ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
CRAZY KART - silnik, steronik, zasilanie
Autor Wiadomość
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
  Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   CRAZY KART - silnik, steronik, zasilanie

Witam forumowiczów.

Ostatnio w internecie znalazłem fajny elektryczny wynalazek pozwalający sobie podriftować :)

Przedstawiam filmik pokazujący o co chodzi:
FILM POGLĄDOWY

Chciałbym sobie coś podobnego złożyć. Założenia projektu to:
-prędkość 10-15km/h (myślę, że tyle wystarczy na początek. To ma driftować na boki a nie ścigać się na prostej)
-Zasięg to tak, żeby mieć dłuższą chwilę frajdy. Myślę, że 15min na początek wystarczy.
-waga to kierowca 100kg i rama myślę, że z zapasem można liczyć też 100kg. A więc łącznie 200kg.

Skorzystałem z kalkulatora http://www.electricbikesimulator.com/
i wypluło mi że potrzebuję silnika 12V o mocy 159W

Czytałem kilka wątków na temat silników itd i szczerze mówiąc już mam taki mętlik w głowie, że szok.

Ostatecznie chyba postawię na silnik wentylatora chłodnicy. I tu pytanie. Czy taki silnik podoła a jeśli tak to z jakiego samochodu warto wymontować? - trochę poczytałem i wiem, że moce tych silniczków się różnią.

Dodatkowo pytanko o sterownik. Na filmiku mamy zestaw Magmy i koleś steruje napędem tylko za pomocą guzika. Nie ma sterowników itd. W przypadku silnika wentylatora będzie konieczny?

O zasilanie nie pytam na chwilę obecną bo to wszystko będzie zależało od napędu itd więc to zostawiam sobie na później.

Możecie mnie nieco oświecić w temacie takiego napędu elektrycznego?
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   

159W? No chyba nie :mrgreen: Ja bym osobiście widział prostszą konstrukcje opartą o jakiegoś rowerowego huba w kole 20":roll:
Tak na szybkiego przykład.
 
 
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   

Konstrukcja to dla mnie nie problem ale boję się, że polegnę z elektryką. Dlatego konstrukcja zostaje :) Tym bardziej że w Twojej propozycji musiałbym wprowadzić koła w poślizg a w konstrukcji z filmiku wystarczy wajcha i już mamy poślizg bez potrzebnej dodatkowej energii :)

Tu mam wprowadzone dane:
KLIK

Oczywiście będę szukał czegoś rzędu 250-300W bo wiadomo, że na styk to nie ma co zakładać.

Główne pytanie to o silnik jaki mogę zastosować na próbne początki. Taki silniczek wentylatora chłodnicy coś uciągnie, czy nie ma szans?

Jeśli nie to moglibyście coś podpowiedzieć co można kupić za grosze :)
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   

Chodzi mi jedynie o silnik bez żadnych zębatek i lepsze przednie koło... nie zrozumieliśmy się :wink: Tył taki jak tam a przód razem z widelcem rowerowym, same plusy :razz:
 
 
DeeX 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 194
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   

Zamierzasz zrobić coś takiego jak wyprodukował razor. Razor crazy kart. Mam takie w domu i zabawka fajna. Ma to chyba sterownik 250W i uwierz mi... robi robotę a ważę niemało :lol:
 
 
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
Wysłany: Śro 22 Mar, 2017   

Mobil już rozumiem co miałeś na myśli :) Chodziło tylko o inny rodzaj napędu na przód :) Już myślałem, że namawiasz mnie na 3-kołowca xD

Cytat:
Zamierzasz zrobić coś takiego jak wyprodukował razor. Razor crazy kart. Mam takie w domu i zabawka fajna. Ma to chyba sterownik 250W i uwierz mi... robi robotę a ważę niemało :lol:


Dokładnie tak :) Wykalkulowałem że nie stać mnie na oryginał za 2000zł, widziałem gdzieś używkę za 500 ale to nie ma co używanego kupować. Samemu zbuduję takie coś o wiele taniej. W sumie cena zależy tylko od elektryki bo skręcana rama z profili to grosze.

Dlatego mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać jakiegokolwiek silnika o takich parametrach, żeby to wszystko udźwignąć?
Ktoś miał styczność z tymi silniczkami od wentylatorów, czy gra nie warta świeczki?

Dla uporządkowania całej problematyki dotyczącej silnika. Rozważam kilka opcji:
-Silnik wentylatora chłodnicy - czekam na waszą pomoc w temacie czy to ma sens
-Silnik wycieraczek - za wolne obroty?
-Rozrusznik - duży moment, nie lubi długo pracować
-Gotowy zestaw Magma z silnikiem 250W , łańcuchem i kołem zębatym z kołem jezdnym - cena chyba 150zł

Macie jakiś gotowy i tani przepis na napęd do takiego Crazy Karta?
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Inazuma-akai napisał/a:

-Gotowy zestaw Magma z silnikiem 250W , łańcuchem i kołem zębatym z kołem jezdnym - cena chyba 150zł

Imho to jest najlepsza opcja w relacji cena osiągi - po filmiku wiesz że działa. Do tego będziesz potrzebował odpowiednio małego koła ( ze względu na przełożenie) - najprościej będzie wziąć rowerowe 16" pod wolno bieg - w magmie znajdziesz zębatki pod drobny łańcuch z wolno biegiem. Jedna wada - łańcuch będzie się z czasem wyciągał więc pomyśl też o jakimś napinaczu.
 
 
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Napinanie łańcucha planowałem zrobić w ten sposób, że zrobiłbym silnik montowany na szpilkach (pręty gwintowane). Zawsze przed jazdą można podkręcić nakrętki i dzięki temu napiąć łańcuch. Silnik znajdowałby się nad kołem i zrobiłbym jakieś proste widełki z profili tak, żeby było wszystko spasowane. Dlatego planowałem jakieś mniejsze koło montowane na łożyskach i szpilką mocowane do tych widełek.
Widełki rowerowe trochę utrudniają zadanie bo: Duże koło, a więc kierownik nie będzie pionowo tylko koło pójdzie od przodu tak jak w tym 3-kołowcu na zdj wyżej. Dodatkowo będę miał problem z zamontowaniem silnika bo jednak musi on napędzać to przednie koło i innej opcji nie widzę.

Czyli nikt nie ma pomysłu na jakiś tańszy napęd żeby przynajmniej się toczyć na początek? Myślałem, że w kilku groszach się zamknę a potem będę dorabiał/poprawiał elementy które zobaczę że są do poprawki - np silnik jeśli wszystko inne będzie na tip top.

Ciągle mnie dręczy temat tego wentylatora:
FILMIK

Na filmie całkiem fajnie sobie radzi.

A tu silnik od wycieraczek:
FILMIK

Tylko nie wiem jak uzyskał takie prędkości na przekładni :)
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Mogę poratować napędem jak poniżej:









To jest teoretycznie 120W 24V (element napędowy hulajnogi z ramą i hamulcem). Zasilałem to ze sterownika 24V 30A (aku 6s lipo) i sterownika 24V 13A (aku 8s lipo). Na 6s spokojnie 15km/h rozwija z dorosłą osobą na pokładzie (70kg). W pionie też będzie pracować.
Mogę się rozstać za 40 złotych + koszt przesyłki PP (cena nie zawiera trucka przedniego oczywiście)

lub takim:







To jest 150W 24V i również na 8s spokojnie pracuje.
40 złotych + koszt ewentualnej przesyłki.

Myślę że oba rozwiązania byłyby lepsze niż wentylator, silnik wycieraczek itp. ;-)

skate_motor_3.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 344 raz(y) 66,21 KB

skate_motor_2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 329 raz(y) 42,97 KB

skate_motor_1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 360 raz(y) 65,48 KB

hulajnoga_motor_4.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 384 raz(y) 63,09 KB

hulajnoga_motor_3.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 360 raz(y) 51,75 KB

hulajnoga_motor_2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 387 raz(y) 82,23 KB

hulajnoga_motor_1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 355 raz(y) 69,42 KB

 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Gdyby Kolega - autor wątku nie był zainteresowany, a drugi napęd byłby nadal do sprzedania - jestem zainteresowany!
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Pewnie taniej bedzie zrobic to na silniku od wycieraczek z seicento, ale lepiej wyjdze i zadziala na rowerowym bldc. Uzywane komponenty mozna kupic za grosze na forum a po zakonczeniu przygody w zasadzie bez straty odsprzedac. Wyglad bedzie fajniejszy i kultura pracy takze. Lancuch halasuje a silnik bez przekladni ma spory moment wiec wyciagnie 200kg lepiej niz silnik ze szczoteczki elektrycznej.
 
 
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

W końcu widzę jakieś konkrety się rodzą - FAJNIE :)

Cytat:
Gdyby Kolega - autor wątku nie był zainteresowany, a drugi napęd byłby nadal do sprzedania - jestem zainteresowany!

Spokojnie możecie kupować, mi się z tematem nie pali :)

Cytat:
Zasilałem to ze sterownika 24V 30A (aku 6s lipo) i sterownika 24V 13A (aku 8s lipo)

Możecie mi podpowiedzieć co oznacza 6s i 8s? Chyba coś przespałem albo muszę jeszcze sporo doczytać o zasilaniach i napędach elektrycznych.

Dręczy mnie jeszcze temat zasilania. Jak już znajdę jakiś silnik to wsadzam go w konstrukcję, podpinam akumulatory i DZIDA? Czy potrzebuję do tego jakiś sterownik?
Nie mówię tu o trosce o akumulatory bo mam zamiar zrobić pomiar napięcia na Arduino i za pomocą przekaźnika odcinać prąd do silnika kiedy akumulatorki będą już słabe. Chodzi mi o rozpęd silnika itd.

I jeszcze znów wracam do tematu silnika od wycieraczek ( nie wiem czemu ale kręcą mnie tematy na zasadzie zrób coś z czegoś innego ). Znalazłem 2 ciekawe filmiki na ten temat. Niestety nie mam żadnych informacji na temat czy to dowolny silnik czy od jakiegoś konkretnego samochodu:

FILM 1
FILM2

Zapitala nieźle.
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

2s3p "tfu serial tri paralel" :)
w przypadku aku lipo 1aku ma znamionowo 3,6
w nimh 1,2v
3s to 3 szeregowo
 
 
Inazuma-akai 
początkujący


Dołączył: 22 Mar 2017
Posty: 13
Skąd: Waw
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Już wiem, że warto było się zarejestrować na tym forum. Wiele się nauczę :)
Tak właśnie myślałem, że chodzi o szereg ale kto pyta nie błądzi.

A więc mój plan jest taki:
- do kolegi wyżej napisałem już o kupno silniczka
- spróbować załatwić silnik wycieraczek i go przetestować
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 23 Mar, 2017   

Film 1 to nie jest silnik wycieraczek.
Zapraszam do mnie i zobaczysz co taki silnik może zamontowany do bmx ;-)

Sterownik jest oczywiście mocno wskazany.
Podłączanie silnika DC bezpośrednio do akumulatora to era kamienia łupanego.
Mój pierwszy napęd do roweru był właśnie tak zrobiony ale to było 11 lat temu :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group