ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tranzystory w sterowniku GT1500
Autor Wiadomość
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

Zgadza się, nie ma takiej potrzeby. Dolne są otwierane, jak piszesz w aktualnym cyklu komutacji, czyli stosunkowo wolno.

Nie mierzyłem tego nigdy, przeglądałem kiedyś schemat takiego sterownika i jakoś mi się to nasunęło :-)
W blokowych często taktuje się albo dolny albo górny tranzystor właśnie aby zminimalizować straty i tym samym w poularnych sterownikach to wydaje mi się dość powszechna topologia => 3 góra, 2 dół.
Niskim kosztem duża moc.

Przy masowej produkcji bardziej się opłaca dołożyć po jednym tranzystorze niż zainwestować w odpowieni driver tak aby tą tamą moc przełączać 2-ma tranzystorami.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

Ale skoro tam nie ma drivera a na gornej galezi tez sa mosfety z kanalem N a nie P to znaczy ze musi tam byc izolowana przetwornica na bramke kazdego mosfeta w gornej galezi osobno. Bo jezeli bylby tam zwykly driver z bootstrapem to moznaby kluczowac tylko i wylacznie dolne mosfety
 
 
jszk 
stażysta
jszk


Pomógł: 4 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Mar 2016
Posty: 128
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

I cała wasza teraz idzie w p...u bo 3 szt siedzą na dole a 2 na górze. Tak samo w sterownikach 9-cio mosfetowych. 1 szt od strony +, 2 szt od minusa. I co teraz?
_________________
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=4852
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

qaz33 napisał/a:
Ale skoro tam nie ma drivera a na gornej galezi tez sa mosfety z kanalem N a nie P to znaczy ze musi tam byc izolowana przetwornica na bramke kazdego mosfeta w gornej galezi osobno. Bo jezeli bylby tam zwykly driver z bootstrapem to moznaby kluczowac tylko i wylacznie dolne mosfety


Nie widziałem schematu tego sterownika i to tylko moje spekulacje. Jednak z tego co mi się wydaje, tam nie ma żadnej izolowanej przetwornicy a jedynie dyskretnie zbudowany bootstrap.

jszk napisał/a:
I cała wasza teraz idzie w p...u bo 3 szt siedzą na dole a 2 na górze. Tak samo w sterownikach 9-cio mosfetowych. 1 szt od strony +, 2 szt od minusa. I co teraz?


Patrz wyżej :-)
barmal napisał/a:
W blokowych często taktuje się albo dolny albo górny tranzystor właśnie aby zminimalizować straty...
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

jszk napisał/a:
I cała wasza teraz idzie w p...u bo 3 szt siedzą na dole a 2 na górze. Tak samo w sterownikach 9-cio mosfetowych. 1 szt od strony +, 2 szt od minusa. I co teraz?

To, które są traktowane PWM'em (dolne czy górne), a ktore na ten czas są kluczowane jak przełacznik, nie robi róznicy bo to jest połączenie szeregowe.
Co do przełaczania tych podłaczonych do plusa to chyba jakis half-bridge driver tam powinien byc.
Widziałem jakis seryjny kontroler i tak był zrealizowany. Miał trzy sterowniki na 8 nogach.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 18 Sty, 2017   

To czy bardziej kluczowane są tranzystory dolne czy górne decyduje producent. Mimo że tranzystory (górny i dolny) są łączone szeregowo, to w tym, który włącza się częściej wydziela się więcej energii. Np w TV plazmowych drivery włączają się na "zimno"(bez napięcia), dopiero po tym jest włączane napięcie, jak uszkodzi się układ zasilający i stale poda napięcie, wszystkie drivery wybuchają :sad: .
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro 18 Sty, 2017   

gienek333 napisał/a:
Mimo że tranzystory (górny i dolny) są łączone szeregowo, to w tym, który włącza się częściej wydziela się więcej energii.


Co do tego juz nie ma watpliwosci :)
słowa klucz to Rise time i fall time :)
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 18 Sty, 2017   

Jezeli u gory jest bootstrap to nie da sie kluczowac PWMem gornych tranzystorow i musza byc kluczowane te dolne. Zeby to wogole dzialalo to innej rady nie ma

Dla ciekawskich: Chodzi o to ze sygnal sterujacy bramkami gornych mosfetow musi byc o ok 12V wyzszy niz napiecie baterii. W tym celu laduje sie odpowieni kondenator przez diode na ktorym jest pewien ladunek umozliwiajacych ledwie kilka otwarc gornego tranzystora. Po tym aby ponownie go naladowac trzeba otworzyc dolny tranzystor z tej samej galezi. Widac dlategoo wlasnie na dole daje sie po 3 tranzystory bo to wlasnie na nich kluczuje sie sygnal PWM i to one daja wieksze straty. Przy sterownikach wektorowych nie ma juz prostego PWM i nie ma juz tego problemu gdyz ladowanie bootstrapa odbywa sie automatycznie wiec w nich zawsze nalezy dawac ta sama liczbe mosfetow u gory i na dole
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 19 Sty, 2017   

qaz33 napisał/a:
Jezeli u gory jest bootstrap to nie da sie kluczowac PWMem gornych tranzystorow i musza byc kluczowane te dolne. Zeby to wogole dzialalo to innej rady nie ma

Dla ciekawskich: Chodzi o to ze sygnal sterujacy bramkami gornych mosfetow musi byc o ok 12V wyzszy niz napiecie baterii. W tym celu laduje sie odpowieni kondenator przez diode na ktorym jest pewien ladunek umozliwiajacych ledwie kilka otwarc gornego tranzystora. Po tym aby ponownie go naladowac trzeba otworzyc dolny tranzystor z tej samej galezi. Widac dlategoo wlasnie na dole daje sie po 3 tranzystory bo to wlasnie na nich kluczuje sie sygnal PWM i to one daja wieksze straty. Przy sterownikach wektorowych nie ma juz prostego PWM i nie ma juz tego problemu gdyz ladowanie bootstrapa odbywa sie automatycznie wiec w nich zawsze nalezy dawac ta sama liczbe mosfetow u gory i na dole


Są sterowniki w SMD, ktore mają bootstrap i sterują PWMem w gornych tranzystorach, wiec zasadniczo nie powinno byc przeszkód zrobic to na elementach dyskretnych.
No, ale mniej problemu zrobic to na dolnych.

Zaciekawiło mnie natomiast to co napisałes:
Cytat:
Przy sterownikach wektorowych nie ma juz prostego PWM i nie ma juz tego problemu gdyz ladowanie bootstrapa odbywa sie automatycznie wiec w nich zawsze nalezy dawac ta sama liczbe mosfetow u gory i na dole

Jaki sygnał jest wiec na tych wektorowych bo nie bardzo wyobrazam sobie cos wiecej co mozna na tranzystorach kluczujących zrobic :)
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Czw 19 Sty, 2017   

Passat_EQ napisał/a:
Cytat:
Przy sterownikach wektorowych nie ma juz prostego PWM i nie ma juz tego problemu gdyz ladowanie bootstrapa odbywa sie automatycznie wiec w nich zawsze nalezy dawac ta sama liczbe mosfetow u gory i na dole

Jaki sygnał jest wiec na tych wektorowych bo nie bardzo wyobrazam sobie cos wiecej co mozna na tranzystorach kluczujących zrobic :)

Np. SVM .


Cytat:
Jezeli u gory jest bootstrap to nie da sie kluczowac PWMem gornych tranzystorow i musza byc kluczowane te dolne. Zeby to wogole dzialalo to innej rady nie ma


Ciekawe. A ja tak mam, że kluczowane są górne, te z bootstrapem, a dolne załączane na stałe. Jakoś tak kiedyś było mi prościej zrobić z IR 2132 i tak zostało. I w nowej wersji (z IR 2110 bodajże) też zrobiłem. I działa, silnik się kręci. Więc chyba da się :) [/quote]
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 20 Sty, 2017   

Ogolnie zgodnie ze sztuka nie powinno sie tak robic. Moze faktycznie bedzie to dzialac ale powinno to sie wyliczyc. Trzeba wziasc pod uwage czestotliwosc odswiezania, pojemnosc kondensatora od bootstrapa, pojemnosc pasozytnicza mosfeta, uplywnosc i kilka pare rzeczy. Kondensator od bootstrapa musi byc odpowiednio duzy, odswierzanie wolne a ladowanie odpowiednio dlugie. Albo napisac w programie softwarowe ladowanie bootstrapa poprzez zalaczanie co chwila dolnego tranzytora ale takie cos nie bedzie zbyt wydajne gdy sterujemy silnikiem bo co jakis czas zmieniamy mu kierunek obrotu (na jakas mikrosekunde). Przy kluczowaniu dolnych nie trzeba sie o nic martwic. Firmy robiace drivery np wspomniane IR wypuscilo dziesiatki poradnikow odnosnie tego zaganienia wraz z odpowiednimi wzorami. Czesto wychodzi na to ze budujac prosty mostek H dla silnikow DC nie da sie uzyskac wypelnienia 100% wlasnie przez wspomniana uplywnosc
Przy SVM tez nie trzeba sie o nic martwic bo tam co chwile na zmiane zalaczany jest mosfet gorny i dolny (brak strefy martwej)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group