ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Łączenie równoległe ładowarek dla przyspieszenia ładowania
Autor Wiadomość
sambor 
młodzik


Dołączył: 05 Kwi 2017
Posty: 79
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto 04 Lip, 2017   Łączenie równoległe ładowarek dla przyspieszenia ładowania

Wpadłem na pomysł połączenia dwóch ładowarek równolegle chcąc 2 razy szybciej naładować

Mam ogniwa, które można ładować 1,6A, tymczasem moja 5A ładowarka ładuje 0,5A na ogniowo w pakiecie 10p. Ładowanie od zera trwa ponad 6 godzin.

Wydaje mi się to możliwe. Nie "czuję" przeciwskazań. Wystarczy dokupić drugą ładowarkę i zabierać obie w długie trasy.

Wykonalne?
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   

Gdzieś czytałem że zasilacze mroźna łączyć równolegle zasilacze ale trzeba je odseparować diodą. Co do ładowarek to nie wydaje mi się to możliwe że względu na elektronikę w ładowarkach.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
marcinn 
początkujący
Marcinn


Dołączył: 08 Lip 2018
Posty: 2
Skąd: Ornontowice
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Witam.

Wiem,że odgrzewam starego kotleta ale czy ktoś próbował wykonać takie połączenie?
Czy faktycznie nie będzie to działać?
Mam baterię 13s14p (28Ah)i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.
Jeśli mam czas to podłączenie ładowarki 2-3A to nie problem ale jak czasu brak to przydałaby się dodatkowa ładowarka i skrocic czas łądowania o połowę.

Widziałem gdzieś kiedyś deskorolkę elektryczną z możliwością połączenia 2 ładowarek ale jakie tam baterie siedziały to juz nie wiem.
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Działać będzie, tylko trzeba być ostrożnym. Problematyczne mogą być dwa momenty - gdy ładowarki są razem spięte bez obciążenia i końcówka ładowania, gdy ładowarki decydują kiedy przerwać, na podstawie prądu i napięcia. Ale prosto jest tego uniknąć - wystarczy podłączyć drugą ładowarkę gdy pierwsza już ładuje i odłączyć ją zanim skończą ładować, w okolicy maksymalnego napięcia. Dodatkowym zabezpieczeniem może być dioda na jednej ładowarce. Dzięki spadkowi napięcia na niej, ładowarka nią zabezpieczona powinna się wcześniej wyłączyć, a jednocześnie zablokować przepływ prądu z ładowarki niezabezpieczonej. Elektroniki nie zakłóci, bo ładowanie dokończy ładowarka niezabezpieczona.

P.S. Za ewentualne szkody nie odpowiadam i zalecam ciągły nadzór nad ładowaniem!
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Lip, 2018   

Ladowarki reaguja pobierając zwrotnie informacje o napięciu aku.
Gdy aku jest przez diode to układ ładowania nie zobaczy zwrotnie tego napięcia lub odczyta obniżone o ok 0,5V.
Ponadto trudno uznać by ładowarki były identyczne.
Proponuję nie eksperymentować.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
nowicjusz 
początkujący


Dołączył: 15 Kwi 2018
Posty: 44
Skąd: Pomorskie
Wysłany: Pon 16 Lip, 2018   

niestety ,ale przy ładowarkach nie zda to egzaminu , teoretycznie można by przystosować ,lecz nakład prac mija się z celem ,prościej sprzedać i dołożyć do mocniejszej
 
 
marcinn 
początkujący
Marcinn


Dołączył: 08 Lip 2018
Posty: 2
Skąd: Ornontowice
Wysłany: Wto 17 Lip, 2018   

Oki dzięki za wyjaśnienie tematu. Poszukam nowej ok 4-5A ładowarki.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 22 Lip, 2018   

Ja z kolei ładuję dwoma ladowarkami na raz i nie ma żadnego problemu. Nie dbam o kolejność podłączania, ładowarki maja na wyjściu diodę i nie grozi im prąd wsteczny.
Dzięki temu jadę 2x 15A i mam pakiet naładowany w około 2h. Polecam gorąco. Co do łączenia obudów to też mi się wydaje mitem, bo ładowarek nie łączymy szeregowo, a równolegle, więc dotykanie się obudowami nic nie powinno robić.
Pozdrawiam :)
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 23 Lip, 2018   

Jak masz każdy akumulator z diodą, to niedoładowujesz akumulatora - czy to jest istotne zależy jakie masz diody (jaki mają spadek napięcia) ile ile S ma akumulator.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 24 Lip, 2018   

Chyba nie do konca złapałeś. Ładowarki same w sobie w środku mają diodę (taka jest ich budowa). Nic nie trzeba kombinować tylko normalne można walić na dwie ładowarki, aku ładuje się do pełna ;)
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 24 Lip, 2018   

A no nie załapałem. ;) To faktycznie rozwiązuje problem i można spokojnie ładować dwoma. :)
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 24 Lip, 2018   

To ja proponuje wrzucać tu zdjecia i modele konkretnych ładowarek którymi można tak razem ładować :)
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 06 Sie, 2018   

czyli tak samo jak bym chciał naladowac jedno ogniwo ładowareczką TP5046 za 3 zl
co ma do 1000mA i bym podlaczyl dwie równolegle to tez teoretycznie nic nie powinno sie stać ?
czy jedna ladowarka bedzie ciagnać 300 mA czy druga 400 mA (w teorii obie powinny po równo ?) to czy pierwsza wykryje czy ogniwo jest juz naładowane druga zareaguje tak samo ? nie przeladuje nic sie nie nagrzeje i nie wybuchnie ?

przeciez zreszta w pakiecie ogniwa sa rownolegle ..
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 06 Sie, 2018   

Ja łączyłem te moduły równolegle i prąd co prawda zwiększał się, ale nieproporcjonalnie. Musisz mieć odpowiednio silne źródło +5V.
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 06 Sie, 2018   

i niesymetrycznie sie prądy rozkładały mowisz? ale łączyłes z odzielnymi zasilaniami ?
no ja kiedys próbowałem naiwnie podlaczac ten moduł do rożnych ładowarek telefonicznych
o wydajnosci 500mA max ..teraz juz wiem ze trzeba dobrego zasilacza np znakomicie sie nadaje kazdy zasilacz od laptopa ja mam taki 3.5 A obnizam z 19 V do 5V przetworniczką step down
i mam 5V 2A :)

a kto mi wytłumaczy jak to jest z poborem prądu ? nawet jesli ma sie supre wydajną ładowarke a akumulator zajechany ( duza rezystancja wew ) i ciagnie mało to sie dlugo bedzie ładował ?
i wlasciwie dlaczego sie grzeje przy ladowaniu ? nie rozumiem tego ...

przy rozładowaniu to rozumiem dlaczego sie grzeje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group