ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Maksymalne obciążenie napięciowe automatycznego bezpiecznika
Autor Wiadomość
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   Maksymalne obciążenie napięciowe automatycznego bezpiecznika

Witam Panowie, zakładam temat bo nurtuje mnie pytanie dotyczące maksymalnego obciążenia napięciowego bezpiecznika samochodowego, takiego bezpiecznika pytam was jako doświadczonych elektryków czy w instalacji 42V dc i maksymalnym natężeniu 25A taki bezpieczniki da radę pracować, trochę rozpytywałem znajomego elektronika i powiedział ze nie powinno być problemu ale przed zamówieniem chcę zaciągnąć opinii naszego forum
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   

Przecież przy 25A bezpiecznik 10A wyleci z hukiem. No chyba, że charakterystyka C lub D, to może chwilę wytrzyma, a może w ogóle nie zabezpieczy obwodu.
Opis wskazuje na napięcie DC 32V - wyraźnie podano :mrgreen: .

Jeśli zastosujesz przy wyższym napięciu, to może zdarzyć się, że wcale nie wyłączy obwodu, a tylko narobisz sobie kłopotów. W chwili pojawienia się przeciążenia lub zwarcia bezpiecznik rozewrze zestyk, ale wyższe od znamionowego napięcie spowoduje lub może spowodować utrzymanie palącego się łuku elektrycznego z powodu zbyt krótkiej (dla wyższego napięcia) przerwy izolacyjnej pomiędzy stykami. Czym grozi palący się łuk, mam nadzieję, nie trzeba wyjaśniać.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 20 Sie, 2017   

no widzę ze wkleiłem 10A jest też u sprzedającego 20A ale mniejsza o to, nie doszukałem się charakterystyki tego bezpiecznika ale coś mi sie nie zgadza skoro w poprzedniej konstrukcji użytkowałem popularnego "es"-a 20A z charakterystyką bodajże b i przy 45A nic nie jarzyło łukiem ani żadne fajerwerki więc albo "głupi ma szczęście" albo coś jest nie tak
dodam że oryginalnie jest tam bezpiecznik szklany taka rurka o wartości 220 lub 230V i 5A
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz użyć bezpiecznik o mniejszej wartości natężenia prądu w instalacji, w której będzie przepływał większy prąd. Jaki to ma sens?

Przemek napisał/a:
dodam że oryginalnie jest tam bezpiecznik szklany taka rurka o wartości 220 lub 230V i 5A

To w końcu tam płynie 25A czy 5A?

Działanie bezpiecznika wyzwalane jest tzw. krotnością prądu, która zależy od charakterystyki zabezpieczenia. Weźmy ch-kę B - zadziałanie przy przeciążeniu prądem 1,2-1,4 x In. Czyli B10 zadziała, gdy w obwodzie popłynie prąd 12-14A.

To samo z napięciem: myślisz, że producent opisuje urządzenie konkretnymi parametrami, bo tak sobie wymyślił? Przy takich parametrach zabezpieczenie zadziała skutecznie - przy innych może nie zadziałać prawidłowo.

Poza tym dopóki bezpiecznik nie zostanie wyzwolony, to nie wiesz, czy działa prawidłowo.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

MARCIN napisał/a:
Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz użyć bezpiecznik o mniejszej wartości

te mini bezpieczniki dostępne są (od ręki) do wartości 20A

Przemek napisał/a:
dodam że oryginalnie jest tam bezpiecznik szklany taka rurka o wartości 220 lub 230V i 5A

To w końcu tam płynie 25A czy 5A?

no i dlatego mam mętlik w głowie niemożliwym jest ze sterownik pobiera 5A to jest niemożliwe, niestety na ten moment nie wiem ile brał A bo rower niemiła watomierza dopiero go zainstalowałem ale jeszcze "nie odpaliłem" bo chce osunąć oryginalny włącznik czyli stacyjkę, instalacja oryginalnie jest wykonana inaczej niż w "naszych" rowerach, stacyjka w tym rowerze mostkuje baterię a i przez nią leci cale obciążenie, w naszych rowerach stacyjka włącza sterownik dlatego chce w jej miejsce wstawić bezpiecznik automatyczny który to przeniesie obciążenie tak jak pisałem planowane 25A wiem że można wstawić zwykłego "es"-a ale on jest za duży gabarytowo by jakoś to wyglądało po jego wstawieniu

a może dało by się to zrealizować na jakimś przekaźniku ale nie na elektromagnetycznym tylko na jakimś tranzystorze wtedy zostawił bym stacyjkę która to sterowała by przekaźnikiem ale to z kolei komplikuje układ a miejsca w nim jak na lekarstwo

masz/macie jakiś przepis na taką sytuację ?
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

No to odpalaj. Zrób na krótko wyłącznik albo cęgi do przewodów do ręki. Będziesz wiedział wszystko.

Tranzystor zadziała, ale przerwy galwanicznej nie uzyskasz.
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

Tak będziesz kupował cały komplet, więc w przypadku "wybijania" pojedynczego bezpiecznika daj dwa równolegle i powinno być OK.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 21 Sie, 2017   

MARCIN napisał/a:
Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz użyć bezpiecznik o mniejszej wartości natężenia prądu w instalacji, w której będzie przepływał większy prąd. Jaki to ma sens?

Przemek napisał/a:
dodam że oryginalnie jest tam bezpiecznik szklany taka rurka o wartości 220 lub 230V i 5A

To w końcu tam płynie 25A czy 5A?

Działanie bezpiecznika wyzwalane jest tzw. krotnością prądu, która zależy od charakterystyki zabezpieczenia. Weźmy ch-kę B - zadziałanie przy przeciążeniu prądem 1,2-1,4 x In. Czyli B10 zadziała, gdy w obwodzie popłynie prąd 12-14A.

To samo z napięciem: myślisz, że producent opisuje urządzenie konkretnymi parametrami, bo tak sobie wymyślił? Przy takich parametrach zabezpieczenie zadziała skutecznie - przy innych może nie zadziałać prawidłowo.

Poza tym dopóki bezpiecznik nie zostanie wyzwolony, to nie wiesz, czy działa prawidłowo.


Trzeba wziąść pod uwagę jeszcze czas zadziałania takiego bezpiecznika pod obciążeniem, B10 zadziała w czasie około 40-400s przy prądzie 1,5xIn. Żeby zadziałał na zwarcie musi popłynąć 5 krotność prądu znamionowego czyli w tym wypadku 50A a prąd o którym pisze kolega 1,2-1,4xIn to to bezpiecznik wytrzyma kilka minut nieraz nawet do prawie 2h. Bezpieczniki te działają termicznie i w zaleznościu od grubości przewodu im grubszy tym później bezpiecznik zadziała.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

tkoko napisał/a:
w przypadku "wybijania" pojedynczego bezpiecznika daj dwa równolegle i powinno być OK.

no własnie aż balem sie spytać czy tak można bo coś na elce przeczytałem o łączeniu bezpieczników i rozpętała się wojna
djmarcin56 napisał/a:
Żeby zadziałał na zwarcie musi popłynąć 5 krotność prądu znamionowego czyli w tym wypadku 50A a
djmarcin56 napisał/a:
bezpiecznik wytrzyma kilka minut nieraz nawet do prawie 2h. Bezpieczniki te działają termicznie i w zaleznościu od grubości przewodu im grubszy tym później bezpiecznik zadziała.

Cytat:
Żeby zadziałał na zwarcie musi popłynąć 5 krotność prądu znamionowego czyli w tym wypadku 50A a

no też mi sie tak wydawało że spokojnie wytrzyma a przed zwarciem uchroni bo jeśli do niego dojdzie to prądy popłyną ze 100 krotne

pytanie tylko jeszcze jedno, producent pisze że on jest do 32V DC nie wiem jak to sie będzie miało do 42VDC czy to chodzi o "dzielnik" czyli jeśli przy 32V wytrzymuje 10A to przy 42 będzie to mniej według proporcji +-7A?
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Przemek napisał/a:
....pytanie tylko jeszcze jedno, producent pisze że on jest do 32V DC nie wiem jak to sie będzie miało do 42VDC czy to chodzi o "dzielnik" czyli jeśli przy 32V wytrzymuje 10A to przy 42 będzie to mniej według proporcji +-7A?


Takich danych zapewne nikt Ci nie poda. :mrgreen: To musisz sam sprawdzić jakie napięcie przy jakim prądzie (lub odwrotnie) wybije bezpiecznik.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 22 Sie, 2017   

Ogółem zawsze jest podane napięcie pracy bęzpiecznika i jeśli chcesz go używać z innym napięciem to przyjmujesz ten sam prąd, on się nie zmienia i niema tu żadnych zależności a w praniu wyjdzie czy jakakolwiek różnica jest; w tym wypadku raczej mała różnica napięć ale jeśli jest do 32v to nie przypadkowo i może nie spełniać do końca swojej roli. MUsisz potestować
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 23 Sie, 2017   

ok sprawdzę to czy będzie wybijać jak dojdzie przesyłka
MARCIN napisał/a:
No to odpalaj. Zrób na krótko wyłącznik albo cęgi do przewodów do ręki. Będziesz wiedział wszystko.

bateria poskładana watomierz podpięty no i wynik 14A w piku, no szału niema, spodziewałem się takiego wyniku jak dojdą bezpieczniki to z bocznikuje sterownik co by dobić do tych 25A by machina żwawiej ruszała
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

tkoko napisał/a:
Tak będziesz kupował cały komplet, więc w przypadku "wybijania" pojedynczego bezpiecznika daj dwa równolegle i powinno być OK.

W domu też tak masz zrobione? :-) .
Jeden bezpiecznik "wyleci", ale jeszcze drugi będzie przewodził - bo nie ma możliwości, aby obydwa przerwały obwód jednocześnie. Obwód zostanie wyłączony z opóźnieniem - o ile prąd nie przekroczy zdolności wyłączania. Poza tym podwyższone napięcie pracy ponad znamionowe w tym przypadku nie pomaga...
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

MARCIN napisał/a:
....W domu też tak masz zrobione? :-) .
Jeden bezpiecznik "wyleci", ale jeszcze drugi będzie przewodził - bo nie ma możliwości, aby obydwa przerwały obwód jednocześnie. Obwód zostanie wyłączony z opóźnieniem - o ile prąd nie przekroczy zdolności wyłączania. Poza tym podwyższone napięcie pracy ponad znamionowe w tym przypadku nie pomaga...


Może Cię zaskoczę ale właśnie mam dwa szesnastoamperowe automaty połączone równolegle :mrgreen: i nie ma problemu z wyłączaniem, "strzelają" obydwa. Mało tego, spawarkę mam na równolegle połączonych 10A + 16A i bez problemu mogę spawać zarówno przy prądzie 10A, 16A lub 22A bo tyle pobiera prądu przy elektrodzie "czwórce".
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Noo, zaskoczyłeś...
_________________
"Nikt nie jest zniewolony w bardziej beznadziejny sposób niż ci, którzy fałszywie wierzą, że są wolni" - Goethe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group