ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu
Autor Wiadomość
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

Witajcie koledzy. Chciałbym się dowiedzieć jakie kroki postępowania sugerujecie z ogniwami li ion które są określane jako nowe nieuzywane po rozpakietowaniu.

Chce zgrzac pakiet 16s10p mam ogniwa samsung wysokopradowe.
Obecnie sprawdzam ogniwo po ogniwie pojemność, ładując do 4.2V i później do 3V. Mając trzy ładowarki typu skyrc idzie to mozolnie. Ladowanie rozladowanie w okolicach 1A. Czy macie jakieś sposoby na przyspieszenie procesu? Dodatkowe obciążenia? Może inne sposoby ładowania np do 4.2 i później do storage na 3.7V? I określenie pojemności zadowalajacej.

Ogniwa nie są z tej samej partii i chce je dobrze posegregowac. Na jakie rozbieżności można sobie pozwolić względem pojemności?

Kolejne pytanie czy tworząc pakiet z nowych ogniw tez powinno się badać pojemność każdego ogniea czy losowo sprawdzać z dużym zaufaniem do pozostałych?

Czy po zgrzaniu pakietu powinno się zbadać jego pojemność całkowita. Jeśli tak to jak? Watomierz i obciążenie w jakiej postaci?

Czy wiecie jak te procesy wyglądają w fabrykach przy zgrzewaniu przemyslowym?

Dzięki za sugestie.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   

Zbudowałbym koszyki i testował po 6 ogniw szeregowo, czyli przy 3 ładowarkach ogarniesz to w jeden weekend. :)
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   

Ładowanie 6s z balansowaniem ok. Ale co z rozladowaniem? Nie wyciągnę informacji jaka pojemność ma każde ogniwo. Te ładowarki są jedno kanałowe. Czy się mylę?
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   

Jeśli per ogniwo to chyba tylko 5-10 sztuk liitokala Lii-500 i jechane... Wtedy na luzaku robisz 12-16 ogniw na dobę per ładowarka. Więc przy 5 masz jakieś 60-80 dziennie
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   

Dobry pomysł z tymi litokalami li 500. Cztery ogniwa na raz. Tylko ani jednej li 500 nie mam :)
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Rozladowywanie ogniwa prądem 0,5 A nie jest miarodajne dla naszych zastosowań.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

W takim razie co proponujesz? Bo to że prąd słaby to wiem.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Zależy od stopnia zaufania... Jeśli cyt "nowe nieuzywane po rozpakietowaniu. ", to jesli chcemy szybko
stwierdzić czy ogniwa są nieuszkodzone i na tyle podobne że mozna je prawie dowolnie łączyć w pakiety to zrobiłbym tak :
Połaczył NAŁADOWANE do 4,20 V ogniwa szeregowo np 1p 3 - 10 S i obciązył sztucznym obciązeniem (żarówka samochodowa, rezystory mocy, spirala) aby był prąd rzędu 3-4 A. W takich warunkach sprawdzasz napięcie na kazdym S powiedzmy co 15 min, 2 czy 3 razy. Szybko odrzucisz ew słabsze, tzn takie które mają naniższe napięcie.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

ja robię tak - mam zbudowaną "listwę" na 20 ogniw, z jednej strony sprężynki z drugiej kulki cyny wkładam tam ogniwa ładuję do 4.15-20 wyciągam z listwy i odkładam by odpoczęły 24 - 48 H po tym czasie najpierw sprawdzam napięcie miernikiem do 2 miejsc po przecinku to daje obraz czy czy mają napięcie tak samo czy jakieś traci ładunek, następnie biorę ładowarkę modelarską i ustawiam cykl rozładowania do 3V przy natężeniu 5A
patrze jak mocno przysiada ogniwo ja przyjmuję że jeśli przysiada w pierwszej minucie na około 3,7V i utrzymuje ładunek przez minute uznają że jest ok, jeśli w śród tych 20 ogniw podczas badania napięcia po leżakowaniu są jakieś odjazdy oraz po minucie rozładowywania też któreś zachowuje sie inaczej niż inne wstępnie odrzucam je
to taki mój sposób na szybkie sprawdzenie z dokładnością do 90% które ogniwo jest pewne a które może przysporzyć problemów
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Dzięki koledzy za dobre pomysły.


A jak postępujecie z nowymi ogniwami? Test czy od razu zgrzewanie?
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

gienek777 napisał/a:
Ładowanie 6s z balansowaniem ok. Ale co z rozladowaniem? Nie wyciągnę informacji jaka pojemność ma każde ogniwo. Te ładowarki są jedno kanałowe. Czy się mylę?


Przyznaję, że nie pomyślałem o tym. Musiałbyś jakoś szacować pojemność po napięciu końcowym i ilości amper wyładowanych.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

gienek777 napisał/a:
A jak postępujecie z nowymi ogniwami?

w zasadzie jeśli to nowe markowe to testy raczej niepotrzebne
no chyba że jakieś ultrafire to warto sprawdzić czy odda tak jak piszą 5000 czy nawet 8500mah :lol:
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   Re: Postępowanie z ogniwami li ion po rozpakietowaniu

gienek777 napisał/a:

Czy wiecie jak te procesy wyglądają w fabrykach przy zgrzewaniu przemyslowym?

W jakiejś chińskiej fabryce robia tak :
https://youtu.be/wyB7aGSYJ0k?list=LLEYBqusl_ddjblr7EfDulLA
Łaczenie wiekszych pakietów DIY
https://youtu.be/8Xv8B93EoH0
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek777 
początkujący
Gienek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 36
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Panowie dziękuję za wyjaśnienia.

Jeszcze zapytam Przemek, jaka masz ładowarkę modelarska że na cyklu rozladowania leci 5A?
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 10 Maj, 2017   

mam turnigi
miałem aku na 16s i dosyć dobrze sobie z nim radziła
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group