ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup drukarki 3D
Autor Wiadomość
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   Zakup drukarki 3D

Witajcie!

Odkąd naoglądałem się filmików z drukarkami 3D i cudami, jakie można na nich tworzyć to zapragnąłem posiadać taką.

Po przeglądnięciu "internetów" zanalazłem drukarkę Prusa i3, jest to drukarka open source, czyli plany dostępne są w internecie i każdy może sobie taką drukarkę wydrukować :razz:

Niestety nie mam dostępu do druku 3D ani też jakiegokolwiek doświadczenia z takim sprzętem, więc poszukałem gotowych zestawów do samodzielnego montażu na portalach aukcyjnych.

Taki sposobem znalazłem coś takiego: Klik

Pole robocze 20x20x20cm, podgrzewany stół i z tego co deklaruje sprzedawca można nawet drukować znacznie bardzie wymagającym materiałem, jakim jest ABS.

Ma ktoś doświadczenie z takimi drukarkami? Cena ok. 1000zł wydaje się mała jak na taki sprzęt, czy to jest czegoś warte?

Nie zależy mi na jakiejś super jakości, potrzebuję taki sprzęt do drukowania obudów, jakiś elementów mocujących oraz elementów konstrukcyjnych. Z tego co wyczytałem to najlepszy filament (czyli materiał do drukowania) w takim przypadku to ABS, ale drukarki średnio sobie z nim radzą, bo wymaga podgrzewanego stołu oraz odpowiedniej temperatury powietrza otaczającego wydruk.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Jestem właśnie na zakupie pierwszej drukarki i też ją wytypowałem jako pierwszy model.
Tutaj jest taniej z wysyłką z niemiec: http://www.ebay.de/itm/262890107875

Niestety im wiecej czytałem tym bardziej ludzie mówili, aby jej nie kupować, to jest najtańsze badziewie na rynku, nie ma kalibracji wysokości stołu, nie ma zamkniętej obudowy, ramajest wiotka i niestabilna, jest trudność z równomiernym chłodzeniem wydruku czy ruchomy stół powodujący problemy z częścią wydruków.

Drukarka wymaga szczególnie dużo działań serwisowych i dużej wiedzy, co np dla laika może się skończyć zniechęceniem i tego się trochę obawiałem i wybrałem model kolejny, tym razem już ze znacznie leszą opinią i brakiem problemów powyższej:
http://www.ebay.de/itm/CT...LA/322474152950
i póki co taka wydaje się lepsza dla nowego ludka w temacie, tak mi się wydaje.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

A czy ta, którą kupiłeś ma podgrzewany stół roboczy? W przypadku słabszego PLA nie jest to niezbędne, ale już z ABSu nie da się drukować bez podgrzewania z powodu kurczenia się tego materiału i odklejania rogów wydruków.

W przypadku drukarki prusa przemawia do mnie ilość dostępnych przeróbek (dwa extrudery, wzmoceniania, itp.) Faktycznie o samej drukarce prosto złożonej z pudełka nie słyszałem zbyt dobrych opinii, ale nad tym siedzi wiele ludzi, którzy w temacie są od lat i proponują upgrade'y, które możemy sobie wydrukować i zmodyfikować tak druakarkę, aby pozbyć się jej najpoważniejszych wad i to do mnie przemawia.

Nie spodziewam się, że raz to złożę i będzie działało bezproblemowo, wręcz jestem pewnien, że taka drukarka będzie wymagała sporo czasu na kalibracje i ewentualne przeróbki, ale to właśnie mnie ciekawi :razz:

Prusa ma regulację wysokości stołu (ręczną) na śrubach mocujących, ale można dorobić autokalibrację na czujnikach zbliżeniowych.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Jeszcze nie kupiłem, na razie czytam ale prawdopodobnie kupię tą kopię replicatora
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Ja mam jakąś kopię Prusy i3 i jestem w miarę zadowolony. Do podstawowych druków jest jak najbardziej ok. Tylko kup z dobrą instrukcją, bo ja miałem tak badziewną, że z miesiąc to składałem.
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Tym bardziej ta drukarka z niemiec (prusa i3) mnie przekonuje ze względu na cenę i to, że zostanie mi jeszcze budżet na ewentualne modyfikacje.

Czytam polskie fora o druku 3D i ludki piszą, że pierwsze co trzeba wydrukować w tanich drukarkach to uchwyt na filament oraz tunel powietrzny do zamontowania nadmuchu na drukowany obiekt. Bez uchwytu mogą pojawić sie problemy z podawaniem filamentu a z kolei bez nadmuchu ciężkie będzie uzyskanie mostków, czyli elementów wiszących równolegle do powierzchni stołu roboczego.

Co do sztywności kntrukcji, to zawsze można dodrukować sobie wzmocnienia :mrgreen:

Komorę na drukarkę i tak mam zamiar budować, bo będzie to stało w czasem zapylonym warsztacie, wiec jest to konieczne. Dodatkowo warsztat nie jest stale ogrzewany, więc pewnie komora otrzyma ogrzewanie na ogniwie peltiera oraz termostat.

Prusa z ebaya jest nawet lepsza, bo ma śruby trapezowe a nie zwykłe pręty gwintowane jak ta z allegro.

Ilość sprzedanych egzemplarzy już o czymś świadczy, ale chyba jestem w stanie zaryzykować i kupić tańszy model nawet w celu dokonania późniejszych modyfikacji.

Chyba będziemyu mogli zrobić konfrontację tych dwóch modeli :razz:

maniekrox napisał/a:
am jakąś kopię Prusy i3 i jestem w miarę zadowolony


W miarę, czyli jednak coś jest z nią nie tak?
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Nie kupuj od razu tylko kliknij przycisk od propozycji ceny i wpisz tam 130€, on ją poprawi na 135€ i będziesz mieć jeszcze taniej
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Nie chcę tak na szybko podjemować decyzji, jeszcze szukam więcej opinii na temat tego sprzętu lub ewentualnych modyfikacji, jakich będę musiał dokonać.

Na Thingiverse można znaleźć wiele usprawnień do tej drukarki.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
Ostatnio zmieniony przez buckowina Sob 15 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

No, to nie jest tak, że sobie wrzucasz projekt, klik i Ci elegancko wszystko wydrukuje. To są spore ilości godzin nad dobraniem odpowiednich parametrów, prędkości, temperatur, poziomowanie stołu itd itd. Mi się zdarza, że filament zablokuje się w dyszy. Ale to też pewnie kwestia popracowania nad parametrami.
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Czyli do każdego wydruku trzeba dostosowywać parametry od nowa?

Nie da się raz i porządnie tego ustawić i mieć spokój na conajmniej kilkanaście najbliższych wydruków?
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Nie jestem osobą odpowiednią do dawania takich rad:) Mam za sobą może kilkanaście druków
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

W takim razie pozostaje liczyć na to, że na forum jest ktoś, kto fachowo jest w stanie wypowiedzieć się na temat tej drukarki :razz:
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Od tygodnia mam FLSUN Delta Kossel - tzn technicznie od dwóch bo tydzień zajęło mi składanie - tak po 1- 2h po pracy :) . Generalnie zakup udany, jakość wydruku rośnie wraz z moją wiedza i doświadczeniem co mnie cieszy. Zaletą jest szybkość wydruku i masa parametrów do konfiguracji. Problemem są jest przyczepność filamentu do stoły - mimo podgrzewania potrafi się odkleić. próbowałem taśmy malarskiej, kaptona i kleju biurowego - ten ostatni coś tam daje. No i standardowe czyszczenie izopropanolem. Jeszcze zbyt krótko ją mam żeby ją polecić w 100% ale myślę że nie jest to zła opcja. Jutro przy świetle dziennym zrobię fotki wydruków i wrzucę w temacie.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Polecam w acetonie rozpuścić trochę filamentu ABS i pędzelkiem posmarować szkło. O ile wydruk nie ma 20x20 cm to mi się nie odkleja.
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Myślałem o drukarce takiej konstrukcji, ale posiada małe pole robocze i dodatkowo okrągłe, a ja mam w planach druk kwadratowych elementów i wymiary 20x20 tak jak w drukarce prusa mogą już okazać się małe.

Nie do końca mam pewność, czy technologia druku 3D mi się przyda, dlatego szukam tanich rozwiązań :razz:
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group