ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak obliczyć ile Ah /Wh na postawie parametrów S oraz P
Autor Wiadomość
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

djmarcin56 napisał/a:
....TO silnik na mniejszym napieciu ma dużo lepszą sprawnośc?

....


Z tego co mi wiadomo o sprawności silnika decyduje producent, a nie napięcie :smile:
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

tkoko napisał/a:
To ja uzupełnię pytanie

pozycja 4 sprawność silnika 70%

pozycja 3 sprawność silnika 90%

który zestaw wybierzesz :mrgreen:


To jak to rozumieć? :grin:
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Czw 24 Sie, 2017   

Niezwykle prosto.
Przyjdzie "blondynka" (przepraszam wszystkie blondynki), kupi różowy lub ten który wciśnie sprzedawca. Przyjdzie "Krakus lub Poznaniak" (podobne przeprosiny jak wyżej :lol: ), kupi najtańszy. Jak przyjdzie w miarę zorientowany w elektrykach, i tak będzie to tylko jeden z elementów "składanki", może niekoniecznie najważniejszy (np. zwolennik lekkiego roweru). Sam mam 280Wh (36V, 7.8Ah) i mi w zupełności wystarcza nawet na 80km. :mrgreen:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

madejp napisał/a:
...
W którym sklepie wybierzecie szybciej rower, który spełnia wymagania?
Dla malkontentów dodam, że obydwa sklepy sprzedają pełne zestawy, łącznie z ładowarką, żeby klient nie musiał niczym więcej interesować. ;) ...


Zadanie z czapy. W sklepie możesz kupić rower, zgodnie z przepisami unijnymi, które sklepy muszą przestrzegać, czyli maksymalnie 48V i silnik 250W i szybkość maksymalna 25 km/h.
A jak sam składasz rower, to musisz mieć pojęcie o tym co robisz i czego oczekujesz, więc podawanie Wh mija się z celem, bo każdy potrafi pomnożyć przez siebie dwie wartości :P
A podstawową wartością do tych wyliczeń jest napięcie, bo od tego zależy cała reszta instalacji w rowerze.

Zasięg roweru, to kwestia pojemności baterii. Chcesz sobie to podawać w Wh? Możesz, chcesz w Ah, też możesz. Ja już z doświadczenia wiem, że w typowym rowerze pojemność rzędu 10Ah wystarcza na przejechanie od 20 do 30km w normalnych warunkach bez szaleństw. I to mi wystarcza przy doborze akumulatora.
Ostatnio na akumulatorze 30Ah przy prędkości początkowej około 40 km/h jeden rower przejeżdżał z silnikiem 500W i kołach 26 cali 80 km, a drugi przy tych samych parametrach baterii z szybkością 25 km/h tylko 50 km na silniku też 500W, ale koła 16 cali. Wh w obu przypadkach takie same, a szybkości i zasięgi dziwnie różne. Zakładanie do porównań 15Wh/km praktycznie wydaje się bez celu. Praktyka wykazuje, że zależy to od wielu innych czynników, a nie od Wh. Każdy rower na tej samej baterii będzie miał różne parametry.
Opory toczenia, waga roweru, waga kierowcy, szybkość, sprawność urządzeń itp i tak spowodują duże różnice.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

I jeszcze ciężka ręka i lekka noga, która nie chce pedałować. :smile:
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

Według mnie Wh nic nie mówią o akumulatorze, to sobie można samemu przeliczyć V x Ah a same Wh nie uwzględniają prądu rozładowywania i to jest główny problem bo na tej podatawie nigdy się nie dowiemy ile faktycznie da sie z niego wyssać :razz:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

A Ah mowia ile pradu mozna pobierac? Przeciez to od ogniw zalezy. Sa takie do 1C albo i takie na 60C. Rozbieznosc dosc spora..
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

Mi dużo mówi, Tobie nie musi. Jeśli znam pojemność to nawet nie musze patrzeć na charakterystyke ogniw bo kieruje się własnymi zasadami co do ładowania/rozładowywania :mrgreen:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

No to jak nie znasz typu ogniw a znasz tylko pojemnosc np 10Ah to skad wrozysz maksymalny bezpieczny prad dla nich? Chyba ze szklanej kuli :D
Tak jak pisalem dla jakichs baterii bedzie to max 10A a dla innej 600, jezeli wezmiesz za duzo niz mozna to przegrzejesz baterie.

Co do ladowania to sie akurat zgadzam. Wszystkie litowce max 0.5C
Ostatnio zmieniony przez qaz33 Pią 25 Sie, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

Im niższy tym lepszy :razz:
 
 
irrs 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Gru 2014
Posty: 274
Skąd: Poznan.
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

wpiszcie sobie na allegro 'powerbank' i sprawdzcie tytuly aukcji. Wszedzie podaja tylko Ah.
Poszukajcie sobie jaka pojemnosc ma bateria w waszym telefonie. Wszedzie podaja tylko Ah.

Szach mat.
:cool: :cool: :cool: :cool:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

qaz33 napisał/a:
No to jak nie znasz typu ogniw a znasz tylko pojemnosc np 10Ah to skad wrozysz maksymalny bezpieczny prad dla nich? Chyba ze szklanej kuli :D
Tak jak pisalem dla jakichs baterii bedzie to max 10A a dla innej 600, jezeli wezmiesz za duzo niz mozna to przegrzejesz baterie.

Co do ładowania to sie akurat zgadzam. Wszystkie litowce max 0.5C

Tylko co to ma wspólnego z podawaniem Wh? Skąd będziesz wiedział o maksymalnym prądzie rozładowania mając do dyspozycji tylko ilość Wh?
 
 
irrs 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Gru 2014
Posty: 274
Skąd: Poznan.
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

- Dzien dobry potrzebuje akumulator do auta tylko nie wiem jaka pojemnosc..
- Benzyna czy Dizel?
- Benzyna
- To bedzie 45 Ah.
- A to wszystko jasne ;)

Oczywiscie z przymrozniem oka ;)
 
 
Mobil 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 656
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

irrs napisał/a:
wpiszcie sobie na allegro 'powerbank' i sprawdzcie tytuly aukcji. Wszedzie podaja tylko Ah.
Poszukajcie sobie jaka pojemnosc ma bateria w waszym telefonie. Wszedzie podaja tylko Ah.

Szach mat.
:cool: :cool: :cool: :cool:

Racja ale w telefonach np. Samsung bateria ma poj. wyrażoną w Wh
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 25 Sie, 2017   

ale w telefonach powerbankach itd jest zawsze tylko 1S czyli to logiczne ze w tym wypadku czy Ah czy Wh to to samo. W rowerach na ogol podajemy "spalanie" w wh/km wiec przy wh latwiej policzyc ile nasz rower przejedzie. Ale ani wh ani ah nie powiedza nam nic wiecej jak nie znamy rodzaju ogniw.

Ale zgodnie z fizyka pojemnosc wyraza sie wlasnie w Wh a Ah to pojemnosc podzielona przez napiecie. Dla nas ebikerow to naprawde bez roznicy bo pomnozyc 2 liczby przez siebie to raczej nie problem :cool:
Ostatnio zmieniony przez qaz33 Pią 25 Sie, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group