ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
silnik magnetyczny
Autor Wiadomość
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 13 Maj, 2009   

Kulka odbijana jest przycciągana przez magnes, bo kulki między magnesem a tą kulką są namagnesowane (stalowe) i ta kulka staje się magnesem.
Nie wymyślaj tłumaczeń, tylko zrób ten prosty eksperyment, jest tani (łożysko do rozbicia wyrzucone w jakimś warsztacie, albo nowe za 3,-zl).
Tu nie chodzi o teroretyczne podzielanie zdania, bo ja jeszcze nie mam zdania na ten temat, tylko widzę zjawisko w moich eksperymentach.
Niech każdy zrobi ten eksperyment i się trochę pobawi, a potem możemy razem wysuwać jakieś wnioski.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

nie mam kulek i magnesów, biedy jestem.... ale jeśli powiesz, że używając dwuch kulek i magnesu można wykonać ten eksperyment to jutro się zaopatrze we wszystkie potrzebne składniki.
Zbyszku, dlaczego we wszystkich tych eksperymentach po stronie "wylatywania" kulek używanych jest więcej niż 2 kulki?
Czy jeśli użyjesz jednego neodymu i dwóch kulek to eksperyment zadziała?
Praca domowa:
Zastanów się dlaczego nie zadziała.

PS
Czekam na teorie a nawet same glosy rozsądku które powiedzą że kulka wylatujaca ma większą prędkość od uderzającej :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez sobolu Czw 14 Maj, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

1. Łożysko zużyte można znaleźć prawie w każdym warsztacie.
2. Magnesy 2 szt tańsze od 1 piwa:
http://www.allegro.pl/ite..._wyprzedaz.html
3. Wężyk (30 cm) fi 11mm - po 1 zł.

Przecież wiadomo, że na dwóch kulkach to nie działa.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

Zbyszek Kopeć napisał/a:

Przecież wiadomo, że na dwóch kulkach to nie działa.


dlaczego na 2 nie działa a działa na 3?

Jeśli już znajdziesz odpowiedź na to pytanie to zrozumiesz, że nie da się z tego uzyskać darmowej energii
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

W tym momencie energia jest darmowa w tym układzie.
Naciągasz i wygłaszasz teorię do zjawiska, którego nawet nie wykonałeś.

Wcześniej mi mówilli (i to technicznie światli ludzie), że im kaktus prędzej na dłoni wyrośnie, niż ja ruszę swoim autem elektrycznym, bo silnik będzie ważył 400 kg, a akumulatory 5 ton, żeby przejechać chociaż 20 km.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
W tym momencie energia jest darmowa w tym układzie.
Naciągasz i wygłaszasz teorię do zjawiska, którego nawet nie wykonałeś.

W układzie w którym wrzucam kamień do studni energia jest też darmowa, ale co z tego?
Znajdź błąd w tej teorii skoro taka naciągana.
Po co mam wykonywać ten eksperyment? Nigdy nie spychałeś pewnie samochodu do przepaści więc rozumiem że nie możesz tlwierdzić że on spadnie?
Zbyszek Kopeć napisał/a:

Wcześniej mi mówilli (i to technicznie światli ludzie), że im kaktus prędzej na dłoni wyrośnie, niż ja ruszę swoim autem elektrycznym, bo silnik będzie ważył 400 kg, a akumulatory 5 ton, żeby przejechać chociaż 20 km.

Predzej mi kaktus na dłoni urośnie niż Ty wykorzystasz energie z tych magnesów.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

Tu kulka wyskakuje ze studni.

Energii w magnesie nie ma, jak też nie ma jej w wiatraku (jest w wiatrze).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Tu kulka wyskakuje ze studni.

W przypadku ze studnią kamień wyskakuje z ręki, analogia do magnesów jest doskonała.
Zbyszek Kopeć napisał/a:

Energii w magnesie nie ma, jak też nie ma jej w wiatraku (jest w wiatrze).

To był skrót myślowy z tą energią.
Twój przykład jest zły. Magnes generuje pole magnetyczne ale wiatrak nie generuje wiatru.

PS
Dlaczego magnes z dwoma kulkami nie zadziała?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

Nie ma znaczenia dlaczego działa lub nie działa, ważne żeby działało i był efekt.
Ważne też, że wystrzelona kulka jest namagnesowana przed strzałem (w czasie też) jest przyciągana do magnesu.
A najważniejsze, że wystrzeliwuje do góry bardzo wysoko.

Magnes posiada pole magnetyczne, ale ono nie ma energii; może ją ukierunkowywać.
Wiatrak nie ma energii, ale ją ukierunkowuje (kształt).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

Nie wierze, że tego typu temat o bzdetach mógł się rozwinąć na 14 stron :)

Przeczytałem "na szybko", więc może coś pominąłem, ale jeśli dobrze zrozumiałem, to obecne doświadczenie polega na tym, że mamy magnes, na nim rurkę z kilkoma ferromagnetycznymi kulkami. Od spodu magnesu zbliżamy jeszcze jedną kulkę i ta w odległości 1cm od magnesu odrywa się od powierzchni na której leży (stół, ręka, cokolwiek), "przykleja się" do magnesu i powoduje, że najwyższa kulka w rurce podskakuje na wysokość kilkunastu centymetrów...

Jest to bardzo fajne doświadczenie pokazujące zasadę zachowania energii i pędu :) Kulki stalowe odbijają sie nieomalże całkowicie sprężyście (kojarzycie taką zabawkę "kulki Newtona"? ) no i górna kulka odlatuje z predkością prawie równą (bo sa niewielkie straty) prędkości z jaką uderzyła kulka od spodu :) Różnica jest tylko jedna - przy samym magnesie mamy bardzo silne pole magnetyczne, zaś na końcu łańcucha kulek jest już ono znacznie słabsze...

Poza tym w tym doświadczeniu widać do jak wielkich prędkości potrafi się rozpędzić ferromagnetyk w polu magnetycznym - Musi mieć olbrzymie przyspieszenie, by na dystansie ok 1cm (w dodatku z przeciwdziałającą siłą grawitacji) rozpędzić się do tak dużych prędkosci...

Porponowałbym sprawdzić co by się stało, gdyby w rurce byłaby tylko jedna kulka - ja obstawiam, że albo by wcale nie podskoczyła, albo podskoczyła tak nisko, że natychmiast by się spowrotem "przykleiła" do magnesu :)

Swoją droga kolega na studiach jest u nas "specem od magnesów" - wymyślił sobie, że "uprości" sobie moduł stolika liniowego, który mieliśmy zaprojektować, pominie całe wyliczanie łożysk, materiałów, sprężyny, sił tarcia itd. poprzez zastosowanie "lewitującej" karetki stolika... Pierwszy zonk pojawił się jak po przejżeniu kilku książek i popytaniu różnych fizyków nie uzyskał żadnej odpowiedzi z jaką DOKŁADNIE siłą odpychają się dwa magnesy... Ostatecznie znalazł w internecie jakąś pracę doktorską, czy coś o tym zagadnieniu, wzór do wyliczania był taką fajną całką na pół strony, że zawieszał Matlaba :) , Ale udało się, choć wzór jest niedoskonały, bowiem dla bardzo małych odległości jest błędny, tzn pokazuje siłę "nieskończoność".... Teraz z racji braku jakichkolwiek rzetelnych badań, lub opracowań dostał "extra" zadanie zaprojekować stanowisko do pomiaru siły magnesów i przeprowadzi pomiary w laboratorium... :)
_________________
No i jest :)
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

Mibars napisał/a:

Porponowałbym sprawdzić co by się stało, gdyby w rurce byłaby tylko jedna kulka - ja obstawiam, że albo by wcale nie podskoczyła, albo podskoczyła tak nisko, że natychmiast by się spowrotem "przykleiła" do magnesu :)

Cóż, faktycznie troche niedokładnie przejrzałeś, bo pisałem o tym przez ostatnie dwie strony. :mrgreen:

Tu chyba nikt nie wierzy, że dostajemy jakąś nadwyżkę energii, jest dyskusja tylko, czy da się tą darmową energię z magnesów wykorzystać. Ja twierdze, że nie da rady...
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

Tak widziałem ten wątek, ale skojarzyłęm pytanie "dlaczego zawsze muszą być co najmneij 2 kulki w rurce" i tak napisałem...

sobolu napisał/a:
darmową energię


Ja się czepiam tych słów :) Nic za darmo :) Równie dobrze byłoby zrobić jakiś mechanizm stawiający opór podczas przybliżania się do magnesu - np. przekłądnia napędzająca prądnicę, czy coś... Ale w takim przypadku bardziej by chyba opłaciło się wykorzystać sprężyny...
_________________
No i jest :)
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

"Darmowa energia" to już taki uklepany termin. Nie chodzi tu o energię z niczego. Darmowa energia jest z wiatraków, ogniw słonecznych itp. Chodzi tu o taką umowność, skrót myslowy a nie o perpetuum mobile.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

Mibars:
Nie dopasowuj sobie eksperymentu do swojej liźniętej wiedzy. Wykonaj doświadczenie - jest proste i tanie.
Też jest dziwne, ze ta kulka wystrzelona jest namagnesowana, a jednak się odbija (i to tylko jedna) i nie może być ich ani więcej, ani mniej (jakby porcje energii i w dokładnym miejscu).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
kuras999
[Usunięty]

Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

to w "kulkach Newtona" też muszą być te "porcje energii" bo też odbija jedna i tylko jedna :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group