ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana ogniw NI-Cd
Autor Wiadomość
maciejkos 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 4
Skąd: wawa
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   Wymiana ogniw NI-Cd

Witam, w rowerze Sparta Pharos padła bateria. Jest to jeden pakiet 20 ogniw Ni-Cd 24V (12S)
Rower należy do mojego 86letniego dziadka, który użytkuje go na działce po drogach gruntowych więc niestety wspomaganie prądem jest mu potrzebne . Jak na złość za kilka dni zaczynam urlop, i nie ma czasu na wysyłanie baterii do regeneracji, temat muszę ogarnąć sam.
Z polutowaniem nie będę miał problemu, jednak lektura forum jest na tyle obszerna, że nie zdążę ogarnąć sam wszystkiego przed wyjazdem aby zdobyć potrzebną wiedzę związaną z doborem odpowiednich ogniw. Liczę na wyrozumiałość, penie takie pytania były już nie raz.

Ogniwa w baterii mają rozmiar ~32x59, w obudowie jest trochę luzu więc zamienniki mogą się minimalnie różnić
1. Jakiej pojemności ogniw szukać, na obudowie baterii jak i ogniwach nie ma oznaczeń, domyślam się, że mają być oczywiście 1,2V
2. Gdzie kupić ogniwa, na forum zaufani sprzedawcy mają tylko li-on itp, a z nieznanego źródła w necie wolę nie kupować

Ewentualnie mógłbym zmontować pakiet z mniejszych ogniw jeśli ma to sens(dostępność itd.)

Pozdrawiam

P.S. Załączam zdjęcia ładowarki i baterii






 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Troche kosztowne ale lepiej wywalić to. polutować pakiet na 18650 + bms + ładowarka :razz: Ogniw Ni-Cd już się tak częśto nie używa :neutral:
 
 
maciejkos 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 4
Skąd: wawa
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Dzięki spodziewałem się takiej odpowiedzi, jednak to rower na przebiegi max kilkanaście km, w emeryckim tępie, zależy mi również na czasie, najprościej jest wymienić na to co było

Ze strony gdzie regenerują wynika że bateria ma 11Ah, wychodzi na to że pojedyńcze ogniwo w oryginalnym rozmiarze musiało by tyle mieć, czyli grubo...
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Jesli szybko, w sklepie, to na ul Wolumen są sklepy które działąją równiez w tygodniu. W niektórych z nich sa takie lub podobne ogniwa.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Oczywiście najlepiej będzie jak zmierzysz miejsce na baterię i ogłosisz temat w dziale "KUPIĘ" albo znajdziesz w dziale "SPRZEDAM" kogoś kto buduje pakiety li-ion na zamówienie to Ci zrobią porządnie, dostaniesz z BMS i odpowiednią ładowarką i będzie bezpiecznie i większa pojemność.Na co dzień robię aku do elektronarzędzi i mogę powiedzieć, że regeneracja ni-cd jest mało opłacalna, zależy jakie Ci ogniwa dadzą, żebyś za 3 miesiące znowu nie szukał ogniw :???:
Rzecz jasna najprościej wymienić na takie same ogniwa jak firma sprawdzona to też pochodzi trochę czasu, ostatnio kto.ś w rodzinie wysłał do regeneracji do jakiejś polecanej firmy i zrobili porządnie, że drugi czy trzeci rok już chodzi :)
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
Arturw55 
początkujący
Arturw55


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Posty: 20
Skąd: Belsk Duży
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Na giełdzie samochodowej w Słomczynie używane baterie od Sparty tzw. banany są od 10 do 20 pln za sztukę, czyli 20 ogniw. Przeważnie połowa jest w stanie dobrym. Jeśli lubisz ryzyko to polecam.
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Ryzyko a i tak musisz przebudowac pakiet... nie wspomne o czasie na test ogniw :cry: Ja podobne widzialem wlasnie w elektronarzedziach DeWalt i z tego cos sie zorientowalem to niezle prady oddaja ale proces ladowania jest jakis taki... lewy :razz:
 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Mobil napisał/a:
Ja podobne widzialem wlasnie w elektronarzedziach DeWalt i z tego cos sie zorientowalem to niezle prady oddaja

To jest zaleta Ni-cd - mają niski opór wewnętrzy i bez pocenia oddają duże prądy, zdecydowaną ich wadą jest efekt pamięciowy i podatność na temperaturę, stosunkowo szybkie samorozładowanie, niska gęstość energii i ciężar w porównaniu do litowych. Po naładowaniu po prostu zamieniają nadmiar energii w ciepło przez co nie potrzebują BMSów czy jakiś PCB. We wszystkich elektronarzędziach ni-cd na płytce znajdziesz tylko styki do ładowania/rozładowania i czujnik temp :razz: Jak jest wybór lepiej wziąść li-ion z niższej półki niż ni-cd z wyższej bo i tak dłużej pochodzi i wygodniej o nie dbać. Nawet przerabiam ludziom ni-cd razem z ładowarką na li-iony bo czasami wkrętarek szkoda wyrzucać a koszt taki sam co regeneracja ni-cd :D
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
Goliath 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Maj 2017
Posty: 81
Skąd: Izabelin-Dziekanówek
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Ja aktualnie testuje napęd w mojej konstrukcji zasilając rower z "testowego" akumulatora zrobionego właśnie na ogniwach Ni-Mh :mrgreen:

Może to wydać się śmieszne... ale taki aku ma kopa :P
Co prawda 60S3P trochę waży :lol: Jest zbudowany z ogniw Ni-Mh 18670 1,2V ~3300mA i prądzie aż 30A na ogniwo :P

5 bloków 12S3P do jazdy spinanych jest szeregowo, a równolegle do ładowania poprzez ładowarkę modelarską z detekcją dV :wink:

...ale to historia na innego posta :lol:
 
 
maciejkos 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 4
Skąd: wawa
Wysłany: Śro 28 Cze, 2017   

Arturw55 dzięki za PW. Nie wiem czemu ale moja odpowiedź ląduje w skrzynce "do wysłania".
Tel do mnie to 692 667 633. Puść sms lub sygnał to oddzwonie i pogadamy.
Pozdrawiam
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Śro 28 Cze, 2017   

Ze skrzynki "do wysłania" do skrzynki "wysłane" przejdzie dopiero jak się odbiorca zaloguje :razz:
 
 
geoorge 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lut 2017
Posty: 33
Skąd: Tryńcza
Wysłany: Śro 28 Cze, 2017   

maciejkos Mam takie ogniwa, szczegóły na PW.
 
 
maciejkos 
początkujący


Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 4
Skąd: wawa
Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Bardzo dziękuję koledze Arturw55. Oddał mi dwa używane pakiety, przy okazji poczęstował kawką i "oprowadził" po swoim hobby ebike'ów.
Problem rozwiązany mam nadzieję na ten sezon.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group