ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Testowanie ogniw
Autor Wiadomość
klient 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2017
Posty: 61
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

1-1.2 Ohm - czyli ile watowy, bo takie są oznaczenia. Np. 20W100RJ.
Zdradzi ktoś tę wiedzę wielce tajemną i wyjawi symbol rezystora jaki mam kupić w celu obciążenia celi blisko 3 A? Chodzi mi o jeden rezystor - chciałbym kupić w metalowej obudowie coś w stylu:
https://www.aliexpress.co...sAbTest=ae803_1
 
 
jszk 
stażysta
jszk


Pomógł: 4 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Mar 2016
Posty: 128
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

klient napisał/a:
1-1.2 Ohm - czyli ile watowy, bo takie są oznaczenia. Np. 20W100RJ.
Zdradzi ktoś tę wiedzę wielce tajemną i wyjawi symbol rezystora jaki mam kupić w celu obciążenia celi blisko 3 A? Chodzi mi o jeden rezystor - chciałbym kupić w metalowej obudowie


A fizyke miał?
R = U/I czyli na full naładowanym ogniwie masz 4,2/3 = 1,4Ohm, na rozładowanym 3/3 = 1Ohm. Kup sobie 1,2Ohma i będziesz miał średnio 3A

Moc P = U*I, tu bierzemy najgorszy przypadek czyli dla 1,2Ohm i 4,2V mamy prąd 4,2/1,2 = 3,5A. I dalej mnożymy 4,2 * 3,5 = 14,7W i to jest minimum. Sugerował bym rezystor o mocy 20W.
Jeśli będziesz miał problem z taką mocą możesz wziąć 4szt 4,7ohm 5W i połączyć równolegle.
_________________
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=4852
 
 
klient 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2017
Posty: 61
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

Dziękuję. Jak korepetycje i o to chodziło.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

jszk napisał/a:
Sugerował bym rezystor o mocy 20W.
Jeśli będziesz miał problem z taką mocą możesz wziąć 4szt 4,7ohm 5W i połączyć równolegle.

Ponieważ będzie to moc ciągła, oraz zapewne bedziesz to używał również do pomiaru ogniw w pakiecie np x2 albo i więcej, co wydłuża czas pomiaru, to proponuję aby rezystory mialy nawet 30W.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Scuda 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 157
Skąd: Stalowa wola
Wysłany: Czw 14 Gru, 2017   

tkoko napisał/a:

Moja propozycja; zrób sobie "koszyk" na 10 ogniw równolegle, czyli pudełko z drewna, sklejki itp. na 10 ogniw. Dwa paski taśmy miedzianej na "+" i "-", kawałek gumy np. z dętki do uzyskania docisku na "+" i "-".
Weź pomierz każde ogniwo jak najdokładniej. Posortuj pa 10 sztuk ogniwa o zbliżonych napięciach. Włóż kolejno 10 ogniw do koszyka poczynając od ogniwa o najniższym napięciu w dziesiątce. Przytrzymaj w "koszyku" ogniwa do wyrównania z 2-3 godz. Wyjmij i zmierz każde ogniwo po 1 godz oraz po 24 godz. Posortuj te 10 ogniw ponownie. Wszystkie te ogniwa które po 1 godz oraz 24 godz mają te same napięcia włóż ponownie do "koszyka" i podłącz jakieś obciążenie (najlepiej drut oporowy do grzejników bo można ustawić dowolny prąd). Rozładuj "koszyk" do napięcia 3V. Pomierz wszystkie ogniwa; bezpośrednio po osiągnięciu napięcia 3V, oraz jak wyżej po 1 godz i po 24 godz. Wszystkie ogniwa które miały podobne odczyty napięć, będą miały zbliżone parametry i możesz je łączyć w pakiet "P" ze sobą.


A czy nie lepiej byłoby po pierwszym wyrownaniu ogniw, kolejnym krokiem zamiast równoegle łaczyc ogniwa, połączyć je szeregowo np 8s i taki alarm napięcia https://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol obciążyć i zobaczyc które ogniwo najbardziej przysiada z napięciem. Bo jak mi sie zdaje przy polaczaniu rownoległym nie ma kontroli poszczególnych cel ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group