ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Kontroler FOC
Autor Wiadomość
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

W załączniku pokazane o który rezystor chodzi.
Ogólnie po wyczyszczeniu tego miejsca jest ok. Rower jeździ poprawnie, jedynie przy max. prędkości, czyli ok 36-37km/h są wibracje. Nie wiem czy to spowodowane jest sterownikiem, czy ogólnie ramą. Gdy pomagam pedałami, to nie ma żadnych wibracji.

Dodatkowo zauważyłem że jeden rezystor jest zalany cyną, ale to chyba tak ma być.

tak ma być pytajnik.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 279 raz(y) 130,79 KB

ten rezystor.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 220 raz(y) 219,95 KB

druga strona.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 377 raz(y) 510,84 KB

 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

pepelito napisał/a:
W załączniku pokazane o który rezystor chodzi.
Ogólnie po wyczyszczeniu tego miejsca jest ok. Rower jeździ poprawnie, jedynie przy max. prędkości, czyli ok 36-37km/h są wibracje. Nie wiem czy to spowodowane jest sterownikiem, czy ogólnie ramą. Gdy pomagam pedałami, to nie ma żadnych wibracji.

Dodatkowo zauważyłem że jeden rezystor jest zalany cyną, ale to chyba tak ma być.

To z pytajnika to kondensator z przetwornicy 12V. Nie powinien być zwarty bo będzie za duże tętnienie na wyjściu. Popatrz dokładnie czy jest. Na fotce nic nie widać.

Wibracji nie powinno być. Jak się objawiają? Mocne, słabe, typ (częstotliwość) itd.

Ogólnie tranzystor powinien być zepsuty (o ile zwarcie było na końcówkach rezystora). Ale jak jeździ to obserwuj temperaturę czy nie będzie zbyt wysoka.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

Rezystor był zwarty na końcówkach. Wibracje są podobne do takich jakie wydaje sterownik blokowy przy niektórych prędkościach. Dla pewności to ja wymienię ten tranzystor. Który to jest, ten który zaznaczyłem?
Jaki tranzystor tam jest? Nie chcę go odginać, jeszcze po testuje

druga strona.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 190 raz(y) 515,65 KB

 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2017   

pepelito napisał/a:
Rezystor był zwarty na końcówkach. Wibracje są podobne do takich jakie wydaje sterownik blokowy przy niektórych prędkościach. Dla pewności to ja wymienię ten tranzystor. Który to jest, ten który zaznaczyłem?
Jaki tranzystor tam jest? Nie chcę go odginać, jeszcze po testuje

IRFB4110. Ten do wymiany, przy którym jest ten rezystor...
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2017   

Aktualizacja opisu w pierwszym poście :-)
 
 
ICE 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 321
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 06 Paź, 2017   

barmal, sterownik własnie dotarł. Dzięki.

Ma ktoś może ustawienia dla silnika RH2806 (10x6) wersja na wolnobieg, zasilanie wstępnie 13S?
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 06 Paź, 2017   

Każdy egzemplarz tego samego modelu będzie miał inne ustawienia. Można podać przybliżony zakres
 
 
ICE 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 321
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 06 Paź, 2017   

Tomas, racja, ale poznanie wstępnej konfiguracji jest już dobrym punktem wyjścia do dostrajania całości.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 07 Paź, 2017   

Mam już X2 (dzięki Barmal) i powoli zaczynam testy i podłączanie.

Pierwsza sprawa to zrobienie włącznika i wyłącznika sterownika. Jeśli dobrze to zrozumiałem to jest różnica między włączaniem logiki sterownika (w X2) a "tradycyjnym" włączaniem sterownika w blokowcu gdzie przykłada się przewód stacyjki do plusa. W blokowcu, zgodnie z zaleceniem Tasa, zastosowałem rezystor między głównym plusem a przyciskiem na kierownicy aby przycisk nie wypalił się po ok.100 włączeniach i wyłączeniach.
W X2 są dwa piny, których zwarcie spowoduje włączenie się sterownika. Czy te dwa przewody mogę podłączyć do przycisków bez rezystora? Czy może powinienem go jednak zastosować?

Druga sprawa to czy ktoś zna jakieś fajne, dyskretne i małe przyciski na kierownicę? Te chińskie z dużymi czerwonymi i zielonymi przyciskami nadają jakiejś tandety mojemu rowerowi. Tak to przynajmniej widzę :)
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

Wojtas82 napisał/a:
Mam już X2 (dzięki Barmal) i powoli zaczynam testy i podłączanie.

Pierwsza sprawa to zrobienie włącznika i wyłącznika sterownika. Jeśli dobrze to zrozumiałem to jest różnica między włączaniem logiki sterownika (w X2) a "tradycyjnym" włączaniem sterownika w blokowcu gdzie przykłada się przewód stacyjki do plusa. W blokowcu, zgodnie z zaleceniem Tasa, zastosowałem rezystor między głównym plusem a przyciskiem na kierownicy aby przycisk nie wypalił się po ok.100 włączeniach i wyłączeniach.
W X2 są dwa piny, których zwarcie spowoduje włączenie się sterownika. Czy te dwa przewody mogę podłączyć do przycisków bez rezystora? Czy może powinienem go jednak zastosować?

Druga sprawa to czy ktoś zna jakieś fajne, dyskretne i małe przyciski na kierownicę? Te chińskie z dużymi czerwonymi i zielonymi przyciskami nadają jakiejś tandety mojemu rowerowi. Tak to przynajmniej widzę :)

Prąd załączenia logiki przy 50V wynosi 35mA.
 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

Iskrzenie jest tylko podczas podłączania baterii do sterownika. Tranzystory mocy pozostają cały czas pod napięciem. Sterownik z logiką włączoną pobiera ok 35mA, z rozłączoną 35uA. Tak, że przy przełączaniu na X18 nie ma problemu z iskrzeniem.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

PawLas napisał/a:
Iskrzenie jest tylko podczas podłączania baterii do sterownika. Tranzystory mocy pozostają cały czas pod napięciem. Sterownik z logiką włączoną pobiera ok 35mA, z rozłączoną 35uA. Tak, że przy przełączaniu na X18 nie ma problemu z iskrzeniem.


Dzięki! Czyli nie ma potrzeby na rezystor. Czy w ten układ czyli włącznik na kierownicy i x18 mogę wpiąć również wyłącznik termiczny silnika (tak profilaktycznie mam go założonego)?
 
 
PawLas 
początkujący



Dołączył: 08 Paź 2017
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

Myślę, że możesz, ale do zabezpieczenia termicznego jest wejście X24 na termistor. Ja mam Barmala X4 wiec sprawdź czy tak jest w X2.
Instrukcję waszmość czytał? :oops:
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

Czytał czytał. Mam też czujnik temperatury w silniku ale wolę mieć podpięty i czujnik i wyłącznik.
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 08 Paź, 2017   

Jeszcze jeden temat. Sterownik x2 ma wbudowaną przetwornicę z dedykowanym wyjściem 5v/120mA. Chcę z niej zasilić watomierz lcdv2 by Michal (max 18mA poboru) i kontaktron przy kole (Sigma - nie wiem jaki pobór). Dodatkowo sterownik ma bocznik więc mógłbym podłączyć watomierz bezpośrednio do sterownika. Czy to zadziała i się nie popsuje? Barmal, czy na złączu shunt są określone piny?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group