ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr powietrza do pokoju
Autor Wiadomość
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   Filtr powietrza do pokoju

To znowu ja. :mrgreen:

Zastanawiam się czy da się zbudować filtr powietrza do pokoju.

Z tego co czytałem potrzeba min. 2 filtry, a najlepiej 3. Z filtrami nie ma takiego problemu jak z wentylatorem.

Wstępny filtr G4, potem węglowy i na końcu F9. Do tego trzeba konkretny wentylator żeby przepchnął powietrze. Myślę że gra jest warta świeczki, a nawet jeśli nie uda sie znaleźć taniego wentylatora, to można zrezygnować z filtra F9, na rzecz jakiegoś łatwiejszego do "przepchnięcia". Zawsze takie rozwiązania są lepsze niż żadne.

Do tego jakieś fajne sterowanie na arduino. :smile:
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Może poszukać wentylatora promieniowego z kilmatyzatora?

Sam zastanawiałem się nad wykonaniem takiego filtra, gdyż co tydzień ścieram z mebli sporą warstwę kurzu.

W zimę dorwałem sprawny klimatyzator przenośny o mocy chłodzacej 3kw (za 150zł) i jest tam filtr siatkowy, jakiś filtr przypominajacy gęsty plaster miodu oraz węglowy. Po uruchomieniu nadmuchu na maksymalne obroty i ustawieniu wylotu do góry, po podłodze latają papiery, wiec pomimo sporego oporu w postaci filtrów daje to niezły huragan.

Czasem odpalam na godzinę sam nadmuch i po kilku miesiącach zebrała sie juz tam spora warstwa kurzu a na meblach znacznie go ubyło :razz:
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Tez mam taki oczyszczasz tylko ze kupny. Firmy xiaomi. Fajnie to dziala a oprocz kurzu zgarnia zanieczyszczenia powietrza w postaci mikrodrobin i bakterii. Te filtry zgarniaja drobiny do nawet 0.5um. Do tego mam niezalezny czujnik tych drobin i faktycznie widze ze dziala. Wystarczy po zamknieciu okna wlaczyc ta maszyne na 5min
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 16 Kwi, 2017   

Wiekszosc 'kurzu' bierze sie z ubran.
Niedawno mialem generalny remont i widac wyrazna roznice miedzy kurzem z pylu po budowie czy pylem z miasta/drogi a wloskami z ubran.
Zmierzam do tego ze mozna zwalczac problem albo zrodlo problemu. Kto ma suszarke do ubran z filtrem ten wie ile kurzu z tkanin zbiera sie na filtrze. Po kilku suszeniach skarpetke by udziergal.
Wiele razy po sprzataniu zalozylem nowe ciuchy i spstrzeglem ze na szklanej stopie tv znow jest ta sama warstwa mimo ze nie minela godzina.
Filtr oczywiscie sie przyda ale chcac sie pozbyc kurzu trzeba wzmocnic dzialania celem minimalizowania jego powstawania.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

U mnie przede wszystkim kurz. Jest go dużo za dużo.

Mam ten plus że mieszkam z dala od miasta, wśród sporej ilości lasu. Więc myślę że powietrze nie jest takie złe.

Muszę pomyśleć. :smile:
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

qaz33 napisał/a:
Tez mam taki oczyszczasz tylko ze kupny. Firmy xiaomi. Fajnie to dziala a oprocz kurzu zgarnia zanieczyszczenia powietrza w postaci mikrodrobin i bakterii. Te filtry zgarniaja drobiny do nawet 0.5um. Do tego mam niezalezny czujnik tych drobin i faktycznie widze ze dziala. Wystarczy po zamknieciu okna wlaczyc ta maszyne na 5min


No właśnie coś takiego: klik
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

Miałem taki filtr venta, jakoś to się nie sprawdzało, po 48h pracy w pokoju, ubyła znaczna ilość wody w zbiorniku. Po przelaniu pozostałej wody do wanny w celu kontroli zebranych zanieczyszczeń nie znalazłem żadnych drobin, woda była identyczna jak prosto z kranu. Jako nawilżacz się sprawdza, ale moim zdaniem jako filtr lepiej od wodnych sprawdzają się mechaniczne.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2017   

A co myślicie o takich małych wynalazkach?


http://allegro.pl/oczyszc...2,1&bi_c=169450
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Ja w takie drobinki nie wierze. Dobry filtr HEPA musi byc gesty i aby przepchac przez niego powietrze trzeba dosc sporej mocy. U mnie maszyna wilekosci polki nocnej wyje jak odkurzac ale caly pokoj w 5min jest czysty. Tylko ze ja mieszkam w bardzo zapyzialym miejscu, jak ktos nie ma duzego zanieczysczenia za oknem to moze sie i sprawdzi jakby pracowal non stop w malym zamknietym pomieszczeniu. MOZE :)
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2017   

Ja podjąłem już decyzje zbudowania prostego filtra. Tylko właśnie obawiam się nadal o wydajność wentylatora. Filtr F9 podobno stawia bardzo duży opór.

Sam główny filtr będzie uszyty na wzór filtrów kieszeniowych, łączna powierzchnia ok 1,5m2. :smile: Koszt nie będzie duży, więc ewentualne niepowodzenie jestem w stanie zaakceptować.
 
 
Noskos 
początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2017
Posty: 1
Skąd: Wawa
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

jeśli to pomieszczenie przemysłowe to wystarczy wentylator kanałowy i gotowy filtr kasetonowy - do kupienia w hurtowni wentylacyjnej.
_________________
ciekawe oferty na olej opałowy cena detaliczna
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 11 Maj, 2017   

Ostatnio u dziecka w przedszkolu zainstalowali takie gotowe cudo za 1,5 koła... Ciekawe czy to działa. A no włas nie przydał by sięjakiś obiektywny miernik tych ppm. Widziałem coś takiego na arduino. Ponoć za 50 da się zrobić.
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 11 Maj, 2017   

Niby da się taki miernik zrobić ale nie ma żadnej pewności co do poprawności wskazań. Potrzebna by była kalibracja i dobry przetwornik pomiarowy ze stabilnym napięciem odniesienia.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 11 Maj, 2017   

Może elektrofiltr?
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pią 12 Maj, 2017   

Mam ten sam problem. Niby filtr mam zbudowany, ale nie wiem czy działa. Teoretycznie powinien skoro powietrze jest przepychane przez filtry.

Czytałem sporo nt budowy urządzenia pomiarowego. Da się to zrobić na Arduino i orientacyjnie pokazuje dość dobrze. Czujnik - pms7003. Niestety jeśli działałby ciągle, to po kilku miesiącach zaczyna "tracić" swe właściwości pomiarowe. :roll: Nie może być również stosowany na zewnątrz.

U siebie zastosowałem 3 filtry. Wstępny G4, drugi węglowy, ostatnii F9. Ten ostatni na razie na próbę, docelowo będzie zrobiony na wzór kieszeniowych. Mam nadzieję że to cokolwiek pomoże.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group