A. Chciałem wysterowac 4 sterowniki po 20A - co teraz? Jak te wszystkie sprzęty po kilka kW ciągną prąd z baterii?
Pozdrawiam
Cieszyn
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Wto 17 Paź, 2017   

Cieszyn napisał/a:
Witam,
.....sugerowanych prąd rozładowania jest tylko 10A. Chciałem wysterowac 4 sterowniki po 20A - co teraz? ....


Kupić jeszcze siedem takich baterii :mrgreen: , a tak na poważnie; 4 x 20A = 80A i to jest minimum. Praktycznie powinieneś mieć 120 - 160A z baterii dla optimum.
 
 
Cieszyn 
początkujący


Dołączył: 28 Wrz 2017
Posty: 15
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 17 Paź, 2017   

Tą część matematyki rozumiem :razz:
To jak to jest z tymi bateriami? Jaka bateria ma 120A ( np dla 12ah - bo nie potrzebuję więcej zasięgu - 10C) prądu rozładowania i czemu moja ma tylko 10A (1C)?
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 18 Paź, 2017   

Kupiłeś niestety bubla, ten pakiet jest niewiele warty i slaby, maksymalny prąd ciągły rozładowania to 13A to jakieś 1,5C . Takie ogniwa w kraju byś kupił taniej i to w pakiecie, każde ogniwo ma inne właściwości musisz czytać co pisze sprzedawca, te tutaj mają niski prąd rozładowania bo są starego typu już widać po ich pojemności i są raczej do zastosowań w bateriach laptopów a nie do hulajnogi.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Cieszyn 
początkujący


Dołączył: 28 Wrz 2017
Posty: 15
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 18 Paź, 2017   

Co to znaczy "w pakiecie"?
Wydaje mi się, że tam jest napisane, ze ogniwa mają 10c , czy np ograniczenie do 1 c może wynikać z bms?
Musze przyznać, że gdybym znalazł to forum wcześniej, uniknalbym więcej kosztownych pomyłek nuż ta ;)
Pozdrowienia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group