ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Technika filmowania ebajkowego
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 10 Lip, 2017   Technika filmowania ebajkowego

Czy ktoś ze zgromadzonych jest w stanie wytłumaczyć skąd na YT tak wielka różnica w jakości szybko poruszających się detali między 4k i 1080p? to 1080p wygląda jak 480p

_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 10 Lip, 2017   

Tas już samo to, że 4k to 2 razy więcej obrazu w pionie i 2 razy więcej w poziomie robi znaczącą różnicę bo to 4 razy więcej szczegółów do tego dochodzi inny kodek wykorzystywany do 4k przez youtube i ilość bitów na sekunde przy różnych rozdzielczościach, różnica 4k vs full hd nieraz jest do 5-6 razy większa a to się właśnie na takie oglądanie przekłada.

Co do samej sytuacji to masz na myśli wideo nagrane w 4k60 klatek i ogladanie go na yt w 1080p i 4k poprzez zmiane w odtwarzaczu yt czy video nagrane w 2 różnych rozdzielcziościach ? bo wideo nagrane w fullhd będzie jeszcze gorsze z racji tylko 30 klatek a nie 60 jak w 4k filmie.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 10 Lip, 2017   

djmarcin56, czy ty cokolwiek wrzucałeś na YT?
Bo to powyższe wyjaśnienie tego dziwnego efektu, lekko mówiąc, do mnie nie przemawia :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Nie wrzucam nic na yt aczkolwiek kiedyś mi się zdarzyło, temat jest poprostu w kręgu moich zainteresowań, trochę sie bawiłem formatami, konwerterowaniem filmów a sam temat youtube śledzę w internecie.

Porównaj sobie jakość filmu z bitrate powiedzmy 40mb/s i przekonwerteruj go do 4mb/s i zobacz jaki masz spadek jakości, podobny efekt obserwuje się w grach komputerowych gdzie ustawienie jakości to taka zmiane bitrate, ilosci informacji przesyłanych przez karte graficzną, im lepsza tym więcej danych potrafi przesłać i tym wyższe rozdzielczości i w niej jakość płynnie obsługuje.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Coś się nie rozumiemy :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Tas chyba oglądamy 2 rożne filmy, przy 1080p ten film wygląda jak przeciętny film , a to że nie jest ostry to wina roślinności i szybkiego ruchu, nagraj sobie coś w mieście gdzie powierzchnie są jednolitego koloru to zobaczysz różnicę.

Chyba że faktycznie widzisz jakąś dziwną pikselozę to spróbuj odtworzyć to u kogoś innego na kompie albo pokombinuj z ustawieniami HTML5
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Chyba to muszę zobrazować dosadniej ;)

Stopklatki w 19sek obu wersji:



I teraz mi powiedz, czy według Ciebie 1080p wygląda normalnie? Tak ma wyglądać fullHD?
Ten efekt jest niezalezny od bitrate, tak samo występuje z materiałem 20-130mbit, niezależnie od kodeka, sposobu reenkodowania, niezależnie od kamerek, programów do edycji, rozdziałki, fpsów. Sprawdziłem dziesiątki, setki róznych kombinacji i efekt występuje nadal :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
xyz2a 
stażysta


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lut 2017
Posty: 177
Skąd: Wrocław
  Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Chyba za szybko jedziesz :mrgreen: a za mało masz klatek na sekundę.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

A na plikach na kompie masz taka samą róznice czy tylko na yt?
różnica jest tak znaczna bo 4k to takie 4razy full hd, miedzy hd a full hd niema jeszcze takiej różnicy bo oba nie potrafia zarejestrować takich szczegółów jak 4k.

A wez wycinek 1/4 tej klatki powiększ do rozdziałki 4k zapisz i obejrzyj w rozdzialce fullhd i bedzie to samo tak sie psuje obraz poprostu i tyle. Im więcej ma szczegółów tym więcej traci przy zmianie na niższą jakość.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Tu ci nic nie da zmiana kodeków czy bitrate bo youtube i tak ci materiał wykastruje , im lepszej jakości jest materiał tym mniej straci on na jakości
Polecam stronę https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl i sekcję "szybkość transmisji bitów" , widać tam jaką mamy dostępną szybkość bitów w zależności od rozdzielczości i ilości klatek na tubie.

I teraz na twoje 1080p przypada 12-15Mb/s , i choćbyś wstawiał materiał w 130 to i tak nic ci to nie da.
Dla 4K jest już dostępne do 85Mb/s
Dla 30FPS jest dostępne jeszcze mniej ale tam mieszczą się tylko 30 klatki w 1s a u ciebie 60 klatek.

Do tego wszystkiego dochodzi miejsce nagrania, lasy, łąki to najgorsze miejsca do nagrywania wideo przy niskim bitrate, a także prędkość z jaką się poruszasz.

Nagraj taki sam materiał ale w mieście (bloki ulice, ogólnie jednolite obiekty) , jestem pewien że zobaczysz różnicę, nawet różnica będzie jak staniesz w tym lesie w miejscu.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Mitar to co pisałem było w odniesieniu do filmów na yt a nie źródłowych, korzystałem właśnie z strony z linku który podałeś, ładnie tam w tabelkach widać o czym pisałem, bitrate ma największy wpływ na jakość obrazu w ruchu gdy zatrzymiemy klatke oprócz samej rozdzielczośći, można sobie tą klatke w full hd pomniejszyc do 1/4 ekranu i też będzie elegancka w porównaniu do tej na cały ekran (oglądając to na ekranie full hd).
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Nie udało mi się na tubie uchwycić tej samej klatki ale na twoim filmie daje ci przykład tego o czym pisałem, masz tu klatkę z początku filmu, gdzie dopiero zaczynasz jechać roślinność jest ale zdecydowanie więcej ziemi widać,
Po lewej w 1080p po prawej 4K ,
teraz już nie widać aż tak różnicy? :)

 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

No własnie kolejna anomalia, pierwsze 5 sekund filmu jest ok, ale porównaj po upływie tych 5 sek :)

koledzy, efekt jest niezależny czy daję materiał źródłowy 20 czy 120mbit, zawszre wygląda to tak samo, 5 sek materiał jest ok, a później tak jak pokazałem.
Przecież, gdyby to była tak błacha sprawa jak nie doczytanie wytycznych bitrate to bym się nawet niepytał :)

Oczywiście, że na komputerze materiał jest kosa żyleta, widzę każdą trawę, psuje efekt dopiero YT.
Zresztą, czy widzieliście jakikolwiek materiał w 4k, który po przetsawieniu na 1080p ma piksele zwalonej konwersji? No dajcie chociaż 1 link :) Nie ma, tylko ja mam z tym problem, a cały świat nie ma problemu, pomocy :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Jakość pliku źródłowego nie ma znaczenia, yt i tak obetnie bitrate i z 80mb/s może się zrobić 8mb/s, jedno co mi przychodzi jeszcze na myśl to zmienny bitrate który jest jak na filmie widać pierwsze 5s wysoki i potem bardzo spada gdyż napływ informacji jest zbyt duży i algorytm układa go w jakiś wytyczony sposób, kiedys gdy była duża kompresja w wiekszości był zmienny bitrate i jakość była słaba ze wzgledu na objętośc plików, potem jak wszystko poszło do przodu bitrate mogł być stały bo warunki zmieniły się na lepsze.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 11 Lip, 2017   

Materiał źródłowy w tym konkretnym przypadku ma stały bitrate chyba 80mbit, skoro jest wystarczający aby dawać 4k bez pikseli to własnie całą tajemnica, dlaczego nie jest już wystarczający aby dać marne 1080p i z tym walczę od bardzo dawna.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group