ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jazda o kropelkę
Autor Wiadomość
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 07 Lut, 2017   

W temacie oszczędnej jazdy takie zadanie "szkolne" ;-)

Na skrzyżowaniu na czerwonym świetle stoją dwa pojazdy:
1. rower ze wspomaganiem elektrycznym
2. samochód z silnikiem spalinowym (przyjmijmy że benzyna 1,6 bez systemu start/stop)
Oba pojazdy gotowe do jazdy (w rowerze włączone zasilanie, w samochodzie silnik pracuje na obrotach biegu jałowego)
Określ moc obu pojazdów jaka jest rozpraszana do otoczenia (moc chwilowa z paliwa zamieniana na inny rodzaj energii potrzebna na postój - prędkość obu pojazdów 0 km/h)

Zachęcam do podawania odpowiedzi w formacie:
Rower ..... W
Samochód ..... W

Odpowiedź może zawierać obliczenia.
Powodzenia :-)
 
 
Szymon645 
stażysta


Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 28 Mar 2015
Posty: 157
Skąd: Pabianice
Wysłany: Wto 07 Lut, 2017   

Obstawiam
rower ~0W
samochód ~14kW
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 07 Lut, 2017   

Niezły początek mam wrażenie :-)
Czekamy na kolejne przybliżenia a może nawet obliczenia.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Wto 07 Lut, 2017   

Rower: 10Wh (pobór prądu przez BMS i włączony sterownik, wyświetlacz, watomierz)
Samochód: 7-10KWh (spalanie na postoju ok 1l/h, poszukałem trochę i 1l to w przybliżeniu 7Kwh do 10, różnie wartości znalazłem)

:cool:
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 08 Lut, 2017   

Czyli powiedzmy że dla roweru będzie to moc rzędu kilku watów a więc bardzo niewiele.
W najprostszych rowerkach niech będzie te 3 WATY (60mA prądu sterownika przy napięciu instalacji 50V)

Przyjmijmy że samochód na postoju spala 0,8l/h
Wartość opałowa benzyny jaka jest sprzedawana na stacjach benzynowych to według rozporządzenia 32MJ/l co odpowiada w przybliżeniu energii 8,9kWh/l
Czyli przez godzinę samochód "zużywa" około 7kWh energii zawartej w paliwie.
Moc rozpraszana do otoczenia w przypadku samochodu stojącego na skrzyżowaniu czy w korku to 7 kW

Jest to ponad 2 tysiące razy więcej niż w przypadku roweru.
Jak pierwszy raz to policzyłem to mnie zaskoczyło. Dodatkowo godzina stania samochodem w korku to energia pozwalająca na przejechanie powiedzmy 700 km rowerem elektrycznym.
Zaczynam się zastanawiać czy może jednak system start/stop w aucie powinien czasami być włączony ;-)

No i byle do wiosny żeby auto zostawić w garażu.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro 08 Lut, 2017   

sirgregs napisał/a:
Czyli powiedzmy że dla roweru będzie to moc rzędu kilku watów a więc bardzo niewiele.
W najprostszych rowerkach niech będzie te 3 WATY (60mA prądu sterownika przy napięciu instalacji 50V)

Przyjmijmy że samochód na postoju spala 0,8l/h
Wartość opałowa benzyny jaka jest sprzedawana na stacjach benzynowych to według rozporządzenia 32MJ/l co odpowiada w przybliżeniu energii 8,9kWh/l
Czyli przez godzinę samochód "zużywa" około 7kWh energii zawartej w paliwie.
Moc rozpraszana do otoczenia w przypadku samochodu stojącego na skrzyżowaniu czy w korku to 7 kW

Jest to ponad 2 tysiące razy więcej niż w przypadku roweru.
Jak pierwszy raz to policzyłem to mnie zaskoczyło. Dodatkowo godzina stania samochodem w korku to energia pozwalająca na przejechanie powiedzmy 700 km rowerem elektrycznym.
Zaczynam się zastanawiać czy może jednak system start/stop w aucie powinien czasami być włączony ;-)

No i byle do wiosny żeby auto zostawić w garażu.


Kiedys czytalem spor jednej "gwiazdy" telewizji z jego fanem, gdzie "gwiazda" spytała jak na stałe wyłączyc Start/stop w VW bo go denerwuje.
Ktos skomentował, zeby na postoju przytknął sobie wielki plastikowy worek do koszy przydomowych 250L i zobaczył w ile sekund spaliny go wypełnią. Podobno kilkanaście.
Mozna przyjąc w zaokrągleniu ze te kilkanascie sekund i 250L spalin mogą zatruc nie do "użycia" ponad 2metry powietrza (jeden miarka spalin do 10 miarek powietrza i do płucek)
Faktycznie to mi przemowiło do swiadomosci.
Nie chodzi o oszczednośc pieniedzy ani ile km przejedzie sie na tych 0,8L.
Korki są w centrach miast. Tam gdzie jest gesta zabudowa, duzo przejsc dla pieszych i skrzyzowań. Gdy na swiatłach stoi 15 samochodów a to nie jest żaden wyczyn, to ktos pod oknem ma to co ma.
Nie jestem zielony (mam auto co pali 20), ale faktycznie jak jezdze po miescie (Wrocław) to po prostu wali i jeżdze na nawiewie w obiegu zamknietym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group