ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup drukarki 3D
Autor Wiadomość
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017   

maniekrox napisał/a:
Polecam w acetonie rozpuścić trochę filamentu ABS i pędzelkiem posmarować szkło. O ile wydruk nie ma 20x20 cm to mi się nie odkleja.


Znam tą metodę ale jeszcze nie próbowałem bo z filamentów mam chwilowo tylko PLA, ABS jest zamówiony :) Puki co problem rozwiązałem lekkim podniesieniem stołu i obniżeniem prędkości drukowania pierwszej warstwy - na razie 3 wydruki i nic się nie odkleja.

buckowina napisał/a:
Myślałem o drukarce takiej konstrukcji, ale posiada małe pole robocze

Krossel jest w paru rożnych wersjach ja mam pole 220x300 po modach z uchwytem hotend'u można podobno uzyskać dodatkowe 15mm.

Obiecane fotki: https://goo.gl/photos/oBtHh1rkAA2T9TV27 To pierwsze wydruki, niedoskonałości wynikają z ustawień - np czaszka miała zbyt małą podstawę i zbyt dużą szybkość wydruku co spowodowało że w 3/4 wydruku podstawa w jednym miejscu się minimalnie odkleiła i obiekt nie był stabilny w czasie wydruku.
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017   

Tylko, ze ta wersja z większym polem roboczym znacznie przewyższa 1000zł ale przyznam ze jakość wydruku jest zaskakująco dobra.

Muszę przemyśleć tą decyzję, kupić taniej z myślą o późniejszych modyfikacjach czy też wstrzymać się i kupic droższy model, z którym nie będę miał od samego początku problemów.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017   

buckowina napisał/a:
Tylko, ze ta wersja z większym polem roboczym znacznie przewyższa 1000zł

Wyrwiesz za trochę mniej niż 1000 zł - musisz polować na promocje a te są dosyć często.
 
 
muppett 
początkujący


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: Środa Wlkp
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Witajcie - to mój pierwszy post na tym forum nie związany z zakupami ogniw lub sprzętu do elektryka :P

Do tej pory tylko chłonąłem waszą wiedzę związaną z rowerami elektrycznymi, aż tu w końcu mogę się podzielić jakimiś moimi doświadczeniami.

Posiadam drukarkę 3D, którą kupiłem w zestawie do samodzielnego montażu pare lat temu.
Jest to mix MendelMax 2 i prusy i3 - zwie się Max i3 od IdeaLab z polski.
Jej sercem jest Arduino z czapką RAMPS1.4 i wgranum softem Marlin.
Głowica na filament 3mm.


Ogolnie jestem z niej bardzo zadowolony, ale postaram sie wymienic wam plusy i minusy jakie zauważyłem.

+wyswietalcz LCD z możliwością druku z karty SD - koniecznie musi to być w drukarce
+podgrzewany stół co daje możliwość druku filamentem z ABS - również konieczność
+Arduino i RAMPS + Marlin = dowolna możliwość zmiany w kodzie na własne potrzeby
+prostota budowy i serwisu

-jest dość wolna ok 50mm/s
-brak obudowy i możliwości montażu rolki z filamentem - wydaje sie banał ale najwiecej problemów miałem z znalezieniem fajnego sposobu na podawanie filamentu który albo się plątał, albo podczas przejazdów potrafił ciągnąć głowicę ku górze co powodowało błędy we wydrukach. Ostatecznie wsadziłem drukarkę do szafy co robi za obudowę i super podawanie filamentu :)

Problemu jakie napotykam podczas obsługi:
-najczęściej zapycha się dysza - wówczas na gorąco trzeba ją wykręcić i odwiercić wiertłem 3mm resztę filamentu, a otworek o srednicy 0,5mm przetykam podgrzewając dyszę lutownicą transformatorową (pistoletowa) jednym drucikiem wyjętym z przewodu ok 2,5mm kwadrat. Przyczyną zapychania dyszy jest syf w kiepskiej jakosci filamencie lub kurz dostający się do głowicy.
-raz spalił mi się stepstick (nie pamiętam dlaczego) (sterownik silnika krokowego)
-raz wymieniałem termistor w głowicy, gdyż mocno zaniżał temperaturę
-raz zatarł mi się łożysko LM8UU na prowadnicy osi Y
-poluzowała mi się głowica co dawało efekt gubienia kroków - przesunięty o kilka mm wydruk pomiędzy warstwami w losowym momencie
-klipsy do papieru trzymające szybę były zbyt duże i czasami zahaczałą mi o nie głowica więc zrobiłem swoje wydrukowane z ABS

Jezeli chodzi o poziomowanie stołu to robię to bardzo rzadko - może raz na 50 wydruków.
Dorobiłem uchwyt do czujnika zegarowego i napisałem programik, który objeżdza mi cały stół dookoła i reguluję to ręcznie nakrętkami- również wydrukowanymi.
Uważam że autopoziomowanie stołu nie jest koniecznością, a tylko dodatkowym bajerem.
Pobizej filmik jak wyglada kalibracja stołu u mnie.
https://youtu.be/v77y0LrGC9c


Aby wydruki nie odklejały się od stołu stosuję klej w sztyfcie do papieru marki UHU stic.
Koniecznie musi to być ta marka kleju ponieważ z tych co testowałem tylko i wyłącznie ten klej działa w drukarce. Innej marki kleje wogóle nie polepszają przyczepności wydruków!!


Ogolnie jest raczej mało awaryjna - parę kilogramów filamentu już przemieliła.

Sama drukarka to nie wszystko - bardzo ważnym programem jest slicer, którym przygotowujemy gcode dla drukarki.
Testowałem różne programy - dawno to było więc już nazw nie pamiętam, ale najbardziej dla mnie funkcjonalnym programem okazała się Cura w wersji 15.04.6. Teraz już wychodzi Cura w wersji 2 w zupełnie innej szacie graficznej - ten już mi nie odpowiadał (równiez juz nie pamietam konkretnie dlaczego, ale nie sprawdził się u mnie więc zostałęm przy starszej wersji). Generalnie jakbym miał komuś polecić to dokładnie ten software. Bardzo dobrze szacuje czas wydruku +/-10minut oraz zużycie filamentu. Ma dużo możliwości konfiguracji parametrów - w razie potrzeby mogę pomóc w dobraniu właściwych wartości. Dobrze też generuje materiał podporowy tzw. support.

Dalej (lub na samym początku) musimy skąś brać te nasze modele do wydruku. JA zakochałem sie w oprogramowaniu SolidWorks, na którym pracuję zawodowo. Jest bardzo prosty w obsłudze i ma bardzo duże możliwości. Jet do niego bardzo dużo samouczków na youtube. Niestety nie jest darmowy, ale są różne wersje edukacyjne, studenckie na których można pracować. Jest dużo darmowych oprogramowań CAD, niestety jako że mam dostęp do solidworksa w pracy nie miałem potrzeby uczenia się tych darmowych więc nic nie polecę. Czasami wystarczą nam gotowe modele które do pobrania są np ze stronki http://www.thingiverse.com/
Jak ktos bedzie potrzebowal cos prostego to moge pomoc w zaprojektowaniu.

Jeżeli miałbym się odnieść do propozycji z pierwszych postów tego tematu to faktycznie prusa i3 obecnie jest w bardzo przyzwoitej cenie. Wydaje się, że będzie ciut mniejszej sztywności niż ta moja, co ma bezpośredni wpływ na prędkość druku, ale te 50mm/s powinna bez problemu wyciągnąć. Jeżeli ktoś poradzi sobie z samodzielnym montażem takiej drukarki to poradzi sobie również z jej bieżącym serwisem. Sterowanie MArlinem na RAMPS z arduino jest bardzo proste w modyfikacjach i serwisowaniu. Jest milion poradnikow jak to wgrac i obsluzyc, konfigurowac.

Osobiscie podoba mi sie ta CTC, którą zapodał tas i chyba jak bym miał wybrać z tych dwóch to też bym się skłaniał ku niej z powodu sztywności, zamkniętej konstrukcji, układu osi X/Y na głowicy. a nie na stole. NA pewno będzie dużo szybsza od prusy. Dwa ekstrudery uważam za zbytek ponieważ głównie robię wydruki funkcyjne, a nie ozdobne wiec jeden material wystarczy.

Na koniec dla tych co czytają, i zastanawiają się do czego im by się mogla przydac drukarka 3D pozwolę sobie przedstawić kilka koncepcji związanych z drukiem 3d i e-bikami.

Wloty na kable i uchwyty stacyjki do sakw [ABS]:



Obudowy watomierzy własnej produkcji:








Kopyta do laminowanych skrzynek na baterie o skomplikowanym kształcie:






A na koniec moj aktualny rowerek i najwiekszy projekt z druku 3d - dron:)


Link do strony na portalu thingiverse do drona:
http://www.thingiverse.com/thing:1039998



Powodzenia w zakupie i udanych druków :)
Ostatnio zmieniony przez muppett Pon 17 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Właśnie planuję dokładnie takie samo zastosowanie dla drukarki, wiec nie wymagam super jakości wydruków. Widzę, ze Twoja drukarka ma znacznie solidniejszą konstrukcję od tej z ebaya, jeśli to tylko wpływa na maksymalną prędkość druku to jeśli przy 5h druku moja będzie drukowała o pół godziny dłużej to nie robi to różnicy dla mnie a dla portfela jak najbardziej :razz:

Lubię grzebać w takich rzeczach, więc na pewno będą wprowadzane modyfikacje usprawniające druk. Na thingiverse jest tego cała masa.

Na tą chwilę najbardziej ciągnie mnie do Prusy, ale jeszcze wstrzymuję się z secyzją :wink:
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
muppett 
początkujący


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: Środa Wlkp
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Wydaje mi sie ze do osoby, ktora lubi grzebac w tym sprzecie i ustawiac to Prusa i3 jak najbardziej wystarczy. Tym bardziej do tego typu zastosowan o jakich mowimy. Jeszcze w ramach uscislenia co do predkosci wrzucam zrzut ekranu z Cury z predkosciami mojej:

Predkosc wydruku to tak naprawde predkosc wypelnienia, a obrysy (czyli to co widac w efekcie koncowym) robi troszeczke wolniej, aby bylo dokladniej. Infill speed u mnie jest 0 co znaczy ze bierze wartosc z pola print speed czyli 45mm/s.
Wysokosc warstwy jaka ja przewaznie drukuje to 0,3mm
Te ustawienia sa dla ABS, a dla PLA generalnie tylko temperatury są inne.

Przykladowy czas wydruku obudowy do watomierza to 4:48h z suportem dla frontu.


Gdy zmienie wartosc 45mm/s na 75mm/s to czas Cura pokazuje tylko o 15min mniejszy.
Na czas ogolny wydruku jeszcze ma wpływ wartosc przyspieszeń osi XY co można zwiększać wraz ze sztywnością ramy (to są ustawienia sterownika drukarki, a nie slicera).
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Jak dla mnie już wszystko jasne, skoro ta drukarka daje radę w ABS (a na tym mi głośnie zależało) i jest znacznie tańsza to wybór jest dla mnie jasny.

Jeśli nie będzie się wyrabiała w druku wszystkich moich potrzeb to zawsze mogę kupić drugą a i tak wyjdzie taniej niż jedna szybsza, która w rzeczywistości 2x szybsza nie będzie :razz:

Takich informacji nawet na forach poświęconych takim drukarkom nie znalazłem a to dowodzi poziomowi forum i przede wszyskim użytkowników.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, jak drukarkę będę miał na miejscu to pozwolę sobie ją odpalić na Twoich ustawieniach
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
muppett 
początkujący


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: Środa Wlkp
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Nie ma problemu jak masz jakies pytania to postaram sie odpowiedzeic.
Dorzucam reszte screenow z pozostalymi ustawieniami jakie u mnie sie sprawdzaja:

 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Ja swoją budowałem jakiś rok temu z kompletowanych części i jestem mega zadowolony.

Kupując/składając drukarkę w zasadzie trzeba zwrócić głownie uwagę na to z czego będzie rama oraz jakie silniki wejdą w jej skład.

Rama to głownie sztywność i tu absolutnie odradzam pleksi czy inne plastiki. Może być sklejka ale najlepsza będzie solidna metalowa rama.
Należy też zwrócić uwagę na silniki bo czym większy moment trzymający tym drukarka będzie lepiej chodzić na wyższych prędkościach.

Jak ktoś będzie składał drukarkę polecam szukać np na allegro używek Nema 17 , wystarczą takie z momentem ~0,40Nm

Hotnend i ekstruder można kupić taki chiński , np MK7 MK8 itp , mam taki rok i sprawuje się ok.

Ja swoja drukarkę składałem na ramie wycinanej z projektu z thingiverse, niestety nie ma juz go tam ale pewnie jakieś klony dalej tam są.

Elementy jakie użyłem do stworzenia drukarki to:
- Sterownik Ramps 1.4
- Rama metalowa z projektu thingiverse wycinana na zamówienie
- Silniki z allegro Nema 17 1,7A 0,44Nm
- Hotend/ekstruder MK8
- Czujnik optyczny na oś Z
- 5mm pręty gwintowane
- 8mm pręty głatkie
- Oświetlenie led
- Heatbed MK2B R1(wbudowany termistor)
- Stepstick drv8825
- Podkładka COROPad

Reszta to raczej standardowe elementy (śrubki, tasiemki itp)



Tu wiecej fotek: https://imgur.com/a/20Dpw/all

Przykładowe wydruki:









Potem już były ambitniejsze projekty praktycznie w całości drukowane:

Robot balansujący:



A także quadrocopter:




Także polecam bo sprzęt nie zajmuje wiele miejsca a przyda się każdemu kto lubi pomajsterkować.
a najlepiej poświecić trochę czasu i samemu sobie skompletować, może nie wyjdzie dużo taniej niż kupna ale na pewno nie będzie to zabawka która po miesiącu zacznie się rozlatywać.
Od ponad roku praktycznie nie musiałem nic ustawiać ani naprawiać, wszystko chodzi jak od "nowości".
Ostatnio zmieniony przez Mitar Wto 18 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
muppett 
początkujący


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: Środa Wlkp
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Kolega Mitar dobrze pisze zeby zwrocic uwage na silniczki.
(Umknelo zero z przecinkiem w opisie momentu trzymajacego 44Nm --> 0,44Nm)
W mojej są takie SX17-1005QF z momenttem trzymającym 0,5Nm


W tej prusie i3 z pierwszego postu są ciut słabsze te silniczki.

SX17-1005QFdsen.pdf
Specyfikacja silnika
Pobierz Plik ściągnięto 419 raz(y) 96,23 KB

 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Tak zgadza się już poprawiam.

Tak przy okazji, często nie podają tych parametrów, wtedy można zwrócić uwagę na wysokość silnika, w większości przypadków im wyższy silnik tym lepszy (byle by się mieścił w ramie)
Kupując samemu budżetowo silniki , powinno się dać lepsze na X,Y ponieważ one bedą odwalały najcięższa pracę, a na oś Z mogą być słabsze.
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Kupiłem ostatecznie tą prusę z linku, nie znalazłem nic ciekawszego w podobnej cenie. Jak przyjedzie do mnie paczka to opiszę pierwsze wrażenia :razz:
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Fajnie, przecierasz szlaki :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Mitar,
A czy takie szczegóły jak trytytki trzymające łożyska liniowe nie wpływają na jakoś pracy? Nie powodują luzów? Bo tak patrząc to w sumie bardzo ładna maszynka, wszystko przemyślane i pięknie złożone ale takie drobiazgi przykuwają uwagę.
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Swoją droga na Thingiverse po wpisaniu w wyszukiwarce hasła ebike wyskakuje kilka fajnych projektów, np:
Zębaki przekładni do silników planetarnych:
http://www.thingiverse.com/thing:2123772
http://www.thingiverse.com/thing:2155046

Mocowanie sterownika:
http://www.thingiverse.com/thing:742040

Części do manetki:
http://www.thingiverse.com/thing:928310

Po wpisaniu 18650 są projekty koszyczków pod alkusy do druku.

Macie jakieś ciekawe pomysły na projekty do ebike pod drukarki 3d? Ja bym widział manetkę zrobioną od podstaw z zintegrowanym wyświetlaczem / watomierzem. Może jakieś wodoszczelne gniazda ładowania? Konektory?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group