ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana ogniw w baterii BIONX
Autor Wiadomość
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   Wymiana ogniw w baterii BIONX

Hej! Poproszono mnie o wymianę ogniw w akumulatorze bionxa (48v - 13s3p). Pochodzi on z dosyć nowego - około dwuletniego roweru. Jest to wersja z balancerem, czyli każda sekcja miała swój kabelek. Babka wyładowała baterię, a potem zostawiła ją tak na 2 miesiące. Efektem tego elektronika rozładowała ogniwa kompletnie do zera.

Po otwarciu obudowy i pomierzeniu ogniw rozłączyłem ją wg odpowiedniej kolejności:

- odłączenie kabelków balansujących począwszy od +13 kończąc na 0.
- odłączenie plusa prądowego
- odłączenie minusa prądowego

Po wsadzeniu nowego pakietu (13s4p) nastąpiło podłączanie wg odwrotnej kolejności:
- przylutowanie minusa prądowego
- przylutowanie plusa prądowego
- przylutowanie kabelków balansujących zaczynając od minusa pierwszej celi, kończąc na plusie trzynastej celi.

No i przyszło do podłączenia ładowarki, gdzie czekał zonk. Elektronika chyba się w jakiś sposób zabezpieczyła i aku się nie ładuje. Najpierw zapala się czerwona dioda, a po około 3-5 sekundach jest sygnał dźwiękowy i dioda zmienia kolor na pomarańczowy.

Na forum spotkałem się raczej z wywalaniem oryginalnego sterownika z silnika i robienie wszystkiego na universal, ale skoro rower jest prawie nowy to myślę, że właściciel nie byłby z tego faktu pocieszony. Może wie ktoś jak zrobić jakiegoś "reseta" elektroniki, która przyjęłaby aku i wszysto by śmigało?

Pozdro ;)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Bionxy się programuje, jest przystawka serwisowa do tego służąca oraz komputerek na kierownicy przez który robisz kompletnie wszystko, łącznie z resetem BMSa, nawet parowanie czy programowanie go do balansowania na dowolne napięcia i dowolne ilości sekcji.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Da się gdzieś kupić lub zrobić taką przystawkę? Jakiś manual, cokolwiek? Szukałem w necie, ale znalazłem same szczątkowe informacje, na podstawie których nic sensownego się nie wymyśli.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Zamiast odłączać wszystko to powinieneś zrównoleglić pakiet z nowym i wywalić stary aby bms nie zauważył. A takto teraz masz problem :razz:
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Co miałem zrównoleglać jak stary pakiet miał 0V? ;)
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Uhh w 2 miesiace do 0? dobry bms tam jest..To samo zrobi z nowym pakietem pewnie
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Nie 24 Wrz, 2017   

Pewnie było to powtarzane przez użytkowniczkę kilka razy i w końcu ogniwa padły. Niestety to samo jest w Boschu 2012-2013, nawet jak jedno ogniwo padnie to papa, BMS blokuje się już na amen. Więc to raczej nie wymiana zblokowała temat tylko sama użytkowniczka.
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

Tak tak, ja się o to nie martwię, bo bateria przed wymianą już nie chciała się ładować czyli bms się zablokował. Kwestia tylko tego, aby teraz znaleźć sposób aby go "zresetować" i powinna hulać elegancko.
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

Aaa, próbowałeś 10 sekund (lub dłużej) włącznik trzymać?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group