ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
E-Merida 150 -> GT Helion - mój projekt
Autor Wiadomość
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

Na jedną kratkę licz 20.3mm jak robisz w koszykach.
Jak bez koszyków w plaster miodu to 19mm na ogniwo.
Aby zamodelowac plaster miodu łatwiej ci będzie skorzystać z gotowego rozwiązania http://epowerbikes.ru/constructor-en.php
Wrzucasz tam swój rysunek. Ustawiasz skalę taka aby wymiary się zgadzały. Alt + myszka i klikasz dwa punkty i pokaże ci wymiar w mm.
Jak ustawisz skale to kąt sobie wyreguluj tak aby odzwierciedlalo położenie skrzynki w rowerze i poklikaj ogniwa. Zmieści sie w plaster miodu na pewno więcej niż w koszykach. Nie wiem czy zależy ci na większym zasięgu ale to najlepszy pomysł na jego zwiększenie.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

sugerował bym Ci przemyśleć jeszcze raz ułożenie w ogniw plaster miodu
w mojej opinii nie warto ryzykować poważnej lub bardzo poważnej awarii / pożaru chemicznego aku podczas zwarcia
sugeruję wykorzystać jednak koszyki, są też takie w plaster miodu
kosztem 5% mniejszego aku zyskasz spokój psychiczny, większą trwałość itd.

atomek1000 napisał/a:
Jak bez koszyków w plaster miodu to 19mm na ogniwo


swojego czasu tłukłeś mi razem z Tas-em do głowy że nie warto, że niebezpiecznie i posłuchałem Was bo mieliście rację , a tu.. :???:
 
 
adept 
początkujący


Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

baterię wykona dla mnie maniekrox - więc to jemu będe musiał przekazać decyzję.
rozumiem, że plaster miodu jest mniej bezpieczny tak?

a ta stronka, jakkolwiek cudowna - nie wiem jak ustawić w niej szerokość mojego obrazka.
on jest w svg i ma na sztywno wpisane 44cm. jednak strona tego nie przyjmuje.
nie wiem jak to ustawic, dlatego wprowadze kwadrat 20.3mm do mojego programu i policze jeszcze raz.
Ostatnio zmieniony przez adept Pon 01 Maj, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

plaster miodu oprócz tego że jest mniej bezpieczny jest po prostu niebezpieczny :evil:
przemyśl sprawę z koszykami to tylko około 5% mniej ogniw a 500% więcej bezpieczeństwa - oczywiście jak dla mnie
 
 
adept 
początkujący


Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

sprawdziłem właśnie, i kwadraty na moim obrazku mają po 21mm, a więc z zapasem na koszyk.
Wychodzi więc na to, że do mojej skrzynki wejdą 123 ogniwa - może troszkę wiecej, ale lepiej mieć jakiś luz roboczy który się wypełni pianą, niż wciskać na siłę, prawda?
teraz pytanie - czy 16s5p to jest dobry pomysł dla tego silnika, oraz czy taka bateria się zmieści.
z ilu ogniw się składa ? 80? tzn 16x5?

po głębszym zastanowieniu wychodzi mi coś takiego (ustawiam tak, aby górna, długa krawedź mojego wykrojnika miala 44cm, co potwierdza mierzenie z Altem)

 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

adept napisał/a:

Wychodzi więc na to, że do mojej skrzynki wejdą 123 ogniwa
jeśli wejdą 123szt to zrób aku 16s7p to 112 ogniw, no i zależy gdzie chcesz dać sterownik do skrzynki czy poza nią
 
 
adept 
początkujący


Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

chcę go dać do skrzynki, aby był bardziej chroniony przed wodą.
wiem, że dochodzi kwestia chłodzenia, ale wolę mieć niższą wydajność
niż ryzykować zachlapaniem.
co się tyczy większej baterii - muszę się zmieścić ze wszystkim w 4000zł, a lepiej w 3000 :)
Nawet się już zaczynam zastanawiać - a czy mi potrzebne, a czy wykorzystam, a czy nie lepiej kasę władować w remont, w dzieciaki itd itp. Nie jestem entuzjastą, który ma gruby portfel i zachciankę na frajdę z jazdy. Mnie interesuje "bang for buck" :D
Ostatnio zmieniony przez adept Pon 01 Maj, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

no to masz proste liczenie, usuń z projektu tyle ogniw ile potrzebujesz miejsca na sterownik, wtedy wyjdzie Ci ile upchniesz P
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

Przemek napisał/a:
sugerował bym Ci przemyśleć jeszcze raz ułożenie w ogniw plaster miodu
w mojej opinii nie warto ryzykować poważnej lub bardzo poważnej awarii / pożaru chemicznego aku podczas zwarcia
sugeruję wykorzystać jednak koszyki, są też takie w plaster miodu
kosztem 5% mniejszego aku zyskasz spokój psychiczny, większą trwałość itd.

atomek1000 napisał/a:
Jak bez koszyków w plaster miodu to 19mm na ogniwo


swojego czasu tłukłeś mi razem z Tas-em do głowy że nie warto, że niebezpiecznie i posłuchałem Was bo mieliście rację , a tu.. :???:


Jak się robi z głową to warto i bezpiecznie ;) Robiłem baterie nawet 240 ogniwowe na duże prądy w plaster miodu i wszystko ok. Pytanie jak pozabezpieczasz wszystko itp. Nawet do stealth bombera zrobiłem w plaster miodu 210 ogniw.

Raz użytkownik od nas z forum odesłał mi baterię po solidnym upadku właśnie robiona w plaster miodu i ogniwa mimo że pogniecione niemal w kwadrat zamiast cylindra to nie było żadnego pożaru a bateria przestała działać bo kabelek bms'a został przy upadku przecięty. Jestem ciekawy co byłoby przy takim upadku z baterią w koszykach ale też nie sądze aby obyło się bez szwanku, koszyki potrafią pęknąć przy samym wkładaniu w nie ogniw (zwłaszcza te słabej jakości z nexuna).

Jak kolega ma ograniczony budżet na wszystko i nie potrzebuje dużej baterii to wiadomo, że jeżeli jest miejsce na koszyki to rób w nich. Ale dla ludzi co chcą mieć w rowerze o dość małej skrzynce najwiecej mocy, najwiecej pojemnosci i wszystko naj to plaster miodu to jedyne wyjście.
 
 
adept 
początkujący


Dołączył: 14 Kwi 2017
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

mam nadzieję, że maniekrox się tutaj wypowie i będziemy mieli jego spojrzenie na sprawę. to on będzie wykonywał dla mnie baterię
 
 
seba55a 
początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 44
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

adept napisał/a:
co masz na myśli mówiąc "zlikwidować wycięcie"?
Muszę mieć dostęp do regulacji dampera, blokady skoku oraz tłumienia powrotu.
Korzystam z tego często :) Dodatkowo z drugiej strony jest w tym miejscu zawór.
W zmiennym klimacie ochłodzenia/ocieplenia powietrze zmienia swoją objętność i raz na miesiąc
wyrównuję (wyrównywałem w Meridzie) ciśnienie w tymże.
Skrzynka w tym miejscu będzie płaska. Bateria, jeśli będzie musiałabyć mniejsza - będzie.


Krawędź obudowy zrobić na płasko, równolegle do dampera. Będziesz mieć swobodny dostęp do dampera, a ogniwa w baterii będą równo rozłożone. (bez 6 szt co zaznaczyłeś na foto)
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Maj, 2017   

Koszyki zawsze dają większą wytrzymałość mechaniczną. Jeśli komuś nie zależy na maksymalnej pojemności, bo ma na przykład dużo miejsca to jak najbardziej warto stosować. Niemniej jednak, tak jak napisał szanowny kolega Atomek to w przypadku kiedy jesteśmy ograniczeni wymiarami skrzynki, a nie na przykład pieniędzmi to plaster miodu jak najbardziej. Zrobiłem kupę baterii na plaster miodu i nigdy nic się nie stało. Byle robić to dokładnie, z głową, wszystko kleić, dokładnie sprawdzać stan koszulek ogniw. Bujakoto jeździ na akumulatorze z 560 sztuk złożony z dwóch plastrów miodu i jest elegancko. Kluczowe jest dobre zabezpieczenie aku w skrzynce (ażeby miał miękko) oraz niewysilanie ogniw.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group