ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Elektrownia wiatrowa XXI wieku
Autor Wiadomość
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Zobacz na rozmieszczenie elektrowni wiatrowych w Polsce; będzie inny obraz.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
rarek 
dyrektor


Wiek: 50
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 476
Skąd: Ozorków
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Nie ma co gdybać jak byłoby na 2 czy 3 km wiało.
Lepiej policzyć przy gruncie ile powinien kosztować wiatrak.
Jeśli za kw trzeba zapłacić 5k to ciężko byłoby przekonać na instalacje, ale jeśli ta cena zawiera się < 500 pln/1kW i jeszcze realna roczna produkcja prądu jest >20% -
- to właściwie jestem zdecydowany.
_________________
24S LiFePO4 30Ah; 66s2p NiMH 6,5Ah;
26s2p 53Ah lipol; 26s54p 2,2Ah Li-ion;
http://egear.pl
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 681
Skąd: Kielce
Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Szczerze powiedziawszy nie widzę związku, przejeżdzałem ostatnio przez Wojkowice i widziałem dwa śmigła postawione (co ciekawe) pomiędzy pagórkami na osi wschód-zachód, na pewno nie stoją tam przypadkowo, tą mapą to można się kierować do postawienia ciachniętej po osi symetrii, przesuniętej, pospawanej i kręcącej się beczki 120l po oleju (albo dwóch olejach) która będzie doładowywała akumulator w samochodzie (spalinowym oczywiście). Nie obraź się Zbyszek ale takie parmatetry mechaniczne jakie ma savonius to się nadają 100razy lepiej do pompowania wody w oczyszczalni niż do generowania prądu, właśnie na zalewie kieleckim jest taka oczyszczalnia na środku (sie 'toto' jakos kręci) i nie jest z beczek 120l tylko duzo wieksze :) .
Jak ktoś np. nie ma zalewu do oczyszczenia i bieżącej wody w kranie to mozna postawić sobie małą wieżę ciśnień koło studni żeby gdzieś pompować tą wodę i prawdopodobnie będzie się pompowało do końca życia (studni lub beczek), dopiero na tej wieży może być ten wlaściwy wiatrak ale już nie 'jedyny i słuszny bo zawsze się kręci' (choć zazwyczaj niewiele pradu z tego wynika) tylko dobrany na podstawie analizy danych zebranych wiatromierzem :idea: właściwie to wiatromierz warto mieć i zanim zbudujemy elektrownię wiatrową na podstawie informacji pogodynki w tv zacznijmy może od wiatromierza :idea:

cyfrowy albo analog
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 681
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

rarek napisał/a:
Nie ma co gdybać jak byłoby na 2 czy 3 km wiało. Lepiej policzyć przy gruncie ile powinien kosztować wiatrak. Jeśli za kw trzeba zapłacić 5k to ciężko byłoby przekonać na instalacje, ale jeśli ta cena zawiera się < 500 pln/1kW i jeszcze realna roczna produkcja prądu jest >20% -
- to właściwie jestem zdecydowany.

Oj Pan chyba tematu nie czytał. To nie jest temat : Ile za lepsze wiatraki i dlaczego tak drogo za kW? tylko 'Elektrownia wiatrowa XXI wieku', jak mawia mariolka: helooooł?!

Temat latawców pociągowych przerabiam od ponad 4 lat na bieżąco więc mam w tym zakresie spore doświadczenie praktyczne i techniczne, a że z zawodu jestem elektoromechanikiem to wydaje mi się to naturalną konsekwencją aby wykorzystać stan wiedzy do stworzenia czegoś zupełnie innego niż wiatrak, i choć walczyć z wiatrakami nie zamierzam to przypominam Ci że żeby wygłaszać o czyms opinie najpierw wypadałoby się choć trochę na tym znac.
Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 681
Skąd: Kielce
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

http://www.elektroonline....e_idealne,grupy
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

http://www.tvn24.pl/-1,16...,wiadomosc.html
 
 
tree
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

sobolu napisał/a:
http://www.elektroonline....e_idealne,grupy


To wszystko niestety prawda :) ale częściowa :) .
Zawsze jak się robi coś z przyczyn ideologicznych, to wychodzi gigantomania i paranoja.

Wiatr jest kameralny według mojego przekonania sens maja wiatraki małe prywatne . pracujące jako uzupełnienie i z miejscem do oddania nadmiaru mocy .

Wiatrak powinien być prosty automatyczny , (się stawia, się nie dotyka 5 lat) pracować na niskim napięciu prądu stałego . Oddawać energię do określonej ilości wytypowanych odbiorników , jakichś akumulatorów i bufora gdzie zawsze nadmiar mocy wejdzie (podgrzewanie wody , ogrzewanie, chłodzenie, klimatyzacja)

Taniej jest zdublować cześć instalacji. Niż montować falowniki synchronizować z siecią. Korzyść jest i dla właściciela i dla energetyki jako całości wahania poboru nastąpią ale znacznie mniejsze .
r2d2 napisał/a:
zacznijmy może od wiatromierza

cyfrowy albo analog
taki analogowy mam :) całkiem dobry :)brak mu tylko opcji zapisu danych :)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

I to są mądre słowa; święta racja.

Ale jednak przy ogromnej liczbie takich małych wiatraków nie mają zysków monopoliści, a oni chcą mieć dużo kasy za nic nie robienie.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 681
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

Małe wiatraki najczęściej oznaczają mało prądu, z kolei duże wiatraki są drogą inwestycją, właśnie widziałem gdzieś podstawowy cennik turbin (pewnie jakis stary) w którym takie 30kW kosztowało 160tyś (netto) i to tylko za sam generator ze śmigłem, a jeszcze poważna kasa przecież pójdzie na betonowy słup do tego 12m śmigła i zadna prowizorka tu nie przejdzie, bo musi utrzymać te 4 tony bebechów i co ważniejsze nie przewrócić sie na wietrze.
A jeśli ten prąd można sprzedać do ZE średnio za 1/3 ceny rynkowej to zanim taki wiatrak się zwróci mozna zdązyć osiwieć spokojnie. Jeszcze weźmiemy pod uwagę że nie zawsze tak wieje żeby wogóle opłacało sie ruszyć śmigłem to ja sie zastanawiam jaki to ma wogóle sens.

Z ciekawosci policzyłem co będzie potrzebne żeby wyprodukować takie 30kW za pomocą mojej technologii, i wiecie co, okazuje się że szmata 16m przy 20m/s spokojnie da rade to uciągnąć, a co ważniejsze generator może być szybkoobrotowy (i znacznie tańszy) żeby moment obrotowy nie pozrywał mi linek. Na razie takiego latawca nie posiadam, nigdy nie wpadłem na pomysł żeby taki duzy sobie sprawić do "ręcznego" latania, i pewnie tylko dlatego żeby nie zrobić sobie krzywdy. Najwiekszy jaki posiadam to 10m. Generalnie myśle że technologia którą chce opanować jest ok. 50x tańsza jeśli chodzi o porównywalną produkcję prądu, ale za to bardziej skomplikowana od strony technicznej i będzie miała korzystniejsze warunki wiatrowe.
Na razie jestem na etapie przygotowywania roboczej szmaty 8m i spawania maszynerii sterujacej, a 5kW to sobie pewnie uciagnę nawet jak wszystkie śmigła w okolicy będą stały, bo potrzeba do tego raptem 31kg ciagu, taką moc to 8m profilu oddaje już przy niecałych 7m/s, co wiecej na wysokości 200-300m taki wiaterek zazwyczaj wieje, oczywiście nie brałem przy tych obliczeniach (wg wzorów wyżej) pod uwagę wiatru pozornego (prędkość latawca wzgledem ziemi) z którego też generuje sie sporo mocy. Załozyłem (na wszelki wypadek) że będzie latać zwykła ściana, a tak naprawdę to przeciez profil aerodynamiczny z 28 komorami o wysokim AR :P
Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

Też dobre, ale w okolicy nie może być linii energetycznych itp..
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 681
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

Hehe trafna uwaga, ale linii to nie moze być jak sobie jeździsz za takim latawcem rekreacyjnie na desce albo na nartach, na linkach 30m, a przy zaczepieniu go na stałe do generowania prądu to mało prawdopodobne żebyś się zaplątał w linie która jest na 30m skoro mininalna wysokość z której zaczyna sie z powrotem wznosić i wyciągać linki to 100m. Nizej nie ma sensu zlatywać bo przy ziemi zawsze słabo wieje :) Chyba że ew. na jakiś przegląd.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
rarek 
dyrektor


Wiek: 50
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 476
Skąd: Ozorków
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

przykładowa oferta współczesna

1- Wiatrak 10Kw
a- komplet ( generator, łopatę, controller) ………… 23855 Pln
b- Wieża 6m …………………………………… 2500 Pln
c- Falownik ( off grid) …………………………… 6900 Pln
d- Falownik ( on grid) ……………………………. 23550 Pln
2- Wiatrak 20Kw
a- komplet ( generator, łopatę, controller) ………… 41795 Pln
b- Wieża 12m …………………………………… 19460Pln
c- Falownik ( off grid) …………………………… 11304 Pln
d- Falownik ( on grid) ……………………………. 41400Pln

Project catalogu 03.jpg
parametry
Pobierz Plik ściągnięto 387 raz(y) 738,56 KB

 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

Spkojnie. Nikt nie kupuje hodowli krów, jak tylko potrzebuje 1 litr mleka.
Wystarczy dobry SAVOIUS o wysokości 2,75 m.
Tym bardziej, że już istnieją LED-y, a nadwyżka do ogrzewania mieszkania lub wody CW.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
tree
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Mar, 2010   

r2d2 napisał/a:
Małe wiatraki najczęściej oznaczają mało prądu


Duzo małych chińczyków zbudowało mur i do dziś widać go z kosmosu gołym okiem, a naszych gigantycznych budowli jakos nie .... a na takie WTC wystarczył jeden wkurzony muzułmanin z nożem do papieru.

A do czegoż, ci dużo prądu? Galwanizernie masz w piwnicy? :) Ty chcesz zostać monopolistą krwiopijcą zdajsie :) :)

r2d2 napisał/a:
16m przy 20m/s

Ależ tu, wszystko gra :)
wiatr siłe ma
szmata poleci
ucieszą sie dzieci
I małżonka
że nie mrzonka
to !
co w piwnicy stało
i zawadzało :)

Pytanie czy masz drużynę skautów do , z drzew, odplątywania ,
albo amfetamine do brania
w celu nie zaprzetania,
sterowania ? :)

Dośc żartow nie sądze, by jakiekolwiek sterowanie cyfrowe było w stanie utrzymac latawiec w powietrzu zbyt długo , moze sieć neuronowa jakaś szybka...?

To normalnie jak ciągnie latawiec , a przy zwijaniu gdy nalezy wypuscic wiatr !!!! ?

No może przy krótkim cyklu ? wypuszczac 20...... 50 m linki i zaraz zwijac , to zanim piźnie o ziemie , juz bedzie zwiniete i złapie wiatr ???

Wiatrak ma sens jeśli pracuje bez dozoru .

A moze ja se to zle wyobrażam ..... ?????????????????????


Zbyszek Kopeć napisał/a:
Tym bardziej, że już istnieją LED-y,


I mase innych metod zużywania mniej energi , chyba nie mowimy o wiatrakach do zasilania cementowni , czy stalowni huty Katowice tym niech sie Tusk zajmie.

Wystarczy nieco inaczej zbudować dom i potrzeby energetyczne spadną , wystarczy posiać trawe i inne zielsko na dachu i połowa energi na klime jest zbędna.

led-y to 10 % zużycia na oświetlenie na dziś realnie niezbedna energia dla domku to 2 ... 3 kW a może i mniej ?? (---pisze niezbędna to sie nie czepiać , trza by tylko bardzo przemyslanie zaprojektować wszystko)

-Latowco generator bedzie tak samo sprawny duży, czy mały i tak samo złozonego sterowania bedzie wymagał , ale procesory są za grosze i małe tranzystory, silniczki .

To energetyka duzych mocy jest droga i krowi upór na prąd zmienny .
jak sie kiedyś Edison zaparł na stały ( krzesło elektryczne wyprodukował specjalnie , żeby wystraszyć , zniechęcic do zmiennego , zmienny robiła konkurencja ) tak wszyscy dzis sie zapieraja na zmienny. A tak na serrio , w domu juz prawie nic nie działa na 220 pradu zmiennego .

W kazdym odbiorniku jest 220, czy 230 raczej, przetwazanne na stały ze 12 v

Jak sie Toto (latawiec) tylko uda otrzymać w powietrzu , małe, czy duże, bez skałtów to reszta jest ok :)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 05 Mar, 2010   

Same mądre słowa i to z poezją.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group