ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Łączenie równoległe ładowarek dla przyspieszenia ładowania
Autor Wiadomość
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

Korzystałem z zasilacza komputerowego ATX, który na 5V obciążalność miał około 35 A, także zapas był ;)

Ogniwa grzeją się podczas ładowania, bo tak samo jak podczas rozładowania przepływa przez nie prąd.. Tylko w drugą stronę.
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

noo .. zasilacze ATX byłyby wysmienite na ładowarki .. tylko wielkie to i cięzkie .. wez to woż ze sobą...
czyli jesli podłaczales dwa identyczne moduły do jednego zasilacza o duzej wydajnosci pradowej to ja nie wiem czemu sie prądy inaczej rozkładały, jedyne wytłumacznie to różna jakosć elementów z których sa wykonane te ładowareczki albo ze różne kable rożna ich rezystancja ..nie wiem (a może ten rezystor ustalajacy prad ładowania był inny ??)

aha czyli bateria przy ładowaniu grzeje sie na poczatku jak pobiera duży prad ale i ma duzą rezyst. wewn? przy końcu ładowania jeżeli prad jest mały i jest faza ładowania stałym napieciem to teoretycznie juz mniej sie powinna grzać...ale i tak w pakiecie inne ogniwa od niej sie nagrzeją ..??
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

Uwazajcie na te ladowareczki na TP4056. One zasadniczo są do pojedynczych ogniw o raczej srednich RW. Ladowanie nimi, kaskadowo pakietu o niskim RW często konczy się ich uszkodzeniem.
A ich zrownoleglanie w celu zwielokrotnienia prądu, to tylko traktujcie jako próbę laboratoryjna pod nadzorem. Dlaczego jest nierowny rozklad prądu, no bo one są proste i niedokladne, a krzywa zmiany pradu w zaleznosci od napiecia ostra, szczegolnie w istotnym obszarze CV, a po nagrzaniu tym bardziej.
Proponuję nie planowac takich konstrukcji do ladowania bezobslugowego pakietu rowerowego, bo to prosta droga do ... pozaru.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

...no ale ja miałem wielkie plany ze kupie 20 takich ładowareczek i bede zasilał nimi pakiet 10s10p...:( i ogniwa nowki sztuki chcialem kupic ...

i cały misterny plan....
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

Zasilacz 42V 3A do li-ionow mozna kuoic za 50-70 zl.
Te 'zabawki" na TP4056 przydaja się do podladowania indywidualnych segmentow pakietu, czy testowania, jedoczesnego ladowania wielu ogniw w podstawkach, np przy testowaniu ogniw.
Ale jako główną ładowarkę i zastąpienie balansera BMS to juz nie.
Nadto taka platanina zajmuje znacznie wiecej miejsca niz ladowarka fabryczna, wiec to pozorna oszczędność i pozorna wygoda.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

znaczy ja sobie to inaczej wymyslilem zeby było taniej ...bez balansera...8 wtyczek komputerowych po 25 bolcow kazda byłoby połaczonych np ze 100 ogniwami, kazde byloby odzielone galwanicznie od siebie, podczas ladowania 10 lub 20 ładowareczek tp4056 zasilałoby
kaskadowo po 5 lub po 10 ogniw ( sterowanie recznie przelacznikami lub automatyczne przekaznikami) po naladowaniu wtyczki męske bylyby wyciagane a inne zenskie z połaczeniem szeregowym 10s byłyby by zalaczane. Kontrola rozladowania byłaby przez odzielny woltomierz na kazdej linii . Chodzi mi czy ladowareczki tp4046 naladuja ogniwa bez ich uszkodzenia i zeby konstrukcja byla maksymalnie tania ...nie musi byc praktyczna to konstrukcja amatorska może byc duzo kabli ..ma byc tania w stosunku do kupna drogich dobrych jakosciowo ogniw

a jeszcze przy rozladowaniu prad na silnik moglby iść przez jeszcze jeden przekaznik zeby tez bylo galwanicznie oddzielone .. taki miałem mistery ambitny plan bez balansera tylko nie wiem czy on własnie upadł...
prad rozladowania taz byłby mały bo nie przwiduje duzych pradow mam silnik 350 W i duze predkosci mnie nie interesuja rower ma byc miejski ...czyli balanser jako zabezpiecznie tez bym ominął
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 07 Sie, 2018   

Tak się nie da. Jeśli będziesz miał TP podłączone do jednego źródła to raczej nie naładujesz pakietu chociażby 2s.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

Tak jak pisze @maniekrox tak to sie w ogóle nie da, bo te ladowareczki nie maja galwanicznej separacji wej/wyj. Czyli przy 2S pójdzie. dym.
Jeśli Twoje zalozenie to duzo slabych/polaptopowych/uzywanych ogniw (10S10P) aby tylko jeździć, to znacznie bardziej praktyczne jest ladowanie całości zasilaczem 42V do li-ionow, i skonstruowanie lub kupienie BALANSEROW, wpietych TYLKO na czas ladowania w gnizdo serwisowe pakietu.
Wtedy masz 10-kanalowy bezpieczny monitoring i pasywne obciazanie wybijajacego ponad 4,17V segmentu. Czyli pakiet nie ma BMS, ale wymaga pewnej kontroli przy ladowaniu.
Balansery takie w najprostrzych wersjach sa na ali*, ja publikowalem schemat troszke bardziej rozbudowany z Led, wiekszej mocy-pradem balansowania.
Takie balansery nie mają odrebnych zasilan, bo czerpią energie tylko z pakietu i nie ma problemu separacji galwanicznej.
Sam kilka lat temu przez chyba 2 lata uzywalem tego rozwiazania, a i teraz przy jakis eksperymentalnych pakietach, dla kilku S mi się zdarza korzystac.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

ale troche nie rozumiem ...ja nie chce ładowac 2S czyli dwoch ogniw szeregowo za pomoca jednej czy doch polaczonych szeregowo TP4046
pojedyńczo chce ładowac czyli np z zasilacza ATX 5 rownolegle polaczonych ładowarek i ogniw,każka TP4056 ładuje jedno ogniwo jak sie jakies naładuje to przełaczniekiem albo przekaznikiem by sie przełaczało na nastepne z 10 ciu w lini P. Przykladowo.(jakis uklad automatyki ładowania bym potem zorbił )

A takie ogniwa laptopowe zużyte co ja odzyskuje z baterii np jedno naladuje sie tylko do 4.00 a drugie do 4.11 jak bym chciał z nich zrobic pakiet iles tam P to balanser zeby wyrownac zeżre mi prawie 1.11 V ..a to slabsze ogniwo i tak sie nie naładuje przecież
dlatego izolacja galwaniczna za pomoca wtyczek DB 25
potem za 2 miesiące kupie sobie nowki 18650 jak uklad sie sprawdzi

tu sobie chłopak zrobił ładowarke /rozładowarke z 10ciu TP4056 a on ma kanał i podobno duzą wiedze
https://www.youtube.com/watch?v=Btl24nW_JL4
a jaki modulik jest lepszy od TP 4056? i tani ? moduł TP5000 ma do 2000mA ale kosztuje 15.5
kolego Sambor sorki za zbaczanie z tematu w Twoim poscie
 
 
kolmen 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2018
Posty: 33
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

AlexWest napisał/a:
A takie ogniwa laptopowe zużyte co ja odzyskuje z baterii np jedno naladuje sie tylko do 4.00 a drugie do 4.11 jak bym chciał z nich zrobic pakiet iles tam

Z takich ogniw to nawet szkoda robić pakiet do roweru :D
Będą więcej ważyć niż dawać prądu :)
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

AlexWest napisał/a:
ale troche nie rozumiem ...ja nie chce ładowac 2S czyli dwoch ogniw szeregowo za pomoca jednej czy doch polaczonych szeregowo TP4046
pojedyńczo chce ładowac czyli np z zasilacza ATX 5 rownolegle polaczonych ładowarek i ogniw,każka TP4056 ładuje jedno ogniwo jak sie jakies naładuje to przełaczniekiem albo przekaznikiem by sie przełaczało na nastepne z 10 ciu w lini P.

Ustalmy zatem czy :
a) czy w stanie rozłączonym chcesz miec 10 OSOBNYCH 10P, nie połączonych na trwale w szereg ?
b) Złączem (nisko prądowym) chcesz je łaczyć do OSOBNYCH TP4056 do osobnego ładowania,
c) Złaczem (niskoprądowym DB25) chcesz ję łączyć w szeregi do jazdy ?
Jesli a) = TAK, B) = TAK to od biedy mozna je ładować i żadne przełączanie nie jest potrzebne
Jesli c) = TAK to 'kicha' bo 15 A przez to złacze nie przepuścisz.

Jesli coś się nadal nie zgadza to narysuj schemat swojego pomysłu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

a) w stanie rozłaczonym byłoby własnie 10 osobnych 10P nie połaczonych trwale w szereg :)
byłyby połaczane raczej rownolegle (załaczane osobno kazde ogniwa podczas ładowania)
b) Złączem (nisko prądowym) chce je łaczyć do OSOBNYCH TP4056 do osobnego ładowania
po naładowaniu jednej przycisk (recznie ) lub przekaznik odłaczy ją i załaczy kolejną z sekcji 10 ogniw które beda ładowane tylo jedną TP4056

c)po zakończeniu ładowania wypinam tą wtyczke gdzie bedą podłaczone ładowarki.Wpinam drugą taką samą która zapewni połaczenie szeregowe miedzy 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 ogniwem(inna kombinacja kabli).Wtyczka DB25 jest niskopradowa ale odczepy grubych kabli do silnika beda na ogniwie 1 i 10 zreszta tak jak w balanserach (być moze załaczane osobnym przekaznikiem o wytrzymałych stykach )

wtedy przez złacze DB25 bedzie przeplywam mały prad złacze sie nie stopi i w ten sposob omine koniecznosc balansowania, posiadanie balansera

wiem ze kombinuje jak koń pod góre ale czasy mamy takie ze trzeba kombinowac lepiej jak karatecy z nad żółtej rzeki

kolego Kolmen nawet najbardziej zajechane li-on odzyskane z laptopów ale jezeli dadza sie naładować chociaż do 4.00V i nie beda sie grzać bedą lżejsze w porownaniu z żelowkami ...
ok jesli cos zamotałem schemat mojego wynalazku wrzuce jutro
 
 
AlexWest 
młodzik


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 97
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

WojtekErnest chyba masz racje w moim pomysle chyba nie uwzglednilem ze przecież podczas rozładowania w polaczeniu szeregowym 10S prad na wszystkich ogniwach bedzie taki sam bo I=const .. czyli jesli by moj silnik by pobierał np 10A (nie wiem jeszcze ile pobiera) to 10P /10
czyli w kazdej linii S bedzie przepływał podczas rozładowania prad około 1A ... złacze DB25 sie stopi :(

i cały misterny plan...:(

a moze sie nie stopi ....?? ktos na elektrodzie pisał ze badał i jakos na jeden pin 3A wytrzymuje ( jeszcze zależy czy to zwinieta blaszka czy bolec ale teraz juz chyba wszedzie robią blaszka z oszczednosci) ..zreszta przecież moge probe zrobic na sucho zrobie sobie pakiet 10S podlacze rezystor np 1,5om /10W zeby mieć około 3A i zobacze czy sie grzeje
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

Nie idź ta drogą, jest do nikąd i nie będzie tanio.
Skup się na takim doborze, teztowaniu ogniw abys mial zwarte, wzglednie rowne pakiety 10P1S.
ladowanie uzywanych pojedynczych ogniw osobnymi Tp4056, nie spowoduje ich wyrownania, bo one beda przerywaly ladowanie w roznych momentach z powodu roznic RW. Czyli za kazdym razem ich sztuczne-zlaczem łączenie to będzie 'katastrofa' a o czasie tej operacji nie wspomne.
Tym bardziej ze kazde z tych 10P ma wytrzymac ok 15A, wiec żadne proste złącza ani przekazniki nie maja sensu.
Wierz mi wielu z nas wiele lat temu przechodzilo taki okres robienia pakietow z baterii polaptopowych i nie mowie ze sie nie da, ale to musi byc jeszcze bezpieczne, no i ladowalne tak by proces ten nie trwal wiele dni.
A poza tym po prostu obserwujac zachowanie ogniw i pakietu jako calosci wiele sie nauczysz, aby odejsc od żeli, które nie mają perspektyw ani sensu inwestowania w nie.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 08 Sie, 2018   

Takim sposobem będziesz ładował pakiet z 30-40h ;) Ładowanie takich ogniw prądem większym niż 0,33C to katastrofa. Więc skoro jedną sekcję będziesz ładował 3h, to 10 sekcji - 30h.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group