ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy ebike: Kross Level B2
Autor Wiadomość
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

Na poprzednim rysunku skupiłem się bardziej na połączeniach między sekcjami.

Jeśli chodzi o połączenia w sekcjach po planuje łączyć ogniwa w 3 kierunkach:



Na rysunku zaznaczyłem prąd jaki w przybliżeniu powinien płynąć przez daną gałąź.

Wg mnie w takim przypadku powinno wyjść ~9A na gałąź (54A na 6 gałęzi) - tak jak mówisz, ciężko to obliczyć dokładnie bez skomplikowanego układu równań.

Czy takie połączenie w sekcjach wystarczy? Czy jeszcze trzeba podwajać taśmę wewnątrz sekcji? A jeśli tak to w których miejscach (na przykładzie żółtej sekcji)?

Będę używał taśmy 100% nikiel 7x0,2

Mam teraz do testów stalową niklowaną 7x0,15 i sprawdzałem ją: przy 5A robi się lekko ciepła, przy 8A jest już wyraźnie ciepła

Podobno 100% nikiel wytrzymuje 2x większe prądy, więc myślę, że te 10-15A powinna wytrzymać

1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 255 raz(y) 143,09 KB

 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 25 Kwi, 2018   

bioly napisał/a:
Na poprzednim rysunku skupiłem się bardziej na połączeniach między sekcjami.

Jeśli chodzi o połączenia w sekcjach po planuje łączyć ogniwa w 3 kierunkach:

Obrazek

Na rysunku zaznaczyłem prąd jaki w przybliżeniu powinien płynąć przez daną gałąź.

Wg mnie w takim przypadku powinno wyjść ~9A na gałąź (54A na 6 gałęzi) - tak jak mówisz, ciężko to obliczyć dokładnie bez skomplikowanego układu równań.

Czy takie połączenie w sekcjach wystarczy? Czy jeszcze trzeba podwajać taśmę wewnątrz sekcji? A jeśli tak to w których miejscach (na przykładzie żółtej sekcji)?

Będę używał taśmy 100% nikiel 7x0,2

Mam teraz do testów stalową niklowaną 7x0,15 i sprawdzałem ją: przy 5A robi się lekko ciepła, przy 8A jest już wyraźnie ciepła

Podobno 100% nikiel wytrzymuje 2x większe prądy, więc myślę, że te 10-15A powinna wytrzymać



A skąd Ci tam się wzięło 54A? Jeśli przyjmiemy 4A na ogniwo, to na tych 6 liniach będzie tylko 40A (16A będzie z ostatnich 4 ogniw bezpośrednio na łączenie między sekcjami), więc tylko 6,6A. Minimalnie więcej 7A) będzie rząd wcześniej. Ale uznałbym, że faktycznie będzie ok, nawet pod względem zużycia ogniw. Ale raczej będzie dużo gorzej pod spodem, na łączeniu pomarańczowej i żółtej. ;)

A jeśli chodzi o taśmę jaką zastosować, to jesteś trochę optymistą. Taśma stalowa ma tylko 1.4 gorszy opór od niklowej, poza tym taśma ma dużą powierzchnię więc się dobrze chłodzi. Ale weź pod uwagę, że raczej tą baterie szczelnie opatulisz jakąś izolacją, więc już nie będzie tak różowo. Taśma niklowa 7x0,2 ma 1.4mm^2 i jest 4.1 razy gorszym przewodnikiem niż miedź. Czyli można by przyjąć, że jej odpowiednikiem jest przewód miedziany 22 o przekroju 0,33mm^2, a tam sugerują 5A, ewentualnie 7A gdy reszta wytrzymuje 75C. O ile uważam, że są to normy bardzo zachowawcze i przy swobodnych kablach można sobie pozwolić na przekraczanie tych wartości, to jednak w przypadku baterii bym się tych wytycznych trzymał.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 25 Kwi, 2018   

tu masz porównanie i wydajność prądową poszczególnych materiałów,

Cu, Ni, Steel efficiency chart.png
Pobierz Plik ściągnięto 274 raz(y) 43,32 KB

_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Śro 25 Kwi, 2018   

Faktycznie zapomniałem o tych 16A z ostatnich 4 ogniw. Więc na tych 6 liniach będzie tylko 6-7A na linię.

Na różowo zaznaczyłem połączenia z drugiej strony między pomarańczową i żółtą.



I mi wychodzi, że tam nie będzie aż tak źle. Jest więcej połączeń między sekcjami i więcej gałęzi:

5 ostatnich ogniw - 20A i 9 gałęzi po 4A.

Chyba, że znowu coś mi umknęło ;)


No a z ostatnich obliczeń wynika, że przez taśmę w sekcjach powinno iść max 7A, więc chyba 100% nikiel wytrzyma.

Czekam na dostawę od atomka to trochę przetestuję tę taśmę :)

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 247 raz(y) 147,27 KB

 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 25 Kwi, 2018   

Tak jak załączyłem ci tabelke, najlepiej do 7A zachowuje się ta tasma ale do 10A jest akceptowalna :)
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018   

bioly napisał/a:
Chyba, że znowu coś mi umknęło ;)


No niestety tak... ;)

W pomarańczowej sekcji nie będzie tak ładnie, że wszędzie wyjdzie równo po 4A. Tak mogliśmy liczyć w żółtej, bo nam się zrobiła ładna piramida. Tu kształt jest trochę bardziej nieregularny. Ale nie będę tego analizował bo to nie wygląda na jakiś duży problem, za to większy i ciekawszy problem jest z żółtą "od spodu". A o ile dobrze zrozumiałem, to go po prostu pominąłeś. Prąd musi wpłynąć przez różowe połączenie międzysekcyjne i równo się rozłożyć na poszczególne ogniwa. A tam prąd z 10 połączeń międzysekcyjnych, idzie do 2 ogniw i 1 (JEDNEGO) połączenia wewnątrzsekcyjnego. Z prostych szacunków wynika, że może tam płynąć ok 23A, wiec potrójną taśmę, a najlepiej poczwórną. :)

Dobra, tak się czepiam pojedynczych sekcji, a tu pasowało by Ci coś doradzić, żebyś całą baterię ładnie ułożył, bo Ty już dawno będziesz jeździł, a ja Ci dalej będę wytykał, że "a tu Ci się bateria o 7% szybciej zużyje". :mrgreen:

Unikaj pojedynczych linii, takich jak czerwona w środku w pierwszym projekcie, albo ten kawałek żółtej w tym fragmencie co go teraz dyskutujemy. Co prawda sekcje ułożone w linii to idealny rozkład prądów, ale tylko w kwadratowej baterii 16x9 (czyli SxP), a jeśli nie możesz zrobić tak idealnego kształtu, to zawsze się trafi jedna lub kilka sekcji, gdzie ten prąd będzie się rozkładał bardzo niekorzystnie (jak w w/w sekcjach). Moim zdanie powinieneś dążyć do tego, żeby mieć przynajmniej 2 linie baterii w jednej sekcji, a potem oszacować, gdzie podwoić taśmy. Górny róg w pierwszym projekcie był jednak lepszy, tylko musisz w niektórych miejscach podwoić połączenia wewnętrzne. Reszta wydaje mi się lepsza w drugim, i jeśli uda Ci się połączyć te dwa (pooooowinnno się dać tak na oko ;) ) to to będzie chyba rozsądny kompromis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group