ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Elektryczny terenowy wózek inwalidzki
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Sie, 2010   

Zastanawia mnie tylko jedno. Nigdzie nie widać, by ten podjazd do autka się sam wysuwał, albo chował.
 
 
RysiekK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Sie, 2010   

o to mniej więcej chodziło.
Można jednak jeszcze lepiej:

-Wymiary wieksze: by zmieściła się dodatkowa osoba (lub dwie ) i by osoba ta mogła wzglednie wygodnie manewrować wózkiem wewnątrz
Bazując na zawieszeniu popularnego dawcy uzyskanie ok 160 cm szerokości nie powinno być problemem
-Drzwi dodatkowe z prawej strony, by można było wyjechać na chodnik
-Obrotnica na podłodze, by wózkowicz mógł ustawić się przodem do drzwi, którymi będzie wyjeżdzał
-Kierowanie nieco ergonomiczniejsze.tzn albo standardowa kierownica ze wspomaganiem, albo układ "czołgowy" tzn 2 dżwignie wykonujące ruchu wzdłuż osi pojazdu

..i kwestia najważniejsza czyli cena. Oni nie podają ceny na stronie, ale sądząc po innych zagranicznych spodziewam się nie mniej niż 40 tys. zł.
Ja oceniam, że samo nadwozie pojazdu wg powyzszych założeń możnaby produkować w granicach 10 tyz zł, a docelowo coraz taniej, jako że model inwalidzki mógłby być zmodyfikowaną odmianą pojazdu miejskiego.
Zestaw części dawcy - kilka tyś, Napęd elektryczny na 45km/h - już sami wiecie.
Uważam więc, że jeszcze jest sens budowy takiego pojazdu
 
 
RysiekK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Sie, 2010   

a co do podjazdu, to funkcję te mogłyby pełnić drzwi otwierając sie nie w bok, lecz w dół
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Wto 17 Sie, 2010   

zeeltom napisał/a:
Zastanawia mnie tylko jedno. Nigdzie nie widać, by ten podjazd do autka się sam wysuwał, albo chował.


Ja też początkowo wietrzyłem małą "ściemę" ale na jednym z filmów jest to pokazane. :)
 
 
yanusz52
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Sie, 2010   

Witam,
jedynie ta muzyka mi się podoba.
Janusz-inwalida.
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   

OK. Ten "Kangur" był trochę O.T. ponieważ temat miał dotyczyć wózka terenowego.

Tym razem jednak proponuję rzucić okiem tutaj bo to już jest chyba bliższe rozpatrywanej idei.
Wprawdzie widać jak kierująca osoba w pewnych momentach balansuje wyciągając w przód nogę (co dla osoby niepełnosprawnej będzie raczej niemożliwe) ale kto powiedział, że trzeba jeździć z takimi prędkościami :)
Dla spokojnego spacerku nawet po sporych bezdrożach wydaje się to ciekawym rozwiązaniem.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   

Ja tu bym widział nieco większy rozstaw osi (stabilność kosztem manewrowości), oraz szersze koła (zdolności terenowe, kosztem osiągów na asfalcie)

Skomplikowanym, acz naprawdę przydatnym dodatkiem mogłoby być coś w formie wysuwanej belki-podpórki-nóżki z przodu i tyłu - Coś, co mogłoby pomóc wyjechać z rowu dla przykładu, osoba w pełni sprawna po prostu wstanie i wyciągnie pojazd, niepełnosprawny musiałby się trochę bardziej namęczyć...
_________________
No i jest :)
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 08 Wrz, 2010   

Myślę, że ewentualne modyfikacje powinny być zależne od docelowego przeznaczenia pojazdu (podobnie jak jest np. kilka wersji Segway'a).
Do poruszania się po mieście i w lekkim terenie (parki, plaże, leśne ścieżki) taka wersja zupełnie wystarczy.
Do jazdy bardziej wyczynowej - tak jak napisałeś.

W międzyczasie odnalazłem kilka innych filmików na Youtube prezentujących możliwości tego pojazdu (m.in. prowadzonego przez osoby niepełnosprawne ruchowo) i przyznam, że jestem pod ciągle rosnącym wrażeniem tego co potrafi :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

Tam, chyba, w każdym kole jest silnik. Ale, jak na wózek inwalidzki, to za szybko to zasuwa :D Przepisy chyba inaczej określają prędkość wózka inwalidzkiego ;) Przy takich szybkościach, to raczej można ze zdrowego zrobić inwalidę. Zasięgu to chyba nie ma za dużego. 4 silniki a baterii tam za wiele nie widać.
Inna sprawa, to brak pasów. Ta kierownica między udami i jazda po terenie, jakoś źle mi się przewiduje :D
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

zeeltom napisał/a:
Tam, chyba, w każdym kole jest silnik.

Tak.
Silnik jest w każdym kole (napisali AWD :) ).
Zresztą tak samo jak kontroler.
Każdy silnik (BLDC) ma swój własny (wbudowany w środku) kontroler a sterowane są wszystkie jedną manetką.

Cytat:
Ale, jak na wózek inwalidzki, to za szybko to zasuwa

Fakt.
Te prędkości cokolwiek wykraczają poza standardy dla wózków inwalidzkich ale prędkość maksymalną można w prosty sposób ograniczyć programowo w sterowniku.
Tym samym możemy mieć wersję "spacerową" (bezpieczną) z przyzwoitymi właściwościami trakcyjnymi w terenie lub (jak ktoś chce) wersję "sportową".

Cytat:
Zasięgu to chyba nie ma za dużego. 4 silniki a baterii tam za wiele nie widać.

Myślę, że nie tyle ilość silników co ich łączna moc (pobierany prąd) będzie decydowała o zasięgu. Tak jak napisałem wyżej, można ograniczyć prędkość i pobierany prąd w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niejako "przy okazji" odciążyć pakiet uzyskując większy zasięg.

Na większości filmów wózek ma jeden pakiet (na 99% jest to 48V 12 Ah) ale na niektórych widać, że został on zdublowany. Na ile to wystarczy ??? Nie wiem :)

Cytat:
Inna sprawa, to brak pasów.

Pokazany wózek jest raczej prototypem (może powstała jakaś "mikro" seria ?) i zapewne będzie podlegał modyfikacjom. Myślę, że montaż pasów nie byłby problematyczny.

Cytat:
Ta kierownica między udami i jazda po terenie, jakoś źle mi się przewiduje :D
:mrgreen: Fakt ... można sobie zrobić bolesne "kuku" jeśli będzie się zanadto szaleć i odpowiednio nie zabezpieczy (np. poprzez wspomniane przez Ciebie pasy).
Swoją drogą ludziska jeżdżą "na łeb i szyję" z góry na rowerach i zabezpieczają się tylko kaskami ("zbroje" to używają chyba już raczej wyczynowcy). A przecież też można spaść okrakiem na ramę :shock:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

Ogólnie zabaweczka fajna. Lubię takie maleństwa ;)

Jeszcze a'propos takich wynalazków, to kiedyś przymierzałem się do przerobienia fotela, takiego kanapowego na pojazd elektryczny sterowany dżojstikiem. Koła ukryte pod spodem i tylko mały drążek do sterowania. Dwa koła przednie na dwóch silnikach a tylne koła wleczone. Ciekawiła mnie reakcja ludzi na chodnikach i ulicach, ale jakoś mi przeszło, chociaż z czasem, kto wie... :D W takim fotelu miejsca na silniki i akusy jest od pyty :D
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

zeeltom napisał/a:
kiedyś przymierzałem się do przerobienia fotela, takiego kanapowego na pojazd elektryczny sterowany dżojstikiem


Proponuje pójść na całość:


zeeltom napisał/a:
Ale, jak na wózek inwalidzki, to za szybko to zasuwa

Ten pojazd z zasady jest chyba bardziej pojazdem rekreacyjnym, niż typowym wózkiem inwalidzkim ;)
_________________
No i jest :)
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2010   

zeeltom napisał/a:
pojazd elektryczny sterowany dżojstikiem. Koła ukryte pod spodem i tylko mały drążek do sterowania. ......... ale jakoś mi przeszło, chociaż z czasem, kto wie...

Gdybyś kiedyś chciał to zrealizować to daj znać :)

Mibars napisał/a:
Proponuje pójść na całość:

Niezłe :mrgreen:
Cytat:
Ten pojazd z zasady jest chyba bardziej pojazdem rekreacyjnym, niż typowym wózkiem inwalidzkim

Typowym to na pewno nie :)
Jego konstruktorzy w zamyśle chcieli (IMHO) zaproponować ludziom "coś nowego" ale też z treści Ich strony internetowej oraz filmów widać, że dedykują ten pojazd właśnie osobom niepełnosprawnym aby umożliwić Im większą mobilność poza miastem oraz pokonanie niektórych barier architektonicznych (np. "płaskie" schody na tym filmie)
 
 
Hołek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 05 Sty, 2011   

A jaj mam pytanie,ale z innej beczki choć dotyczy wózka. mam od dzisiaj wózek eektryczny inwalidzki,ale..nie wiem jaki :roll: czy ktos pomoze ustalic dane? Czterokołowy, ładny, na 2 aku 12V 20Ah kazdy. Z Niemiec przywieziony. To co mi sie udało odczytac po ciemku z niego.

Sammy e140

Sanitashaus Bader orthopedictechnik

Artesyn gmbh

Hagen drysafe hdx12650 - baterie

to chyba wszystko-skuter podobno jest uszkodzony-nic więcej nie wiem o nim. Wygląda bardzo ładnie,jak mały samochodzik
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Sty, 2011   

Daj fotke ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group