ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeróbka silnika BLCD bezczujnikowego na czujnikowy
Autor Wiadomość
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   Przeróbka silnika BLCD bezczujnikowego na czujnikowy

Mam zamiar zamontować czujniki halla w silniku bezczujnikowym.Po otwarciu silnika okazało się, że ew.szczelina pomiędzy nabiegunnikami jest na tyle mała iż trudno będzie wkleić tam czujnik np.SS41 o szerokości 4mm gdyż szczelina ma ok.1.5mm.Problem może dało by się rozwiązać, wyciągając całkowicie oś ze stojanem ale musiał bym całkowicie rozebrać silnik a tego chciałbym uniknąć.Stąd moje pytanie czy znacie jakieś mniejsze gabarytowo halle bipolarne-przełączające prócz SMD albo czy ktoś już coś podobnego robił tzn. powiększał szczelinę na montaż halla by nie uszkodzić uzwojenia lub magnesów i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami. Typ silnika nie jest mi znany (pochodzi ze składaka Interbike BORA) i ma oznaczenie "36V AN10 EY0 1682". Te 1682 to sądzę chodzi o obwód koła 20 cali?

DSCI0159.JPG
Pacjent otwarty
Pobierz Plik ściągnięto 332 raz(y) 7,16 MB

DSCI0165.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 392 raz(y) 7,45 MB

DSCI0158.JPG
Pacjent
Pobierz Plik ściągnięto 306 raz(y) 4,62 MB

 
 
Dlugas 
dyrektor
Bob budowniczy :)



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2015
Posty: 439
Skąd: Cz-wa
Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   

A czy stałoby się coś gdybyś wyfrezował-tzn powiększył trochę w miejscach montażowych -docelowych - tę szczelinę? W innych silnikach szczelina jest szersza i nie ma problemu ale tutaj - ja bym spróbował powiększyć tę szczelinę dremelem jedynie o szerokość i na długość halla. Ale póki co niech jeszcze koledzy się wypowiedzą ;)
_________________
Spark Super Hadron 654
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   

Oczywiście,to pierwsza myśl jaka się nasuwa ale Dremel jest prowadzony ręką i gdy ta drgnie to może być problem którego się obawiam.
I jeszcze jedna informacja dot.silnika, ma on 40 magnesów i 45 nabiegunników tak, że układ halli na "mercedesa" nie jest problemem a tylko to miejsce.
 
 
dynamik 
brygadzista
dynamik


Dołączył: 17 Cze 2015
Posty: 295
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   

Widziałem tylko jak mocowane sa hale w bionxie, tam są wklejone między płytki i mocowane dodatkowo do centralnej płytki. Nawet jak wkleisz te hale , to jak poprowadzisz przewody by nie obcierały pod pokrywa ? Coś mi się wydaje że zysk z posiadania hali z niweczy niezawodność tego silniczka z kontrolerem bezhalotronowym
_________________
tym piękniejszą otrzymasz odpowiedź, im mądrzejsze zadasz pytanie
 
 
markkar 
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Mar 2017
Posty: 213
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   

Jak wyjmiesz oś ze stojanem będzisz miał elegancki dostęp pod dremelka. W czym jest problem aby go wyjąć? Nie wygląda to na zbyt problematyczne.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Sie, 2017   

Też się skłaniam do kontrolera bezczujnikowego, zamiast rzeźbić w stojanie. Oryginalnie miejsce na hallotrony jest frezowane na trapez i to krótszą ścianką do góry, a nie na prostokąt. Ale wolna wola ;)
Większość nowszych kontrolerów nie potrzebuje nawet wstępnego rozpędzania koła, ruszają z zera prawidłowo.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 11 Sie, 2017   

Tak,ruszają na nowszym kontrolerze (a taki mam) od zera ale...bez obciążenia.Przy niewielkim i małych obrotach gdy np.wprowadzam rower do domu po szynie dla wózków dziecięcych z załączonym silnikiem i sterowanym manetką to pod koniec tego wjazdu (raptem 8 schodów) silnik staje i już siłą muszę go wciskać.Tak samo dzieje się w trakcie jazdy przy minimalnej prędkości,lubi szarpnąć do tyłu pomimo samonauki itp. Dlatego jestem zdeterminowany by te halle zamontować.Przyznam się, że nie rozpatrywałem dogłębnie całkowitego wyjęcia stojana z ośką ale post kol.markkar zmusił do zastanowienia się i stwierdziłem, że rzeczywiście nie będzie to problemem.Tak więc uważam,że problem został rozwiązany i dziękuję za uwagi i sugestie.Jak już wszystko zrobię zamieszczę zdjęcia,może komuś przydadzą się w przyszłości szczególnie przy tych ważących po 40 kg konstrukcjach i silnikach bezczujnikowych.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Po czasowych "zawirowaniach" powracam do tematu.Po rozdzieleniu silnika zamierzałem przystąpić do drążenia "kieszeni" na czujniki halla, jakież więc było moje zdziwienie gdy okazało się, że te miejsca są na stojanie już wyfrezowane tyle, że z przeciwnej strony podłączenia faz i kabli fazowych.Rozmieszczone są co 1.5 grubości nabiegunników stojana tak, że dwa skrajne wypadają na środku nabiegunnika. Ażurowa konstrukcja stojana nie przeszkadza w przeprowadzeniu kabelków od halli na stronę wyjścia kabli tylko mam wielki problem z ich usytuowaniem, mianowicie zastanawiam się czy czasem któryś z nich nie jest montowany w pozycji obróconej? no i jakie to będą kąty i kolejność działania? czy czasem silnik nie zacznie obracać się w stronę przeciwną? Wprawdzie sterownik posiada "samonaukę" i zapewne sobie z tym poradzi ale wolał bym mieć pewność, że wszystko będzie OK. Halle jakie użyję to SS41 na które czekałem jak również na wodoszczelne złącze kabelków Halla.Wszystko już mam a kabelki udało mi się kupić za 15zł komplet-rewelacyjne.
Prosił bym kogoś kto albo wymieniał halle w takim układzie (tak "wąsko" rozmieszczonych) aby potwierdził lub zaprzeczył, że takie rozmieszczenie czujników będzie działo z standardowym sterownikiem.

DSCI0167.JPG
Kieszenie na czujniki-fabryczne
Pobierz Plik ściągnięto 392 raz(y) 7,14 MB

DSCI0168.JPG
Kieszenie na czujniki
Pobierz Plik ściągnięto 305 raz(y) 7,14 MB

DSCI0173.JPG
Złącze wodoszczelne halli
Pobierz Plik ściągnięto 254 raz(y) 7,43 MB

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Zerknij na frezowanie. Hallotron ma kształt trapezu i frezy też. Będziesz widział jak je włożyć.
Czasem wszystkie są napisem do góry, czasem środkowy jest odwrotnie. To zależy od kąta 60 lub 120 stopni, ale który jest który, to sam nie wiem ;)
Odwrotne obroty silnika nie są przecież problemem.
 
 
smekes 
młodzik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Wrz 2016
Posty: 85
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

niewiem czy to prawda, ale na halach chyba prędkość jest mniejsza z 1,5km/h, a w przekładniowym silniku chyba nie ma różnicy czy z halami czy bez
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Nie żartuj, to nie apteka :D
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 01 Wrz, 2017   

Frezowanie wykazuje, że wszystkie (3) są napisami do góry i tak je włożyłem ale jeszcze nie wkleiłem gdyż nie wiem czy wystarczy "coś" o nazwie "Uszczelka silikonowa wysoko-temperaturowa" na dop.temperaturę 365 stopni C.Sądzę, że wystarczy jak ten silikon trochę się utwardzi ale o tym będę wiedział jutro,po 24 godzinach.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Wrz, 2017   

Ja nie wklejam. Łatwiej usunąć, jakby coś. Wciskam w wyfrezowanie a mocuję nóżki, które wcześniej lutuję. Same raczej nie wylezają ;)
Mocuję je przez klejenie, wiązanie zaizolowanych nóżek.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Ja jednak wkleiłem i wyszło to dość fajnie a nóżek nie miałem jak przywiązać.Trochę mi zeszło na to montowanie a głównie na przeciągnięcie kabelków i tak dobrze, że wcześniej "pomyślałem" sprawdzając czy złączka wodoszczelna od czujników przejdzie mi przez pokrywę,okazało się, że nie przejdzie tak, że sama koncepcja szybkiego montażu wzięła w "łeb" i dopiero jutro zamontuję wtyczki fazową i od halli.Koło już zmontowane ale nie sprawdzone miernikiem,mam nadzieję, że wszystko będzie OK? Jeszcze tylko dorobić kabelek-przedłużenie czujników do sterownika i sprawdzić działanie.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Nóżki wiąże się do cewek pod gniazdami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group