ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Akumulatory LiFePo4 rozmiar 38120
Autor Wiadomość
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Ja mam obecnie turnigy 8s 150W i jest z nią pewien problem...
Mianowicie: Ustawiam jakiś prąd ładowania, ogniwo szybko osiąga 4,10 V ( na ładowarce) i spada szybko prąd ładowania... W efekcie ogniwa udaje mi się naładować raptem do 4,03 V... Ta ładowarka na same paluszki chińska którą miałem najpierw ładowała równiutko do 4,10. A turnigy jak ustawie nawet prąd ładowania 0,1A to zaraz się wyłączy i nie naładuje ponad 4,03... Jest co prawda program do ładowania lipoli i tam max to 4,20 V ale nie wiem czy nie uszkodzę ogniwa... Macie jakieś pomysły jak sprawę załatwić?
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Jeżeli napięcie na ogniwie szybko tobie osiąga wartość nominalną chociaż jest rozładowane to albo stosujesz zadurzy prąd ładowania albo te ogniwo ma już niewielką pojemność nominalną.
Te ładowarki maja 2 fazy ładowania pierwszą prądowa a potem napięciowa.
Prąd ładowania nie większy niż 1C .Proces ładowania kończy się kiedy wartość prądu ładowania spadnie do 1/5 nominalnego w drugiej fazie ładowania(napięciowej)
_________________
pozdr
Tomek
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Sprawdziłem trójkę równolegle łączonych po naładowaniu chińską ładowarką do 4,10 zmierzone na ogniwie. Rozładowanie pakietu który nominalnie miał mieć 6,6ah za pomocą turnigy prądem 2.2ah. Odcięcie przy 3V ale mierzone pod obciążeniem (po wyłączeniu było okolo 3,4x V bez obciążenia). Pojemność około 5,5ah.
No okej załóżmy że ogniwa sa kiepskie... Ale chińczyk naładuje do 4,10 ( ładowarka daje w tedy 4,11) a turnigy nawet jak ustawie prąd ładowania na 0,1 A nie dobije ponad 4,03... Czy przypadkiem nie trzeba jakoś jej skalibrować?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Co to za producent, że ogniwa LiFePO4 łaaduje się do 4,1V ?
Nie znam takich.
Pojedyncze ogniwa muszą być ładowane do napięcia zgodnie z instrkucją producenta z dokładnością do jednej setnej.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

kolega toft miał tu na myśli swoje Li-jon laptopowe
_________________
pozdr
Tomek
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Tak, ja mowiłem o li ion... troche wbiłem się w temat, sorki.
Pozdrawiam
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Tak podejrzewałem, i ich napięcie naładowania powinno wynosić 4,20V przy odpowiednio małym prądzie końcowego ładowania.
Jednadziesiąta wollta, to wiele energii.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Teraz ja nie rozumiem... Zbyszku mowisz o lipo4 czy li ion
?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Żeby sie nie wciągać, to od tego jest producent i on zawsze pisze, jakie jest końcowe napięcie ładowania przy malutkim prądzie, bo nawet w LiFePO4 jest wielka rozbieżność tego parametru i trzeba go przestrzegać.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Dokupiłem żarówek i rozładowałem akku prądem 1.6C.
Były ładowane we wtorek.



Przy rozładowaniu akku do 2.8V na celę z akku wyssało 9Ah a przy do 2V na celę z akku wyssało 9.5Ah.
Jest już bardzo szybki spadek napięcia i prądu

Dobrze to widać na wykresie z mocą oddana przez akumulator na obciążeniu
_________________
pozdr
Tomek
 
 
qepasa
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Lip, 2010   

Ja tylko chciałem się pochwalić zdjeciami:) to są baterie poskładane z ogniw podobnych do tych o których mowa w tym temacie, aczkolwiek widać wyraźne róźnice między zdjęciami na BMSbatery i tym co ja mam. Widać trochę jakby inne wejście na śrubkę przy "-". U mnie jest izolator i potem końcówka metalowa aby zniwelować oporowość, a na tych bateriach z BMS tego nie widzę :/ coś nie tak.

http://members.chello.pl/b.czyz/rower/lista.html

:)
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Czw 01 Lip, 2010   

A wracając do fotek ogniwa :razz: :razz: :razz: żeby było lepiej widać czy coś jest czy nie ma.

Kolor izolatora biały kremowy akku na prąd 5C

Kolor ciemny akku na prąd 10C

Różnica na akku pod obciążeniem 15A to 0.1V

_________________
pozdr
Tomek
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

toft napisał/a:
Sprawdziłem trójkę równolegle łączonych po naładowaniu chińską ładowarką do 4,10 zmierzone na ogniwie. Rozładowanie pakietu który nominalnie miał mieć 6,6ah za pomocą turnigy prądem 2.2ah. Odcięcie przy 3V ale mierzone pod obciążeniem (po wyłączeniu było okolo 3,4x V bez obciążenia). Pojemność około 5,5ah.
No okej załóżmy że ogniwa sa kiepskie... Ale chińczyk naładuje do 4,10 ( ładowarka daje w tedy 4,11) a turnigy nawet jak ustawie prąd ładowania na 0,1 A nie dobije ponad 4,03... Czy przypadkiem nie trzeba jakoś jej skalibrować?


ogniwa nie są kiepskie. nominalna pojemność będzie jak naładujesz do 4,2V i rozładujesz do 3V bez obciążenia -czyli pod obciążeniem zazwyczaj około 2,8V po prostu producenci tak określają pojemność li-jon... (podobnie jak zużycie paliwa samochodów mierzy się z górki i z wiatrem ;)

czyli... pojemność nominalna "laptopowych" li-jon 18650 określana jest po naładowaniu do 4,2V -mimo, że wielu producentów zaleca max napięcie 4,1V !

zwłaszcza ładowanie do 4,1 zamiast do 4,2 to ładowanie na 90% pojemności. zdrowsze dla aku ale nie masz pełnej pojemności. proste -coś -za coś.
niektórzy producenci dopuszczają 4,2V inni mniej. ale wszyscy mierzą przy 4,2V -bo wynik ładniej wygląda...

a ładowarka -ładuje do ustawionego napięcia ustawionym prądem -i to jest jakieś 70-80% pojemności... dość szybko to idzie... a potem -potem prąd spada a ładowanie jest przy stabilizowaniu napięcia... i te ostatnie 10-20% wchodzi dłuuuuugo i powoli.
prawdopodobnie ładowarka ładuje prawidłowo -tylko Ty za szybko odłączasz...
w modelarstwie -ważne żeby szybko naładować -niekoniecznie do samego końca. w modelarstwie -aku są ciężko katowane... lekkie niedoładowywanie zwiększa trwałość notorycznie przeciążanych ogniw.

zobacz czy w ładowarce modelarskiej nie możesz ustawić napięcia końca ładowania... nie wiem jak turnigy -ale ładowarki modelarskie często mają napięcia ustawiane programowo... ja mam w swojej mgm ustawienia 4,05V i 4,1V (zalecane dla dla li-jon) i 4,15 i 4,20V -zalecane dla li-pol
_________________
Witek.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010   

Muszę w niej pogrzebać (ładowarce) może da się coś zmienić... Tzn i tak mogę wybrać program dla lipo i wtedy napięcie ładowania to 4,20V ale naładuje do około 4,12-13V.
Ładowarka ma wyjście Usb ale jeszcze się tym nie bawiłem. Chwilowo ABCz. Absolutny Brak Czasu:(.
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

wiem ze niektóre ładowarki mają ukryte menu serwisowe.Są tez robione na tym samym PCB a różnią się nazwa i obudową poszukaj w necie to powinieneś coś znaleść.
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group