ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgrzewarka na rdzeniu z autotransformatora
Autor Wiadomość
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   Zgrzewarka na rdzeniu z autotransformatora

Witam, postanowiłem wykonać sobie zgrzewarkę a że posiadałem rdzeń z uzwojeniem pierwotnym z autotrafa 2kw pomyślałem że pora wykonać próby pracy zgrzewarki na takim rdzeniu. Próbnie nawinąłem 5zw linki 6mm2 gdzie napięcie wyniosło 4,6V i po wykonaniu zwarcia - prąd wynosił 389A. Pomyślałem - całkiem nieźle, nawinę więc drutem miedzianym 6mm2 x5szt skręconych razem dających w sumie przekrój 30mm2. Prąd zwarcia wyniósł 987A więc pomyślałem że zrobię jeszcze jedno uzwojenie równoległe z pięciu drutów miedzianych 4mm2 skręconych razem. Przekrój sumaryczny w/w uzwojeń równoległych wynosi 54mm2. Testy wykonałem u znajomego gdzie zabezpieczenie wynosiło 35A.

Załączanie układu odbywa się dzięki układowi czasowemu gdzie minimalny czas wynosi dość dużo bo 100ms.
Układ czasowy steruje napięciem 24V które jest inicjowane na SSR 40A który zastosowany jest na zasilaniu po stronie pierwotnej.
Postanowiłem dorobić "układ" który powoduje że trafo w momencie startu jest już nasycone w pewnym stopniu - mianowicie włączyłem w układ po stronie pierwotnej żarówkę 15W która wpięta jest w zaciski robocze SSR-a.
Uziemiłem po stronie wtórnej uzwojenie wraz z obudową która jest aluminiowa a razie przebicia wtórnego z pierwotnym choć pewnie to może być dość trudne ponieważ uzwojenia wtórne są w izolacji szklano-silikonowej stosowanej do izolowaniu przewodów pracujących w wysokich temperaturach. Dodatkowo rdzeń oklejony jest matą szklaną tkaną - więc przebicie będzie raczej trudne - lecz względy bezpieczeństwa są najważniejsze.
Po włączeniu zgrzewarki do sieci układ startuje prawidłowo, żarówka żarzy się bardzo delikatnie, po zwarciu elektrod na wtórnym żarówka zapala się pełną mocą.
Po zainicjowaniu czasówki bez zwarcia elektrod - żarówka przygasa na określony czas który to określa czasówka. Dorobiłem buzzerek który jest zasilany z części sterującej SSR-a i pika podczas podania napięcia sterowania 24V na SSR-a.
Szyny połączeniowe wychodzące ze zgrzewarki mają przekrój 75mm2 a przewody elektrod mają długość 1m i przekrój 35mm2. Na końcu przewodów są elektrody wykonane z ceownika alu, trochę taśmy miedziano aluminiowej do łączenia połączeń gdy mamy do czynienia z przewodami alu i miedzianymi i chcemy je połączyć. Same elektrody do drut miedziany fi 6,5 mm zaostrzone na szpic wkręcony w złącze skręcane do przewodu o średnicy otworu do którego można włożyć ów przewód wynoszący max fi 8mm. Złącze skręcane jest 4 śrubami m4.
Pojawił się również problem - gdy chciałem sprawdzić jak działa po złożeniu całości do kupy - oczywiście w domu - konkretnie w bloku - zabezpieczenie jakie posiadam to 10A a na pionie 25A. Po włączeniu i chęci wykonania zgrzewu - zgrzew jakiś tam robi ale przy okazji wybija bezpiecznik, czasami jeden w mieszkaniu a czasami dwa (z tym na klatce w pionie 25A) ...Więc postanowiłem jechać do znajomego jak na wstępie, zmierzyłem prąd na pierwotnym który wynosił 23A. Wpiąłem się w gniazdo zabezpieczone 25A i jak często wykonuję zgrzewy-czytaj zbyt szybko-również wybija ten bezpiecznik.
Cholera, pomyślałem sobie, chyba trochę przegiąłem z tym autotrafem, bo gdy czytałem temat użytkownika Bukowina stwierdziłem że nie będę się bawił w półśrodki tylko od razu zastosuję konkretne trafo na które będzie można nawinąć kawał przekroju drutu. i co teraz? Myślę sobie że kol. Bukowina zrobił lepiej - bo działa u niego prawidłowo a u mnie nie. Trochę zasugerowałem się Tasem który napisał że jego uzwojenie wtórne ma 75mm2 więc co, ja będę gorszy? ;) no może troszkę bo u mnie jest 54mm2.
Tylko co teraz zrobić by nie "biło" tak tych bezpieczników? :(

20170401_220758.jpg
wnętrze1
Pobierz Plik ściągnięto 596 raz(y) 625,71 KB

20170401_220558.jpg
Przewody z elektrodami
Pobierz Plik ściągnięto 504 raz(y) 477,44 KB

20170401_220531.jpg
Pedał sterujący
Pobierz Plik ściągnięto 465 raz(y) 518,81 KB

20170331_085746.jpg
Po upięciu przewodów
Pobierz Plik ściągnięto 582 raz(y) 532,51 KB

20170330_113247.jpg
Po podłączeniu przewodów i próbie
Pobierz Plik ściągnięto 586 raz(y) 528,15 KB

20170329_202256.jpg
z trafem już w środku
Pobierz Plik ściągnięto 475 raz(y) 152,79 KB

20170321_022724.jpg
Obudowa
Pobierz Plik ściągnięto 463 raz(y) 142,37 KB

20170318_011527.jpg
Przymiarki do obudowy1
Pobierz Plik ściągnięto 511 raz(y) 161,29 KB

20170318_011446.jpg
Przymiarki do obudowy2
Pobierz Plik ściągnięto 478 raz(y) 134,16 KB

_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
KrzysiekEV 
stażysta
KrzysiekEV


Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Kwi 2013
Posty: 148
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

Ten wielki rdzeń już sam z siebie ma potężny prąd startowy , a z elektrodami już instalacja nie wydala.
Szeregowo z trafem daj czajnik 2000w-2400W albo dwa to złagodzi ten kop prądowy i pewnie prąd zgrzewania ale morze starczy na zgrzewy .
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Krzychu, myślałem nad zastosowaniem autotrafa by obniżyć napięcie do niższego poziomu lub nawet regulatora na tyrystorze. Niższe napięcie=niższy prąd
Zastanawiam się nad odwinięciem wtórnego o jeden zwój, prąd wzrośnie do 1400A więc przy obniżonym napięciu na pierwotnym powinno być chociaż 1000A. Obecnie mam napięcie na wtórnym 4,6V, prąd bliski 1000A więc po odwinięciu jednego zwoju będę miał prawie 3,7V. Tylko jak obniżę napięcie na pierwotnym to na wtórnym będzie również niższe-zakładam że będzie to 3V przy 1000A. Tylko czy wystarczy do zgrzewania?

20170401_220916.jpg
widok ogólny
Pobierz Plik ściągnięto 487 raz(y) 470,11 KB

20170401_220815.jpg
Wnętrze c.d.
Pobierz Plik ściągnięto 522 raz(y) 420,79 KB

_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Co do bezpieczników, miałem podobny problem ze wzmacniaczem estradowym na toroidzie, ktory naprawiałem dla klienta. Wywalało 10A niemal zawsze przy uruchomieniu (chyba ze wstrzeliłem sie w przejscie przez zero sinusa )
Rozwiązałem problem tak:
Zebralem z domu wszystkie przedłużacze ogrodowe i bebnowe i spiąłem razem.
Miały łącznie kilka ohmow rezystancji.
To wystarczyło zeby odpalic.
Wydaje mi sie ze potrzebujesz faktycznie jakiejs rezystancji w szereg.
Żarówka setka na strzale bierze około 0,5kW. Moze halogen 500w ? Kosztuje 5zł i jest mniejszy od czajnika.
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Regulacja prądu na pierwotnym Triak na min. 25 A
Prosty soft start Podobnym układem z tranzystorem załączam toroid 1,5 kW.
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Mnie się wydaje, że problem tkwi w za wysokim napięciem na wtórnym,sam mam zgrzewarkę na MOT-cie i tylko niepełne 2 zwoje.Napięcie to ok.1.8V a prąd? no cóż,nie mierzyłem ale jest wystarczający,zdjęć nie podam gdyż aktualnie zgrzewarka jest rozebrana bo przerabiam sam docisk elektrod do zgrzewanych ogniw(przy ręcznym docisku zgrzewy były różne,albo za słabe albo trochę przegrzane chociaż w 90% były b.dobre) tak aby docisk był jednakowy i sam proces zgrzewania był idealnie powtarzalny. Zgrzewarkę oparłem na sofcie Sławka z diy-lab.pl i posiada pre-impuls co znacznie obniża ogólny pobór mocy bo pre-impuls prócz nagrzania miejsca zgrzewu nasyca również rdzeń zmniejszając tym samym pobór prądu przez transformator.Gdy wcześniej miałem tylko jeden impuls to potrafiło wybijać mi bezpiecznik 16A w mieszkaniu,obecnie transformator załączony jest przez bezpiecznik C10 i nic się nie dzieje.Na Twoim miejscu nawinął bym wtórne TYLKO dwoma zwojami i zapewniam Cię, że będziesz zaskoczony wynikami,prąd Ci wzrośnie a i bezpieczniki wytrzymają,również polecam ten dostępny na w/w forum soft gdyż jest moim zdaniem najlepszy z wielu które widziałem.
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

radasss napisał/a:

Regulacja prądu na pierwotnym Triak na min. 25 A

Tym rozwiązaniem będzie można ograniczyć moc w razie co gdyby waliło bezpieczniki, wcześniej jednak przetestuję jak będzie się sprawować przy ograniczeniu autotrafem,

wibi napisał/a:
Gdy wcześniej miałem tylko jeden impuls to potrafiło wybijać mi bezpiecznik 16A w mieszkaniu,obecnie transformator załączony jest przez bezpiecznik C10 i nic się nie dzieje.Na Twoim miejscu nawinął bym wtórne TYLKO dwoma zwojami i zapewniam Cię, że będziesz zaskoczony wynikami,prąd Ci wzrośnie a i bezpieczniki wytrzymają,również polecam ten dostępny na w/w forum soft gdyż jest moim zdaniem najlepszy z wielu które widziałem.

No tak, wiadomo, jak odwinę zwój lub dwa obniżę napięcie na wtórnym ale za to wzrośnie prąd więc nie wyjdzie na to samo?
Dzięki chłopaki za zainteresowanie moim tematem oraz za porady. Budowałem tą zgrzewarkę 5 tygodni między pracą i codziennymi obowiązkami często zawalając noc by ją dokończyć. Trochę się tym wszystkim zmęczyłem i momentami mam ochotę odstawić ją na tydzień,dwa by odpocząć. Jak pomyślę że mam odwijać wtórne które trzeba było skręcać z drutów 6mm2 a później jeszcze 6 drutów 4mm2 a wcześniej jeszcze obrać z izolacji bo to przecież kabel był, nawinąć takiego sztywniaka a teraz ciąć bo za dużo to normalnie..ehh :???: no ale jak trzeba to trzeba ;)
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
KrzysiekEV 
stażysta
KrzysiekEV


Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 23 Kwi 2013
Posty: 148
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

Jak jest miejsce to można dodać pierwotnego zamiast odejmować wtórnego .
Na wierzchu dodaj i połącz szeregowo z tym co jest .
Wtedy tez zmniejszy się kop prądowy rozruchu .
Tylko żeby kierunki uzwojeń były jednakowe bo się zrobi grzałka a nie trafo.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

Dlugas napisał/a:
..No tak, wiadomo, jak odwinę zwój lub dwa obniżę napięcie na wtórnym ale za to wzrośnie prąd więc nie wyjdzie na to samo?

Nie,to nie będzie to samo bo w czasie milisekundowego impulsu zgrzewania bezpiecznik domowy nie zdąży zadziałać. Do tej pory,przy uzwojeniu wtórnym aby uzyskać prąd ok. 600 lub więcej amper (i móc to zmierzyć) potrzebowałeś załączyć transformator na co najmniej sekundę czyli 1000mili-sekund czyli na pięć pełnych amplitud prądu 220V (bo prąd też narasta w czasie), przy 100 milisekundach impulsu masz tylko połowę amplitudy czyli jak gdyby połowę mocy,dlatego zmniejszenie ilości zwojów wtórnego i zwiększenie prądu pozwala na używanie zgrzewarki w warunkach domowych.Zgrzewarka to nie spawarka,tu napięcie jest zbędne a konieczny prąd gdyż samo zgrzewanie to praktycznie działanie na zwarciu.
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

wibi napisał/a:
Dlugas napisał/a:
..No tak, wiadomo, jak odwinę zwój lub dwa obniżę napięcie na wtórnym ale za to wzrośnie prąd więc nie wyjdzie na to samo?

Nie,to nie będzie to samo bo w czasie milisekundowego impulsu zgrzewania bezpiecznik domowy nie zdąży zadziałać. Do tej pory,przy uzwojeniu wtórnym aby uzyskać prąd ok. 600 lub więcej amper (i móc to zmierzyć) potrzebowałeś załączyć transformator na co najmniej sekundę czyli 1000mili-sekund czyli na pięć pełnych amplitud prądu 220V (bo prąd też narasta w czasie), przy 100 milisekundach impulsu masz tylko połowę amplitudy czyli jak gdyby połowę mocy,dlatego zmniejszenie ilości zwojów wtórnego i zwiększenie prądu pozwala na używanie zgrzewarki w warunkach domowych.Zgrzewarka to nie spawarka,tu napięcie jest zbędne a konieczny prąd gdyż samo zgrzewanie to praktycznie działanie na zwarciu.

Wibi chodziło mi o to że moc pobierana przez pierwotne zostanie zachowana jak odwinę trochę wtórnego. Dla pierwotnego nie ma znaczenia ile jest zwojów na wtórnym. Ale dziękuje za taką odpowiedź bo właśnie mnie oświeciło w kwestii o której napisałeś :)
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

I odwinąłem jeden zwój wtórnego uzyskując 3,2V, a jeśli chodzi o pierwotne - wykorzystałem część uzwojenia odpowiedzialnego za podniesienie napięcia do 250V - bo był to autotransformator regulujący napięcie do 250V przy zasilaniu 220V. Na odcinku od 220V do 250V wykonałem odczepy mniej więcej co 10V. Przy podłączeniu na ostatni odczep uzyskałem prąd na pierwotnym wynoszący 11A czyli praca z mocą 2,6kW. Na wtórnym miałem napięcie j.w. czyli 3,2V. Próby zgrzania blaszek niklowych nie powiodły się - chyba z powodu zbyt niskiego prądu - tzn elektrody wtopiły się w nikiel niestety nie zgrzewając z drugą blaszką niklową - tylko delikatne przypalenie. Pewnie trochę mało prądu. Czas zgrzewu to 0,1 sek - tylko taką mam na razie czasówkę. Niestety nie przeprowadziłem próby zgrzewania na blaszkach niklowanych ponieważ takich nie miałem. Zresztą te niklowe miałem z jakiejś rozbiórki laptopowych ogniw.
Zastanawiam się do jakiego napięcia na wtórnym można zejść by wszystko działało jak należy. Pytam ponieważ odwijając jeden zwój wtórnego i zmniejszając kopa prądowego na pierwotnym wykorzystując część uzwojenia odpowiedzialnego za podnoszenie napięcia powyżej napięcia zasilającego uzyskałem trochę lepsze wyniki niż poprzednio bez jakichkolwiek zmian w uzwojenia.
Czy odwinięcie jeszcze dwóch zwoi na wtórnym będzie bezpieczne ze względu na napięcie które spadnie jeszcze w dół (pisząc bezpieczne mam na myśli czy zgrzewarka będzie poprawnie działać) - nie wiem do jakiego poziomu ale sądzę że gdzieś w granicy 2V, może nawet trochę mniej? Za to prąd poszybuje w granice ponad 2000A
Wibi, chyba dobrze podpowiedziałeś z tymi dwoma zwojami na wtórnym bo teraz to chodzi mi po głowie :)
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Ogólnie Długas popełniasz błąd logiczny. Bardzo kurczowo trzymasz się przekładni trafo, że jak obniżysz napięcie rośnie prąd. Ale wiesz co to właściwie oznacza? Że transformator możesz OBCIĄŻYĆ większym prądem jeśli odwiniesz zwój na pierwotnym. A praw fizyki to nie zmienia, elektrody na swojej drodze mają taki sam opór jak wcześniej, więc obniżając napięcie popłynie MNIEJSZY prąd.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Dwa zwoje w zupełności Ci wystarczą.Na YouTube jest filmik jak ktoś demonstruje podobny transformator do Twojego i na jednym zwoju w momencie rozgrzewa do czerwoności gwóźdź. No i jeszcze ten "tajmer",podałem gdzie można ściągnąć naprawdę doskonały soft oparty na Arduino i przekaźniku SSR co przy obecnych cenach na płytki prototypowe ArduinoUno pozwala na złożenie w miarę tanią i w pełni profesjonalną, bo w pełni konfigurowalną zgrzewarkę.
 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

maniekrox napisał/a:
transformator możesz OBCIĄŻYĆ większym prądem jeśli odwiniesz zwój na pierwotnym
Maniekrox, tylko zmagałem się z "wybijającą" nadprądówką. Dlatego wykorzystałem część uzwojenia którego wcześniej nie wykorzystywałem w pierwszej wersji. A mimo to bez dokonanych zmian rdzeń pracował i tak z mocą dwukrotnie wyższą niż nominalna.
wibi napisał/a:
No i jeszcze ten "tajmer",podałem gdzie można ściągnąć naprawdę doskonały soft oparty na Arduino i przekaźniku SSR co przy obecnych cenach na płytki prototypowe ArduinoUno pozwala na złożenie w miarę tanią i w pełni profesjonalną, bo w pełni konfigurowalną zgrzewarkę.

Wibi wchodziłem na tamtą str którą podałeś ale tamto forum chyba jest tak zabezpieczone że nie będąc zarejestrowanym i zalogowanym - nic nie można podejrzeć

Chłopaki, dziękuję Wam serdecznie za zainteresowanie moim tematem. Jesteście WIELCY i bez Was błądziłbym jak w mroku ;) Macie jeszcze po punkcie :)
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

No tak,trzeba się zarejestrować ale naprawdę warto,zapewniam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group