ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wkrętarka, regeneracja akumulatora
Autor Wiadomość
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   Wkrętarka, regeneracja akumulatora

W mojej starej wkrętarce siada już akumulator. Siedzi w nim 15sztuk NI-CD 1,2 (18v)( 1000mah. Są połączone szeregowa i wyprowadzony plus i minus i tyle.
Teraz nie wiem czy kupić trochę pomniejsze takie akusy nicd czy dac moze pare lionow.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

Regeneracja na Ni-Cd to względnie droga zabawa. Jeśli pójdziesz w Liion, musisz liczyć się z dokupieniem BMSa i innej ładowarki.
Moim zdaniem najlepszy sposób to zakup wkrętarki na liion z ładowarką i padniętą baterią i wtedy wymiana ogniw
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
raymaxxx 
brygadzista


Pomógł: 6 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 242
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

można też wymienić na liion w tej starej wyprowadzając złącze do balancera i ładować ładowarką modelarską, można dodatkowo wpinać w złącze balansera alarm w trakcie pracy ja tak mam ale nie wpinam bo nie ma potrzeby, 4s2p 4,4Ah chodzi jak złoto za darmo bo akusy wyjete z dobrego aku po laptopie który mi został.
_________________
jeżdżę na: bananator v1 RWD :D , RH2806D 3,2kW 60V15Ah Lipo 24" 26kg
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

Albo kupić na bazarze nową wkrętarkę od sąsiadów z za granicy z 30 zł ;)
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

raymaxxx napisał/a:
można też wymienić na liion w tej starej wyprowadzając złącze do balancera i ładować ładowarką modelarską,

mam tak zrobione ale na ogniwach wysokodochodowy, używam jej codziennie - często, jak przerobiłem na li ion na 2p z fabrycznych ni-mh 1.2 mah zrobiło sie 5 mah, to jest niebo a ziemia, w ciągu miesiąca lądowałem ją dwa razy a nie co trzeci dzień, no i wyszło przewoltowanie ale niewielkie
 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

Ja wymieniłem na li-ion i ładowarkę modelarską (2-4s ,1-3A). Kupiłem najtańszą płytkę PCB (chyba 5A) do zabezpieczenia ładowania, złącze mikrofonowe 7-pin(ja robiłem 4s a ty masz 5s to 8 pinów potrzebujesz i inna ładowarkę i pcb na 5s). Stare styki podpięte bez zabepieczeń bezpośrednio do aku dla wkrętarki a przez złącze mikrofonowe do pcb i z pcb do aku tylko do ładowania. Nie potrzeba żadnej kontroli rozładowania bo wkrętarka sie szybciej zatrzyma z powodu niskiego napięcia niż jakieś zabezpieczenie zadziała ( u mnie staje przy ok 3.00V na ogniwo więc IDEALNIE). Ogniwa użyłem łatwo dostępne na forum VTC4. Śmiga jak nowa, aku dopieszczany bo ładowany z balansowaniem więc odpada główna możliwość awarii li-ion przez rozjard cel. Koszt: 100zł ładowarka, 15zł-25zł pcb i złącza mik, jst, ogniwa 5zł szt. Wychodzi w sumie po 50zł za 1 baterie. Tylko cały dzień zabawy z lutowanie mikroskopijnym :grin:
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
Sniffles 
początkujący


Dołączył: 02 Cze 2016
Posty: 26
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 21 Lut, 2017   

Podstawowe pytanie - czy autor posiada ładowarkę modelarską? Jeśli tak to kupujemy od Redbacka 5 albo 10 ogniw (zależy od tego czy chcesz regenerować jedną baterię czy dwie) wysokoprądowych 1500mAh po 3zł każde. Oczywiście można zainwestować w lepsze, ale nawet z tymi wkrętarka będzie miała wyższą pojemność niż fabryczna. W 3 wkrętarkach, które przerobiłem z Ni-Cd na właśnie te ogniwa po 3zł wszystkie działają bez problemu już kilka miesięcy i nie mają zamiaru przestać. Pakiet lutujesz, wyprowadzasz złącze balansera z tyłu baterii i złącze ładowania np. XT60. Pakiet robisz oczywiście 5s1p, ewentualnie 5s2p ale raczej nie zmieścisz 10 ogniw do standardowej obudowy.

Jakiej marki ta wkrętarka? Jeśli jakościowo jest dość dobra to myślę, że pobawić się w regenerację.

zeeltom napisał/a:
Albo kupić na bazarze nową wkrętarkę od sąsiadów z za granicy z 30 zł ;)


Tego typu wkrętarki przestają działać przed ich pierwszym naładowaniem.
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Czw 23 Lut, 2017   

Sniffles a jak zabezpieczasz przed nadmiernym rozładowaniem?
Jestem właśnie na etapie eksperymentów. Narazie do pakietu 3s dorobiłem na wzmacniaczu operacyjnym i LM385-1,2 + jakiś IRF zabezpieczenie podnapięciowe (off 9v, on 10,5). ale nie jestem jakoś przekonany.
Przy większej ilości s ten układ nie sprawdzi się.
Sprawdzałem napięcia płytek ze starych baterii komórkowych, gdzie siedzą 8205a + 100B (czy D01), ale one mają próg wyłączenia 2,3V - co , jak dla mnie, jest stanowczo za niskie. Wolałbym 2,7 czy nawet 3V.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 23 Lut, 2017   

zbychci napisał/a:
Sniffles a jak zabezpieczasz przed nadmiernym rozładowaniem?
Jestem właśnie na etapie eksperymentów. Narazie do pakietu 3s dorobiłem na wzmacniaczu operacyjnym i LM385-1,2 + jakiś IRF zabezpieczenie podnapięciowe (off 9v, on 10,5). ale nie jestem jakoś przekonany.
Przy większej ilości s ten układ nie sprawdzi się.
Sprawdzałem napięcia płytek ze starych baterii komórkowych, gdzie siedzą 8205a + 100B (czy D01), ale one mają próg wyłączenia 2,3V - co , jak dla mnie, jest stanowczo za niskie. Wolałbym 2,7 czy nawet 3V.


To może zenerka 0,7 V w szereg?
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 23 Lut, 2017   

w mojej opinii!, w mojej baterii dla wkrętarki nie potrzeba żadnych zabezpieczeń przed nadmiernym rozładowaniem, dlatego ze do tak nierozsądnej sytuacji jak głębokie rozładowanie się nie dopuszcza, dla tego ze każdy użytkownik ' swojej wkrętarki;' czuje że w pewnym momencie zaczyna brakować mocy, a wtedy wystarczy zmierzyć napięcie i zadecydować czy podłączyć do ładowarki modelarskiej, naładować i wyrównać - jeśli sie oczywiście ma ł. modelarską , ot tyle, ja tak osobiście robię, to nie rower jeśli ma sie odrobinę obeznania z własną wkrętarką to porostu sie czuje ze słabnie, na bms szkoda kasy lepiej za rok w jego koszcie kupic nowe ognia, pewnie za rok to dopiero beda promocje patrzac jak ceny niedawno zacnych i drogich ogniw lecą na pys. to co będzie za rok
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Czw 23 Lut, 2017   

maniekrox napisał/a:
To może zenerka 0,7 V w szereg?
- jutro sprawdzę. Wszakże wtedy odpadnie zabezpieczenie nadnapięciowe, fabrycznie ustawione na 4,2V. Ale dla rozładowania potrzebne jest zabezpieczenie podnapięciowe. Bo tym drugim zajmuje się ładowarka.
Przemek - dobrze gadasz,ale czy miałeś sytuacje, że bateria jest rozładowana a masz do wywiercenia jeszcze jeden otworek, taki malutki, tyci, tyci...
Dlatego, kiedyś wolałem kupić nową wkrętarkę no-name co roku - dla nowego aku, i dla starej wkrętarki na warsztat przerobionej na przewód.
A teraz przyszła pora na przerabianie ich na li-ion - bo mogę, bo umiem, bo dobry li-ion jest dużo tańszy od dobrego NiCd.
 
 
Sniffles 
początkujący


Dołączył: 02 Cze 2016
Posty: 26
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Przemek napisał/a:
w mojej opinii!, w mojej baterii dla wkrętarki nie potrzeba żadnych zabezpieczeń przed nadmiernym rozładowaniem, dlatego ze do tak nierozsądnej sytuacji jak głębokie rozładowanie się nie dopuszcza, dla tego ze każdy użytkownik ' swojej wkrętarki;' czuje że w pewnym momencie zaczyna brakować mocy, a wtedy wystarczy zmierzyć napięcie i zadecydować czy podłączyć do ładowarki modelarskiej, naładować i wyrównać - jeśli sie oczywiście ma ł. modelarską , ot tyle, ja tak osobiście robię, to nie rower jeśli ma sie odrobinę obeznania z własną wkrętarką to porostu sie czuje ze słabnie, na bms szkoda kasy lepiej za rok w jego koszcie kupic nowe ognia, pewnie za rok to dopiero beda promocje patrzac jak ceny niedawno zacnych i drogich ogniw lecą na pys. to co będzie za rok


Całkowicie się z tobą zgadzam, w przypadku przerobionych przeze mnie wkrętarek dało się odczuć przy kończącej się pojemności akumulatorów, że wkrętarka ma mniej mocy. W takim przypadku wpinamy alarm 8s za 10zł w złącze balansera i sprawdzamy mniej więcej napięcia a po kilku ładowaniach alarm już nie będzie nam potrzebny bo sami wyczujemy po pracy wkrętarki, że trzeba naładować akumulator. Jeśli się uprzesz to można też jakoś zintegrować ten alarm wewnątrz obudowy ale jest to kolejny element, który może się zepsuć i zajmowałby miejsce w środku.

Przy obecnych cenach nowych albo prawie nowych ogniw w wysokości 3zł za sztukę nie ma sensu wydawać na zabezpiecznia ogniw kilkukrotnej ich wartości.

Tomek napisał/a:
Nie potrzeba żadnej kontroli rozładowania bo wkrętarka sie szybciej zatrzyma z powodu niskiego napięcia niż jakieś zabezpieczenie zadziała ( u mnie staje przy ok 3.00V na ogniwo więc IDEALNIE).


Rozładowywanie do 3.0V bez obciążenia na ogniwo szczególnie we wkrętarce jest moim zdaniem zbyt głębokie. Przykładowo rozładowując Samsunga 29E prądem 1A do 2.8V, napięcie po ustaniu obciążenia samo wstaje do ok. 3,3V -3,4V (trochę dawno to testowałem i nie pamiętam dokładnych wartości) i to przy prądzie tylko 1A. We wkrętarce prądy to przynajmniej kilkanaście amper więc wyobraź sobie do jakich wartości spada napięcie z tych 3V gdy kręcisz wkrętarką.

Nie polecam też wykorzystywać złączek komputerowych do balansera typu RS232, styki się bardzo szybko palą i przestają dobrze stykać, do tego są podatne na zabrudzenia. Nie wiem jak z mikrofonowymi ale też bym odradził z powodu konieczności lutowania. Najlepiej kupować od razu kabelek do podłączenia do ładowarki i nie bawić się w inne gniazda, bo kupując gotowy kabelek do balansera odpada nam od razu sprawa mikroskopijnego lutowania, które jest męczące i bardzo czasochłonne i zamiast składać taki pakiet przez 15 minut robimy go ponad pół godziny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group