ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Chlodzenie skrzynki
Autor Wiadomość
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Pią 09 Cze, 2017   Chlodzenie skrzynki

Witam forumowiczow
Budowa posuwa sie do przodu jak widac na zalaczonym obrazku, przed chwila skonczylem aku - wlasnie sie laduje. Jutro chyba bede montowal skrzynke i manetki w rowerze i w zwiazku z tym mam pytanie:
Jak jest z chlodzeniem bateri, kontrolera i BMSa zamknietych w skrzynce?
Skrzynke zrobilem tak, zeby byla wodoszczelna, ale zastanawiam sie czy to wszystko nie bedzie sie w srodku gotowac. Mozna by zrobic otwory wentylacyjne ale wtedy jest ryzyko, ze woda sie tam dostanie i cos zepsuje.
Jak to jest - lepiej miec przewiew i ryzykowac zalanie, czy lepiej zeby skrzynka byla szczelna?
Drugie pytanie to jak zamontowac BMS i sterownik. Czy lepiej zostawic odstep pomiedzy scianka skrzynki a nimi, zeby przeplyw powietrza byl? Czy lepiej wprost przeciwnie - starac sie jak najlepiej je przysztukowc do scianki zeby oddawaly cieplo jej a potem na zewnatrz? Inaczej - jak zlym przewodnikiem ciepla jest zywica.
Pozdrawiam

DSC_0180.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 264 raz(y) 2,01 MB

 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Pią 09 Cze, 2017   

Ja bym zrobił boczne panele z alu i przykleił bmsa i sterownik i inne przetwornice do tych paneli na klej termoprzewodzący :D
Zrób na najniższym pubkcie skrzynki od spodu otwór aby ewentualna woda wypływała, możesz wolne przestrzenie wypełnic silica gel'em to wilgoć będziesz miał z głowy.
Jak chcesz mieć chłodzony sterownik to go pod puszką na zewnątrz zamontuj. Do bmsa i aku nie jest obowiązkowe chłodzenie, mój bms ma swój termik, do aku można dać termik 50-60st. a do sterownika termik 80st.
Możesz zamontować wentylator co by dmuchał na sterownik i bmsa (tylko nie na aku bo to nie jest dla niego zdrowe). Jak nie wyżyłujesz podzespołów to spokojnie możesz bez chłodzenia jeździć tylko te termiki wklej.
Jaki masz sterownik ?
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
furifurius 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 138
Skąd: Ustka/Leixlip(IRL)
Wysłany: Pią 09 Cze, 2017   

Tomek napisał/a:
Ja bym zrobił boczne panele z alu i przykleił bmsa i sterownik i inne przetwornice do tych paneli na klej termoprzewodzący :D
Zrób na najniższym pubkcie skrzynki od spodu otwór aby ewentualna woda wypływała, możesz wolne przestrzenie wypełnic silica gel'em to wilgoć będziesz miał z głowy.
Jak chcesz mieć chłodzony sterownik to go pod puszką na zewnątrz zamontuj. Do bmsa i aku nie jest obowiązkowe chłodzenie, mój bms ma swój termik, do aku można dać termik 50-60st. a do sterownika termik 80st.
Możesz zamontować wentylator co by dmuchał na sterownik i bmsa (tylko nie na aku bo to nie jest dla niego zdrowe). Jak nie wyżyłujesz podzespołów to spokojnie możesz bez chłodzenia jeździć tylko te termiki wklej.
Jaki masz sterownik ?


Nie no, az tak to sie nie bede bawil (mam na mysli panele), skrzynka juz dawno jest zrobiona i nic w niej nie bede grzebal poza ewentualnym wycieciem otworow wentylacyjnych. BMS ktory mam tez ma termoczujke, Kontroler to Sabvoton SVMC072080 "TURBO".
W sumie to do silnika sensor jest, do BMS jak juz wspomnialem tez, ale o kontrolerze nie pomyslalem. Trza bedzie ten blad naprawic.
Generalnie chodzi mi o to jak podatne na przegrzewanie sa zamkniete konstrukcje, czujki czujkami - nic sie nie spali, ale jesli beda czeste odciecia zasilania z powodu przegrzania to lipa tak czy siak.
Silnik to Mxus v3 3K-Turbo 3000W 45H, Max ciagla to 5 kW i tak finalnie bedzie to skonfigurowane. Max chwilowa to 7 kW wiec i w te rejony moge sie zapuscic :)
Pozdro
 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Pią 09 Cze, 2017   

Powiem tak, sabvoton się praktycznie nie grzeje, mój po kilku godz katowania w terenie na falconie jest zimny. Nie mam żadnego termika w aku czy sterowniku już 2 rok wszystko śmiga jak nowe i nie było problemów z grzaniem. Ja bym na twoim miejscu tylko wrzucił saszetki wyciągające wilgoć i co sezon je odświerzał w piekarniku. Dobrze wszystko uszczelnić, porządnie zabezpieczyć przed wibracjami i obcieraniu w środku i będzie dobrze. Powinieneś się bardziej martwić o grzanie silnika a nie puchy :) Ludzie mają w falconach upchane wszystko na styk w ramie bez chłodzenia (bo się nie mieści) i jest dobrze, nic się nie grzeje. Jak by tego było mało to masz lipo HC - one nawet się nie spocą przy takiej mocy i się kupe mniej grzeją niż wyżyłowane li-iony :) BMS masz 80A czy 150A ?
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
Wojtas82 
kierownik



Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 372
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 09 Cze, 2017   

Podczepię się pod temat :) Ja mam GT500 i chcę go wsadzić do torby trójkątnej w ramie. Założyłem wyłącznik termiczny na sterowniku. Wszystko będzie na styk bo jeszcze przetwornica, kable i bateria z BMSem. Czy to się będzie grzać?
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Pią 30 Cze, 2017   

Tomek napisał/a:
Możesz zamontować wentylator co by dmuchał na sterownik i bmsa (tylko nie na aku bo to nie jest dla niego zdrowe).


Dlaczego chłodzenie aku jest nie zdrowe?

Mam zamiar zrobić uchylaną obudowę z gołym aku chłodzonym pędem powietrza.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 30 Cze, 2017   

Ponieważ wentylator dmucha zimnym, powietrze przechodzi przez aku i się ogrzewa i aku blizej wentylatora ma inną temperaturę niż po przeciwnej stronie. Aby to niwelować musiałbyś dawać masę wentylatorów dookoła. Tu nie chodzi o chłodzenie jako takie tylko o wyrównywanie temperatury między ognwiami/sekcjami.
Prawidłowo zbudowany aku nie wymaga w ogóle żadnego chłodzenia. A nieprawidłowo zbudowanemu wentylatorek nie pomoże :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group