ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wózek ogrodowy z napędem elektrycznym
Autor Wiadomość
dooob 
początkujący
inżynier


Dołączył: 16 Paź 2018
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 16 Paź, 2018   Wózek ogrodowy z napędem elektrycznym

Witam!
Gromadzę części do budowy wózka ogrodowego z napędem elektrycznym.
Na chwilę obecną posiadam:
1. Trzy akumulatory żelowe 12V o pojemności 7,5Ah
2. Silnik 36VDC 80W z przekładnią 1:10, parametry za przekładnią 275 rpm 2,6 Nm

3. Dwa koła 4.00-8 fi 40 cm

4. Koło obrotowe 160 mm

5. Trzy łożyska samonastawne w oprawie fi 20 mm


Chciałbym aby wózek był w stanie przewieźć ładunek maks. 200 kg po utwardzonej drodze bez wzniesień z prędkością maksymalną ok 4,5 km/h.
Z moich obliczeń wynika że jest to możliwe jeśli dołożę jeszcze jeden stopień przekładni ok. 1:4 a nawet 1:5.
W celu przeniesienia napędu chciałbym wykorzystać zębatkę rowerową z wolnobiegiem przymocowaną do wyjścia z przekładni oraz większą zębatkę rowerową przymocowaną do osi napędowej.
Wózek ma mieć dwa koła napędowe z przodu i jedno obrotowe z tyłu.
Zwracam się do użytkowników tego forum o pomoc, ponieważ kompletnie nie mam pomysłu jak mogę przyspawać, przymocować zębatki do wałów przekładni oraz osi napędowej.
Oś napędowa ma średnicę fi 20 mm natomiast wałek przekładni ma 14 mm.
Z tego co wiem to wolnobiegi można dostać z gwintem prawym m35, nie wiem jak mogę to zamontować na wałku 14 mm.
Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
Saku 
dyrektor



Wiek: 35
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 400
Skąd: SWDN
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

Witaj,
Cos widze ze forum sie zastalo :razz: mysle ze jak nadejda jeszcze chlodniejsze dni to bedzie sie budzic :wink:
A wracajac do twojego projektu to mam obawy czy ten silnik sobie poradzi z 200Kg a jak nawet to czy przypadkiem nie bedzie za wolny.
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

czy nie jest to przypadkiem przekładnia ślimakowa? Jeśli tak to moze nie byc najlepszym rozwaiazaniem.
Silnik 80W powinien dać radę z 200kg jeśli prędkość bedzie około 4kmh. POnadto zawsze można dać 46v zamiast 36V i przyspieszy oraz nabierze mocy
 
 
Saku 
dyrektor



Wiek: 35
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 400
Skąd: SWDN
Wysłany: Pią 16 Lis, 2018   

Pewnie slimakowa.
No nie wiem czy na tym uzyska z 4km/h :???:
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Lis, 2018   

taczka nie musi być szybka, nawet 3kmh by wystarczyło. Myślę tylko że jeśli to jest ślimakowa, to zatrzymanie rozpędzonej taczki poprzez odcięcie prądu moze coś połamać
 
 
Saku 
dyrektor



Wiek: 35
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 400
Skąd: SWDN
Wysłany: Pon 19 Lis, 2018   

Ja bym raczej zastosowal os z silnikiem od skuterka inwalidzkiego. Tamte przekladnie sa przystosowane do podobnej wagi i do wpomnianego przez Arbitera przeciazenia w wyniku zatrzymywania.
Ceny nie sa takie zle. Tez mialem w planie zrobic taka "taczke" ale noo..... ciagle goni mnie czas :roll:
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

Jak chcesz napędzać przednią oś ? "na sztywno" to będą kłopoty ze skręcaniem. Mechanizm różnicowy bardzo to skomplikuje. Może jedno przednie koło napędzane skrętne i sterowane a dwa tylne wleczone? Albo tak jak chcesz to napędzaj dwoma silnikami oba koła a tylne wleczone. Sterowanie różnicą prędkości, lub np szeregowo połączone silniki i masz elektryczny mechanizm różnicowy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group