ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
e-Merida XC Mission Speed
Autor Wiadomość
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 01 Paź, 2017   

Ja u siebie zdecydowałem się na 20S7P (140 ogniw) bo nie wiem jaki silnik finalnie będzie a lepiej mieć zapas Voltów bo Ampery zawsze można na sterowniku ograniczyć.

Co do tworzenia pakietu to może ci pomóc stronka
http://epowerbikes.ru/constructor-en.php

Ustawiasz tam sobie to zdjęcie które tu podałeś, skalujesz tak aby zgadzały się rozmiary (z altem zaznaczasz 2 punkty i ci podaje odległość)

Ustawiasz sobie wielkość ogniw, ja ustawiłem 20,3 bo tyle ktoś podawał z koszyczkiem, ale upewnię się jeszcze.
Ustawiasz czy chcesz plaster miodu czy kwadrat i klikasz gdzie chcesz ogniwa.
Jak ustawisz sobie S i P to od razu ci będzie zliczał ilość ogniw.

Jedyny minus to po zmianie typu z plastru miodu na kwadrat nie da się zapisać projektu bo wywala błedem. Ale możesz sobie to ustawić i zrobić screena

Mi wstępnie wyszło coś takiego:



Nie wiem jeszcze czy da się taki pakiet zbudować ;)

Ps. Rozmiary sterownika które podałeś to chyba samej płytki bez obudoway, z tego co mierzyłem to w obudowie jest chyba 12x9,5x3 z czego do 12 trzeba doliczyć wyjście przewodów z obudowy
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 01 Paź, 2017   

Spróbowałem użyć kalkulatora.

http://epowerbikes.ru/constructor-en.php

Ustawiłem skalę, by duży czerwony kwadrat był 10 cm, zaś małe po 1 cm. Wpasowałem ramę. Ogniwo w koszyku ustawiłem jak grubość koszyka czyli 22.3 mm.

Teraz jak ułożyć 144 ogniwa by wyszedł trójkąt i dopasowały by się poszczególne cele ?

Wypluło takie coś.





skrzynka_z_lijon144.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 374 raz(y) 382,52 KB

ogniwa_w_skrzynce.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 390 raz(y) 1,5 MB

 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Po pierwsze zastanów się czy na pewno chcesz plaster miodu, z tego co czytałem to dużo bardziej bezpieczne jest robić w kwadracie. Tracisz trochę miejsca ale zyskujesz spokój.

Zobacz też jak ja ustawiałem, najlepiej najdłuższy bok ramy ustawić sobie poziomo, łatwiej jest ułożyć jakiś kształt.
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Tak wyszło z symulatora, będzie w koszyczkach ale nie umiem sobie wyimaginować jak to pookładać, by sie zmieściło 18S6P , ew zejdę na 16S8P. Zależy mi jeszcze na sterowniku barmala w środku oraz przetwornicy i softstarcie.

Osioł ze mnie, nie odptaszkowałem honeycomba.
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 02 Paź, 2017   

Z tego screena co wkleiłeś to raczej na pewno dasz radę to upchać.
Ja mam mniej miejsca mimo dużej ramy i wchodzi 140 ogniw, nawet dało by radę jeszcze upchać ale sterownik chcę montować na stojąco aby obudowa miała max 9cm
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Udało mi się z dużym prawdopodobieństwem ustalić, ze wejdą 144 ogniwa. Planuje zakup SONY VTC5 by móc bezpiecznie ciągnąć 6-7A z ogniwa. Teraz kwestia baterii. Opcje są dwie 16S9P lub 18S8P. Silnik mały QS o rozstawie 135 mm ma 1 V na kilometr. Chciałbym by rower jechał max do 60 km/h zaś realnie będę do 50km/h chciał się poruszać. Sterownik jeszcze nie wiem jaki ale o prądzie do 50 A. Która wersje baterii polecacie ? Chciałbym by ten mały QS miał moc jak 7x9 przy 13P a prędkość jak 10x6 przy 13P. Pewnie z 16S się to już uda. Z drugiej strony 18S to mniejsze straty w prądy. Moc będzie podoba tylko inaczej rozłożona. Na stromych podjazdach lepiej mieć 16S i 50 A zaś długiej prostej 18S i 45 A. Już prawie się pogodziłem z myślą, że sterownik będzie poza skrzynka ;-(
 
 
pawextelinfo 
stażysta


Wiek: 42
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 183
Skąd: Węgierska Górka
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Elektrotonus napisał/a:
Udało mi się z dużym prawdopodobieństwem ustalić, ze wejdą 144 ogniwa. Planuje zakup SONY VTC5 by móc bezpiecznie ciągnąć 6-7A z ogniwa. Teraz kwestia baterii. Opcje są dwie 16S9P lub 18S8P. Silnik mały QS o rozstawie 135 mm ma 1 V na kilometr. Chciałbym by rower jechał max do 60 km/h zaś realnie będę do 50km/h chciał się poruszać. Sterownik jeszcze nie wiem jaki ale o prądzie do 50 A. Która wersje baterii polecacie ? Chciałbym by ten mały QS miał moc jak 7x9 przy 13P a prędkość jak 10x6 przy 13P. Pewnie z 16S się to już uda. Z drugiej strony 18S to mniejsze straty w prądy. Moc będzie podoba tylko inaczej rozłożona. Na stromych podjazdach lepiej mieć 16S i 50 A zaś długiej prostej 18S i 45 A. Już prawie się pogodziłem z myślą, że sterownik będzie poza skrzynka ;-(


A szersza skrzynka na dwa rzędy ogniw?
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Komplikuje budowę, poza tym nie chcę wielkiego szerokiego jak wół kloca w ramie. Aktualny ebike mam 1500 W więc jak nowa merida będzie miała 2500-3000 W będzie zupełnie dobrze. Też nie chciałbym by rower ważył 40 kg . Obecny waży 32 kg i czasem to za wiele jak an rower. Ze mną na pokładzie do 122 kg do przyspieszania, hamowania. Nie wiem do jakich obciążeń są konstruowane ramy full suspension ? Być może te typowo downhilowe typu np. kona stinky wytrzymują tyle ale do mojej ramy staram się mieć dystans z mocą i wagą roweru.
 
 
pawextelinfo 
stażysta


Wiek: 42
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 183
Skąd: Węgierska Górka
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Elektrotonus napisał/a:
Komplikuje budowę, poza tym nie chcę wielkiego szerokiego jak wół kloca w ramie. Aktualny ebike mam 1500 W więc jak nowa merida będzie miała 2500-3000 W będzie zupełnie dobrze. Też nie chciałbym by rower ważył 40 kg . Obecny waży 32 kg i czasem to za wiele jak an rower. Ze mną na pokładzie do 122 kg do przyspieszania, hamowania. Nie wiem do jakich obciążeń są konstruowane ramy full suspension ? Być może te typowo downhilowe typu np. kona stinky wytrzymują tyle ale do mojej ramy staram się mieć dystans z mocą i wagą roweru.


Ciężko mi zrozumieć przy elektryku dążenie do minimalnej wagi
16s9p vs 18s9p to róznica ok 800gr
Dodatkowa szerokość skrzynki 2cm 200gr
Sterownik mamy w środku bez narażania na błoto wodę itp.
Jeżeli dodatkowy 1kg ma decydować o kompromisie miedzy przyspieszeniem a prędkością to proponuje trzy dniową dietę lub wypróżniać się przed przejażdżka :mrgreen:

Sorki za moje dogłębne stwierdzenie ale zawsze uważałem ze bateria powinna być robiona najbardziej optymalnie i bez kompromisów tak aby można było wykorzystać najwięcej z danego zestawu

Jeżeli obawiasz się problemów z pedałowaniem przy szerszej skrzynce, to dla mnie one nie istnieją
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

pawextelinfo napisał/a:

Ciężko mi zrozumieć przy elektryku dążenie do minimalnej wagi
16s9p vs 18s9p to róznica ok 800gr
Dodatkowa szerokość skrzynki 2cm 200gr
Sterownik mamy w środku bez narażania na błoto wodę itp.


Do minimalnej nie ale bez przesady. Zdażyło mi się wnosić 32 kg bajka na schody więc wolę nie mieć 40kg klocka. Na przykład z zielonej meridzie mam skrzynkę pancerną z blachy kwasowej. Ceną za wygląd i wytrzymałośc jej masa 3 kg vs 1 kg odpowiednika z laminatu. Do jazdy nie ma to znaczenia gdyż jak wiemy silnik rekompensuje "nadwagę" roweru i kierowcy ;-)

Jakiej szerokości masz skrzynkę ? W meridzie zielonej mam 10 cm. Moje pytanie jest co do konfiguracji baterii ze 144 ogniw. Każdy zawsze może rzucić argumentem, że lepiej dać 160 lub jeszcze więcej. Co do sterownika w środku pełna zgoda, ale skrzynka nie jest z gumy. Masz jakieś foto skrzynki Twego bajka ? Takiej z dwoma rzędami ogniw jak to wygląda ?
 
 
pawextelinfo 
stażysta


Wiek: 42
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 183
Skąd: Węgierska Górka
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=7405

To mój bike w temacie. Szerokosć ok 14cm jak dobrze pamiętam
Sterownik mam osobno w obudowie bo zależało mi na upchaniu 220 ogniw vtc6 by na maxa wykorzystać sabvotona 72150
Wiem ze to extrimum :grin: i nie namawiam do takiego rozwiązania, bo w przypadku twojej konstrukcji nie ma takiej potrzeby
Ostatnio zmieniony przez pawextelinfo Wto 03 Paź, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Masz foto baterii w skrzynce ?
 
 
pawextelinfo 
stażysta


Wiek: 42
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 183
Skąd: Węgierska Górka
Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

Brak foto, baterie zapakowane w termo rękaw
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 04 Paź, 2017   

pawextelinfo napisał/a:
A szersza skrzynka na dwa rzędy ogniw?


Można też zrobić ogniwa w pionie, wtedy łatwiej wepchać więcej ogniw do konkretnej szerokości.

Na długość ogniwo z koszykiem ma około 7cm, dwa wsadzone obok dają 14cm , do tego te 1cm buforu i mamy 15cm kloca.

Ustawiając je w pionie mamy większe pole do popisu bo można zrobić np 5x20mm w rzędzie co daje 10cm a to już akceptowalna obudowa.

Tylko taka baterię chyba trudniej zaprojektować ale wszystko się da.

Kilka takich i postawić 1 na drugim i połaczyć ze sobą stosując bezpieczną izolację.
 
 
pawextelinfo 
stażysta


Wiek: 42
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 183
Skąd: Węgierska Górka
Wysłany: Śro 04 Paź, 2017   

W pionie trudniej optymalnie wykorzystać nieregularną powierzchnie. Sam spróbuj, ja się poddałem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group