ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
zgrzewarka na toroidzie DIY problem
Autor Wiadomość
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

Fajny holderek, co to takiego? To jakiś modularny, składany typ?
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

czy pręt miedziany fi8 będzie dobry na elektrody? Na alledrogo jest po 3,90zł za 10cm.

Aktualnie nawnięte jest 5zwoi 25m2, ale problemy z równomiernym dociskiem elektrod powodują wypalanie dziur, więc postanowiłem zrobić dwie oddzielne elektrody
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

2 oddzielne elektrody to powinieneś mieć od razu :)
Pręt może być, ale nie na elektrody tylko jako uchwyt mocujacy elektrody 1mm.
Pokręci Cię, jak będziesz musieć co kilkadziesiąt zgrzewów piłować te Twoje pręty :P

Taka cieniutka 1mm elektroda zawsze jest ostra, a zgrzewy powtarzalne.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

Gdzieś przed oczami przewinął mi się pomysł wykorzystania wolframowych elektrod od ?sprawarki? Ktoś to przerabiał? Było by to przydatne, gdyż można by po prostu skoczyć do pobliskiego budowlanego w razie gdyby się skończyły.

@tas
Jak takie elektrody przymocować do tego pręta tak, aby można było to w miarę sprawnie wymieniać? Myślałem, żeby przylutować kostkę elektryczną (po oskubaniu z plastiku), ale czy takie połączenie nie wprowadzi zbyt dużych oporów na łączeniu? Zazyczaj takie kostki w środku są mosiężne, nie widziałem jeszcze miedzianych.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

Elektrody do zgrzewarki są ze stopu miedzi i aluminium, a nie adoptowane ze spawarek. Tak, przerabiali, nie działają. Albo czysta miedź albo stoy do tego celu przeznaczone

Kostka elektryczna? Tam płynie kilkaset amper, wygładzi przebieg i pogorszy zgrzewanie, uchwyt się będzie grzać.
To ma być mega uber dobrze zrobione. Nawierć na dobre kilka cm otwór i w to wsuwaj w czystą miedź nowe elektrody. Mocowanie zrób na śrubce wkręcanej z boku w połowie wysokości.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

Miałem na myśli elektrody wykonane tak jak na poniższym obrazku, tylko kostka by była przylutowana do pręta a elektroda mocowana dwiema śrubami, odpada wtedy precyzyjne wiercenie i gwintowanie. A kostkę można dobrać sensownej wielkości, aby zniosła takie prądy.



Mam nadzieję, ze nie wyważam otwartych drzwi, ale to rozwiązanie wydaje mi się proste i skuteczne :grin:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Lut, 2017   

Skoro zgrzewa optymalnie to masz rację.
A jeśli nie zgrzewa optymalnie to powodów jest dużo i złe styki są jednym z nich
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 01 Mar, 2017   

Niestety nie znalazłem w pobliskich sklepach pręta 10mm, więc postanowiłem zrobić elektrody z rurki hydraulicznej, z tego co pamiętam z teorii w szkole (a byłem z tego bardzo słaby) to prąd płynie naskórkowo, więc przez to rozumiem, że niema znaczenie czy rurka czy pręt.

Całość najpierw była mocna sprasowana na wszyskich łączeniach w imadle a następnie polutowana, więc miejsca łączeń są pewne.

Za końcówki elektrod robi żyła z przewodu YDY 3x4mm'2.

Poprawiło to znacząco docisk elektrod, już nie wypalają się dziury, jednak nadal pozostał problem z małą mocą zgrzewu, więc nadal szukam trafa od mikrofali.

Jeśli po wymianie transformatora zgrzew będzie nieprawidłowy to w pierwszej kolejności będę modyfikował elektrody.

tak to aktualnie wygląda:

(wiem, że do estetyki daleko, ale to ma działać a nie wygladać :grin: )








Wszelkie porady mile widziane :razz:
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Śro 01 Mar, 2017   

Przy 50 Hz prąd płynie praktycznie całym przekrojem.
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 01 Mar, 2017   

Z wykresu rozumiem, że im wyższa częstotliwosć tym zjawisko naskórkowości jest bardziej płytkie, czyli w teorii można by nawinąć trafo drutem zamiast linką i nie robiło by to różnicy.

Wniosek taki, ze jednak wymiany wymagają również elektrody... co cóż, głupi robi dwa razy.

PS. Jeśli dobrze zrozumiałem, to niema znaczenia przy prądze stałym czy zastosujemy przewód 2,5mm2 typu drut czy typu awg. Przy połączeniu bateria-sterownik liczy się przekrój ale w połączeniach sterownik-silnik już występują wyższe częśtotliwości i wtedy stosowanie awg ma sens?
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Śro 01 Mar, 2017   

Jeżeli przez AWG rozumieć zwykłą linkę to dla prądu nie różni się ona niczym od pełnego drutu. Żeby minimalizować efekt naskórkowości stosuje się tzw. licę; linkę w której każdy pojedynczy przewód jest izolowany np. lakierem.
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group