ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy ebike: Kross Level B2
Autor Wiadomość
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

No fakt na szytwniaku to nie polecam jazdy na polskich drogach i chodnikach juz przy 35km/h.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

To zależy gdzie się mieszka. Na Podkarpaciu drogi są rewelacyjne, żadnych dziur. :smile: Większość, nie wszystkie :twisted:
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

Polecicie jakieś sprytne koszyki do ogniw? Tak żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Swoje wyliczenia oparłem na sposobie opisanym na blogu tasa:



Ale przy bardziej sprytnych koszykach chyba dałoby radę upchnąć jeszcze więcej ogniw, np.:

 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

a czemu nie chcesz sobie poskładać zestawu z koszyków 1p, 2p, 3p ? Wtedy konfigurujesz sobie jak ci pasuje

_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

Tak mi się wydaje, że w tych koszykach 1p, 2p, 3p się marnuje miejsce. Jakby ułożyć te ogniwa podobnie jak na powyższym zdjęciu to by ich chyba weszło więcej? Dobrze myślę? Czy jestem w błędzie? :D
 
 
Rugorlos27 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 156
Skąd: Sandomierz(okolice)
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

Wydaje mi się że wtedy ogniwa są za blisko siebie i będą się bardzo grzać.
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Śro 01 Lut, 2017   

jeżeli chodzi o miejsce to masz racje upakujesz więcej, niestety takie upakowanie nie sprzyja wymianie temperatury wewnątrz. Trzeba pakiet tak dobrać aby za bardzo nie obciążać ogniw

tu masz taki plaster miodu:

https://pl.aliexpress.com/item/10S2P-18650-cell-holder-plastic-cell-container-for-inner-tube-bike-battery-box-or-other-36V/32762357884.html?spm=2114.56010308.4.2.7g7nPN
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Czw 19 Kwi, 2018   

Po dłuższej przerwie wracam do projektu

Proszę o pomoc w konfiguracji pakietu 19s14p

Mi wyszło coś takiego:



Białe kreski oznaczają połączenia między sekcjami (2 białe kreski oznaczają taśmę podwojoną)

W najsłabszym punkcie wyszło 9 połączeń między sekcjami

Taśma 7mm*0,2mm 100% nikiel (czy może tańsza stalowa niklowana wystarczy? :cool: )

Sterownik 54A
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2018   

Nie napisałeś jakie ogniwa ani nie pokazałeś drugiej strony
Ale najprawdopodobniej przy takim łączeniu padną Ci pierwsze ogniwa na środku, na czerwonej sekcji. Ciężko też będą miały ogniwa przy sekcjach narożnych.

Tutaj policzyłem dlaczego.
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2018   

NCR18650B

Strasznie niewdzięczny kształt wyszedł tego pakietu i ciężko to ułożyć mądrze...
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2018   

No to z tego co piszą w internetach, to te ogniwa mają stosunkowo wysoką rezystancję wewnętrzną. Może nie będzie tragedii i wystarczy podwoić niektóre wewnętrzne połączenia (choć przy tych długich sekcjach czerwonych, to pomyślałbym nawet o potrojeniu).
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2018   

Nowa koncepcja:



Lepsza od starej?
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Pią 20 Kwi, 2018   

a co z bighit'em ? zaj.. juz go czy jeszcze jezdzi. tak mi przyszlo do glowy czy go spowrotem nie odkupic od Ciebie ;)
_________________
Moja stajnia: KARIWA 13kW, Vector lite 5kW , FALCON 14kW , HERCULES 1kW, ROMET EV1, xiaomi m365
 
 
bioly 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2016
Posty: 21
Skąd: Radom
Wysłany: Sob 21 Kwi, 2018   

jeździ, jeździ. Teraz będę miał 2 :wink:
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2018   

bioly napisał/a:
Nowa koncepcja:

Lepsza od starej?



bioly, dalej źle. Dlaczego pozbyłeś się poprzecznych łączeń w sekcja takich, jak czerwona lewa dolna? Nigdzie nie podwajałeś taśmy wewnątrz sekcji, a bez tego się nie obejdziesz, np. w żółtej górnej sekcji. Musisz dążyć do tego, aby ilość taśm z prądem wychodzącym było co najmniej tyle jak z prądem wchodzącym + prąd z danego ogniwa.

Pobawiłem się i pokazałem na zdjęciu jak szacować prąd (1 to prąd z jednego ogniwa). Jest to pewne uproszczenie, bo nie uwzględniłem łączenia "poprzecznego" ostatnich 4 ogniw, ale żeby to dobrze policzyć, trzeba by rozwiązać układ ok. 30 kilku równań. ;) W praktyce tam gdzie wyliczyłem duże prądy będą trochę mniejsze a tam gdzie małe, większe.



Czyli jak widzisz, masz jedno miejsce, gdzie może Ci popłynąć prąd około 15A-18A (zakładając średni pobór przy 4A na ogniwo) przez jedną taśmę. Najciekawsze jest to, że jednocześnie bardzo dbasz, żeby między sekcjami prąd nie płynął większy niż 3.5A na taśmę. ;) Jeśli będziesz pobierał 4A i więcej, to ja bym podwoił wszędzie tam, gdzie Ci wyjdzie prąd 2 ogniw i więcej i potroił tam, gdzie masz 4 i więcej (choć w tym przypadku lepiej było by zrobić połączenie ukośne w prawo w dół, od środka tej długiej linii).

batera_przykład_opis.png
Pobierz Plik ściągnięto 261 raz(y) 491,52 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group