ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Łączenie aluminiowych elementów
Autor Wiadomość
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   Łączenie aluminiowych elementów

Czym połączyć (najlepiej łatwo, przyjemnie i trwale) kątowniki aluminiowe?



Ma to być uchwyt na aku.

Skręcać? Spawać? Sklejać? Pierwszy raz mam taką potrzebę.
 
 
daro1980 
początkujący


Dołączył: 23 Mar 2017
Posty: 6
Skąd: Ostrow
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

najtrwalej TIG , kazde inne polaczenie predzej czy pozniej sie podda
 
 
noisue 
początkujący


Dołączył: 13 Lip 2016
Posty: 28
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

Jeżeli uchwyt na akku to skręcanie lub nitowanie, wytrzyma. Sam mam rower skręcany z aluminum i na razie daje radę. Nie wróże mu 10 lat ale ze 3 lata pojeździ.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

Najlepiej to pospawać. Nity i inne wynalazki nie będą dobre. Spawałem słonecznika i jakoś to się trzyma do tej pory, choć musiałem dodać dodatkowe wzmocnienia, bo buda za bardzo latała na dołkach. Nawet spawy czasem potrafią puścić, miałem takie przypadki. Zrobić to raz a dobrze i się zapomni o temacie. Tylko musi to spawać człowiek z doświadczeniem w spawaniu aluminium.
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

Ok dzięki Panowie. Mam sąsiada co spawa alu więc podejdę. Może na ebajka go namówię :)
 
 
noisue 
początkujący


Dołączył: 13 Lip 2016
Posty: 28
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

Nie żebym się upierał, ale skręcanie alu też daje rade.

 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2017   

Może cienka taśma dwustronna plus skręcenie ?
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2017   

Skręcanie alu jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy gdy nie stosujemy nakrętek tylko gwintujemy, mówię tutaj o nieco grubszym aluminium tak min 4mm.
Po mocnym skręceniu śruby potrafią się "zapiec" w aluminium i często są już nieokręcane. :wink:
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2017   

samoloty były nitowane, a ja swój cały rower zbudowałem łącząc alu laminatem epoksydowym(ani jednej śrubki). Dwa tak wykonane rowery są w ciągłym użytku od kilku lat. W tym jeden poziomy 3 metrowy tandem z udźwigiem ponad 200kg.
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2017   

Widzialem taki wynalazek aluWeld czy cos takiego. Do lutowania. W reklamie niby wytrzymale. Potrzebna lut lampa i ten wynalazek.
_________________
Moja stajnia: KARIWA 13kW, Vector lite 5kW , FALCON 14kW , HERCULES 1kW, ROMET EV1, xiaomi m365
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 12 Kwi, 2017   

Bardzo ciężko tym coś trwale złączyć, kilka lutów niby trzymało ale nie mam zaufania do tego wynalazku. Problem pojawia się w momencie kiedy potrzebujesz połączyć elementy o dużych powierzchniach gdzie temperatura szybko ucieka z miejsca lutowanego.
 
 
noisue 
początkujący


Dołączył: 13 Lip 2016
Posty: 28
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2017   

Próbowałem alumweld zarówno jako lut i topnik ale efekty były niezadowalające. Po pierwsze duże elementy bardzo ciężko rozgrzać, gdyż ciepło szybko jest rozprowadzone po całym elemencie, w przypadku małych elementów było lepiej ale material szybko się przegrzewał i po ostygnięciu tracił na wytrzymałości, był miękki.
Miałem też inne pręty do lutowania twardego, jakieś niemieckiej formy, nazwy dokładnie nie pamiętam, i też był problem.
Na filmach wszystko pięknie wygląda, ale na pewno jest to okupione mnóstwem czasu i materiałów podczas nauki lutowania alu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Kwi, 2017   

Samoloty były nitowane, ale ile się oderwało poszycia w trakcie lotu przez mikropęknięcia blachy w nitowanych otworach przy drganiach całości? Kiedyś nie było możliwości spawania aluminium, to je nitowano. Dobry spawacz z doświadczeniem w spawaniu aluminium jest najlepszym rozwiązaniem.
Ale nikt nikogo do niczego nie zmusza. A propos nitowania. Ma ktoś aluminiową drabinkę i często z niej korzysta? Tam są wszędzie nity w aluminium. I jak trzymają się szczeble po dłuższym użytkowaniu? :P
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2017   

Mam od dawna i u mnie się trzyma bez luzów. :mrgreen:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Kwi, 2017   

Bo mało korzystasz. Ja już musiałem większość szczebli nitować powtórnie. Elektryk używa drabinki bardzo często ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group