ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy można podłączyć pakiet 5s do BMS-a 7s
Autor Wiadomość
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   Czy można podłączyć pakiet 5s do BMS-a 7s

Witam serdecznie wszystkich i pozdrawiam :)
Mam z baterii rowerowej 24v/10A BMS-a który jest na 7s (24v)
chciałbym go użyć do podłączenia ale pakietu 5s (18v).
Czy tak można ,czy do tego musi być dedykowany na 5s ?
Dziękuje i pozdrawiam .

 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

Są BMSy, które ruszą, są takie, które nie ruszą, musisz sprawdzić
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

Czyli rozumiem że muszę taki pakiet 5s spróbować podłączyć fizycznie,chyba że jest jakaś inna metoda sprawdzenia ?.
Jeśli podłączę te 5s to zaczynam od minusa 1..2..3.....i kończę na 6 jako (+),a dwa ostatnie pozostają niepodłączone...tak ?
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

sucharek napisał/a:
zaczynam od minusa 1..2..3.....i kończę na 6 jako (+),a dwa ostatnie pozostają niepodłączone...tak ?

pierwszy jest - (minus) a potem po kolei wszystkie + (plusy)
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

OK. to wyjaśnione...dziękuję.
Jeszcze mam wątpliwości co do działania BMS
Oryginalnie pakiet był zbudowany 7s2p
Ogniwa to : (Li polymer 3.7v/5000mAh)
Teraz będzie 5s1p.czyli zamiast 10A będzie 5 A
Jak to się odbije na prądzie ładowania pojedynczej sekcji bo BMS chyba dalej będzie ładował takim prądem jak by było 2p,czyli dwa razy za dużym,jak to obejść,czy zmniejszyć moc zasilacza,wybaczcie ale tego nie ogarniam :wink:
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 01 Cze, 2017   

BMS nie ładuje tylko rozdziela.Ładuje ładowarka i od niej zależy prąd.To samo jest przy rozładowaniu, to sterownik pobiera a BMS tylko rozdziela w miarę "sprawiedliwie" na wszystkie ogniwa dla tego musisz mieć ładowarkę na 5s a nie na 7s i sterownik pobierający prąd 5A a nie 10A.
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

Czyli muszę się skupić na zasilaczu,oryginalny ma wyj 24V/2A,a ja przy 5s muszę mieć 21V/2A-czyli tu OK.bo są takie do dostania,chyba że wykorzystam stary zasilacz + do tego DC-DC obniżający mi napięcie do 21 V
Zastanawiają mnie tylko te 2 ampery ,to jakoś śmiesznie mało na pakiet 7s2p -24v/10Ah jak to BMS rozdzieli na 7s to wychodzi po 0.3A na sekcje,przy 5s to też niewiele bo 0.4A .
To przy takim prądzie ładowania to będzie się ładować 24h :shock:

Ps.
W jednym z tematów autor napisał :" Automatyzacja to plytka BMS dostosowana do napięcia/ilości S oraz pojemności pakietu"
Czyli wynika z tego że BMS dostosowany jest do ściśle określonego pakietu i parametrów i tu wszelkie odstępstwa nie powinny mieć miejsca ,tak jak ja to chcę zastosować ...czy tak ?
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

sucharek napisał/a:
...
Ps.
W jednym z tematów autor napisał :" Automatyzacja to plytka BMS dostosowana do napięcia/ilości S oraz pojemności pakietu"
Czyli wynika z tego że BMS dostosowany jest do ściśle określonego pakietu i parametrów i tu wszelkie odstępstwa nie powinny mieć miejsca ,tak jak ja to chcę zastosować ...czy tak ?


Wszystko się zgadza :lol: . Jeżeli BMS będzie "za słaby" dla danego pakietu, to będzie wyłączał pakiet przy poborze większego prądu. Jeżeli zaś będzie "za mocny", to wówczas istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia pakietu, przez pobieranie zbyt dużego prądu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

A nieodpowiedni zasilacz będzie powodował np przeładowywanie ogniw, bo typowy BMS balansuje tylko prądem 35-60 mA.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

@tkoko w moim przypadku BMS będzie "za mocny" ale to mi nie przeszkadza,bo wiem że pobór prądu będzie poniżej dopuszczalnej wartości dla ogniw.
@WojtekErnestzasilacz będę musiał kupić ,oczywiście na 5s czyli 21V. a zresztą takie zasilacze to w parametrach mają swoje rozrzuty,ale od tego jest BMS który odetnie kiedy napięcie będzie na odp.poziomie.
Tylko ciągle nie daje mi spokoju to czy jak podepnę o dwie cele mniej czy on to odpowiednio przeliczy(przetwornik napięciowo/prądowy),zaprojektowany jest do 7 cell na Lionach ,nie wiem czy podłączając 5 cel coś nie uwalę :cry:
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

sucharek napisał/a:
...Tylko ciągle nie daje mi spokoju to czy jak podepnę o dwie cele mniej czy on to odpowiednio przeliczy(przetwornik napięciowo/prądowy),zaprojektowany jest do 7 cell na Lionach ,nie wiem czy podłączając 5 cel coś nie uwalę :cry:


Jeżeli ma taką opcję (niektóre mają możliwość podłączenia mniejszej liczby "S"), to powinien działać prawidłowo. Niektóre BMS'y można przez odpowiednie modyfikacje zmusić do działania z mniejszą liczbą "S", ale bez odpowiedniej wiedzy raczej tego nie zrobisz. BMS albo zadziała, co poznasz po możliwości ładowania i rozładowania pakietu, albo BMS się nie włączy. Z samym BMS'em, bez fizycznego zwarcia, nie powinno się nic stać.
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 03 Cze, 2017   

Masz rację nie ma się czego bać,ostatecznie jak coś będzie nie tak ,to zakupię dedykowany pod 5s i po kłopocie.
Dziękuję Wszystkim i pozdrawiam ;)
 
 
sucharek 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 100
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 08 Cze, 2017   

Dopytam jeśli pozwolicie :wink:
Jak łączymy BMS z baterią np 7s, jest jakaś zalecana kolejność ? tz:najpierw masę( B- )z ogniwa i do BMS a następnie lutujemy poszczególne wyjścia cel zakańczając ( + ),czy powinno to wyglądać może na odwrót,czy to ma jakieś znaczenie ?.
 
 
Rugorlos27 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 156
Skąd: Sandomierz(okolice)
Wysłany: Czw 08 Cze, 2017   

Blog nexun tam jest wszystko napisane
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 08 Cze, 2017   

sucharek napisał/a:
..... czy jak podepnę o dwie cele mniej czy on to odpowiednio przeliczy(przetwornik napięciowo/prądowy),zaprojektowany jest do 7 cell na Lionach ,nie wiem czy podłączając 5 cel coś nie uwalę

Przetwornik napięciowo/prądowy istnieje głównie w dedykowanych (fabrycznych) bateriach i jestem prawie pewien, że nie zadziała z mniejszą niż zaprogramowana ilością cel.Te dostępne na rynku i uniwersalne działają raczej jak "dioda zenera" utrzymują napięcie na ogniwie nie przekraczające max. dopuszczalnego więc raczej niech cię to nie martwi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group