ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Kontroler FOC
Autor Wiadomość
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
  Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

:mrgreen:
Napisałem w dużym poście.

Barmal o tym pisał, że najbardziej się grzeje przy wolnej jeździe.
Kiedyś się zdziwiłem, jak miałem dystans do jazdy na granicy zasięgu i jechałem 15km na połowie Vmax po płaskim, żeby oszczędzać energię. Sterownik był dużo cieplejszy niż przy normalnej jeździe na maxa. Niestety nie mam obrazka.
Ostatnio zmieniony przez PawLas Pon 19 Mar, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

Zwiększenie masy odprowadzającej ciepło da na pewno skutek wolniejszego nagrzewania.
Najlepszy byłby wentylator który rozproszy to ciepło z radiatorów.
A jeszcze lepiej to kupic X4 :cool:

Co do kondensatorów to z tego co wiem to ich żywotność jest uzależniona od temperatury, więc czym większa temperatura tym mniejsza żywotność. Nie ma tu raczej czegoś takiego, że 60C to bezpieczna wartość, po prostu czym mniej tym lepiej. Oczywiście nie ma tu co przesadzać bo pewnie te 60-70C max i tak przeżyje nasz rower.

Ten proces wykorzystywany jest często do planowanego postarzania produktów. :idea:
Duże korporacje często umieszczają kondensatory blisko bardzo ciepłych miejsc aby "wykończyć" produkt w x lat.
To nic ,że można potem za parę groszy taki kondensator wymienić ale zwykły Kowalski o tym nie wie i kupuje nowy sprzęt.
 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

Najmniejszy przeciąg z zewnątrz będzie lepszy niż wentylator w zamkniętej przestrzeni. W mojej torbie jest podłużny otwór z przodu i taki sam z tyłu. W porywach 1cm 2 światła obok przewodów. X4 to wystarcza.
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

Apka o której pisałem gotowa do testów.







Token do obsługi konta z dropboxa można wygenerować postępując wg tego poradnika:
http://www.iperiusbackup....tication-token/

UWAGA! Apka może nie działać na androidzie w wersji 7.1 i wyżej , dajcie znać.

Wersja beta dostępna tu: https://www.dropbox.com/s...EbikeX.apk?dl=0

Historia:
v1.0.1 - Start

Więcej info na zaprzyjaźnionym forum ;)
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 19 Mar, 2018   

Mitar - Aplikacja rewelacja, dzięki wielkie!

Zrobiłem szybki test:
Odwinąłem folie ze sterownika ( :grin: żarcik :grin: ) i zamocowałem go na bagażniku:


Ustawienia:


Wykres temperatur silnika i sterownika:


Profil terenu trasy:


Link do śladu trasy:
https://www.strava.com/activities/1461197149

Zero pedałowania i pełna moc.

wykres.PNG
Pobierz Plik ściągnięto 215 raz(y) 27,58 KB

Screenshot_2018-03-19-20-00-58-967_com.strava.png
Pobierz Plik ściągnięto 226 raz(y) 79,87 KB

Przechwytywanie.PNG
Pobierz Plik ściągnięto 240 raz(y) 30,74 KB

Screenshot_2018-03-19-19-27-53-382_com.example.XLite.png
Pobierz Plik ściągnięto 209 raz(y) 121,28 KB

IMG_20180319_190417.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 233 raz(y) 4,17 MB

 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Fajna.
Trzeba maksymalnie wykorzystać obszar kafelka i powiększyć maksymalnie czcionkę wartości. Opisów nie koniecznie. Żeby wejść do ustawień trzeba odinstalować i zainstalować ponownie apkę?

Przydały by się opisy kolumn w .csv

Kurczę zróbcie Panowie tak, żeby zarówno Barmala jak i Mitara apka mogła być podłączona jednocześnie.
Ostatnio zmieniony przez PawLas Wto 20 Mar, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Musisz zrobić gest jak do powiększania zdjęcia na pasku powiadomień na bikeX. Takie uszczypnięcie jakby w odwrotną stronę. Miałem to samo :)
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Każda wersja androida inaczej wyświetla guziki w powiadomieniach, nawet te same wersje w innych nakładkach czasami pokazuja inaczej.

Ogólnie w powiadomieniach jest guzik który czasami trzeba rozwinąć (tak jak u mnie) albo zrobić gest tak jak u Wojtasa wtedy ujrzysz guzik konfiguracja.

Czcionkę wartości mogę powiększyć to nie problem, tylko muszę potestować jaki maksymalny rozmiar tam będzie pasował.

Kolumny w csv są w tej samej kolejności co w konfiguracji tyle ,że trzy pierwsze to czas,GPS N,GPS E

Do tego dojdzie niedługo aplikacja na windows która będzie ten csv prezentowała w formie wykresów i mapki, ale jest jeszcze w przygotowaniu.

O ile da się obsłużyć kilka urządzeń z 1 telefonu to raczej nie da się podłączyć 2 aplikacjami do tego samego urządzenia, także albo jedna albo druga.
Pytanie po co chcesz dwie aplikacje na raz?
 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Tak, trzeba pociągnąć w dół w pasku powiadomień i jest konfiguracja.

Jakoś przyzwyczaiłem się do Barmalowej apki, a chcę rejestrować parametry. Będę musiał się przestawić skoro nie będzie wyboru.

Tak myślę, czy nie przydałoby się jakieś ustawienie maksymalnego rozmiaru pliku w razie jak zostawię na noc albo dwie logowanie. W sumie to tylko ok. 5MB/dobę więc sam nie wiem czy to potrzebne... :roll: "Tylko" ... Pamiętam nasze superkompy na informatyce sto lat temu miały twarde dyski 20MB

Może gęstość rekordów? Max, 1s, 2s, 5s, 10sekund.
Ostatnio zmieniony przez PawLas Wto 20 Mar, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Ale czemu ty chcesz zostawiać tą apkę na noc ? :shock:

W programie nie ma maxa ale jest minimum z tego co pamiętam, czyli plik zapisuje się jeśli jest większy niż 1kb aby nie zapisywać przypadkowych odpaleń.

Tak na marginesie fajną opcją jest zakupić za parę groszy naklejkę NFC, można je zaprogramować tak by po przyłożeniu telefonu do niej (np pokrowiec,uchwyt itp) telefon automatycznie odpalał odpowiednie aplikacje (mapa, EbikeX ,itp)
Apka sama się wyłącza zdaje się po 10 próbach połączenia ze sterownikiem więc praktycznie nie trzeba wtedy nic klikać.

Ja podobnie mam zrobioną automapę i yanosika w aucie, przykładam telefon i wszystko się odpala.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Można też mieć włączony bluetooth na stałe i na tej zasadzie odpalać odpowiednie apki po podłaczeniu. Pytanie czy taki wlaczony non stop bluetooth w andku będzie mocniej siorbał baterię
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Tylko w przypadku bluetooth może to nie zadziałać, bo w sterowniku jest zwykły moduł nie BLE i nie można obsłużyć zdarzenia pojawienia się sygnału bluetootha.
Przynajmniej walczyłem kiedyś z tym i żadna apka tego nie obsługiwała.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

No to można zrobic w taskerze przycisk i wszystko co trzeba się odpali. Możliwości są
 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

Cytat:
Ale czemu ty chcesz zostawiać tą apkę na noc ?


Ja mam starego N7000 na stałe w rowerze i nie to że chcę, ale czasem po ludzku mogę zapomnieć wyłączyć. Przy tej ilości danych jednak nie ma większego problemu.

Mitar, czy podczas braku internetu plik .csv będzie gdzieś zapisany? Wiadomo, że nie do Dropbox a :) Czy po nawiązaniu połączenia plik będzie wysłany do chmury? Jak to działa?
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 20 Mar, 2018   

PawLas napisał/a:


Mogę się mylić, ale myślę, że kluczowym czynnikiem są kondensatory elektrolityczne i ich maksymalna temperatura pracy. Prawdę mówiąc nie pamiętam jakie mam u siebie. Zaufałem głównemu inżynierowi. :???: :shock: :lol:
Sądzę, że 60°C to komfortowa temperatura dla sterownika. Wcale bym się nie przejmował 80°C przez jakiś czas. Gorzej 100°C non stop (np. jakaś wypożyczalnia erowerów i ładowanie 8h/dzień). Z tym, że do 100°C nie dopuści wewnętrzne zabezpieczenie termiczne sterownika. Dobre kondki mają napis na obudowie 105°C. No panic.


Wracając do tematu..
Generalnie tak, kondensatory wysychają i tracą pojemność. Jeśli wszystkie inne tranzystory, układy itd mają rezerwę napięciową i prądową to czynnikiem ograniczającym są kondensatory. W takich układach stosuje się niskoimpedancyjne tak aby były w stanie w momencie przełączania dostarczyć szybko energię. Ale też i ją przyjąć. To z kolei powoduje wydzielanie się ciepła i kółko się zamyka. Swojego czasu testowałem kilka różnych typów i producentów. Wszystkie tzw. Low ESR ale do tej pory nie znalazłem lepszych od Rubycona. Przynajmniej takich, które są do zapłacenia i oczywiście dostępne. Seria ZL lub ZLH, 105°C. Czyli takie, które stosuję. Dodatkowo aby polepszyć parametry EMC oraz odciążyć elektrolity stosuję jeszcze kondensatory ceramiczne. Ale tu mamy problem z montażem. Aby cokolwiek dały, muszą być blisko, bardzo blisko tranzystorów. A to nie zawsze jest możliwe. Jeśli nie, to mamy jeszcze dodatkowego asa w rękawie, czyli samą płytkę. Przy 4 warstwach i sprytnym ułożeniu warstw można nieco polepszyć sytuację :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group