ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Firma NEXUN.pl i Panasonic NCR18650A 3100mAh
Autor Wiadomość
klient 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2017
Posty: 61
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

I Alleluja! I o to mnie chodziło! Dziękuję.
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Z swojego doświadczenia mogę Ci polecić ciekawy eksperyment, weź dowolne zmierzone już ogniwo naładuj ponownie, mocną lutownicą pobiel je cyną, banany które masz do ładowarki jeśli są solidne zalutuj na nich krótkie przewody 10-15cm ale sporawe 1-1,5mm2, końce przylutuj do ogniwa i puść rozładowywanie, jestem przekonany że wynik cie zaskoczy
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Jasne ze rezystancja zwiększa sie z wiekiem :wink:
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Rózne tu rzeczy napisano, ale nie mowcie mi ze jak gosciowi wychodzi jedno ogniwo 2Ah a drugie 2,5 to z czapy moze je dowolnie łączyc w pakiet.
Jesli wszystkie z 2011 roku przy pradzie 3A, ktory nie jest jakims wygórowanym, oddają 2Ah i zepnie z nich jedna rownoległą sekcje to oczywistym jest ze BMS przez tą sekcje jako pierwszą odetnie całą baterie.
Trzeba zrobic prosty test.
ogniwa po jednym z 2011, 13,14,15 do 2016 nałądowac do pełna, następnie zrobic z nich baterie 5s1p i rozładowac do 15V małym pradem. Zmierzyc napiecia na kazdym ogniwie. Jesli te z 2011 maja najniższe napiecie to nie mozna ich traktowac na rowni z tymi z 2016 roku.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Ale tu nie było testu pojemności tylko, co najwyżej, test spadku napięcia pod obciążeniem :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

tas napisał/a:
Ale tu nie było testu pojemności tylko, co najwyżej, test spadku napięcia pod obciążeniem :)


Twierdzisz, ze ta ładowarka nie zmierzyła poprawnie pojemnosci tych ogniw ?
Jesli tak, to nie byłoby powtarzalnosci pomiaru.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

No nie zmierzyła bo się mierzy w pewnych z góry ustalonych warunkach, a nie wymyśla się swoich.
Ojj Passat_EQ nie czytamy not to później takie babole wychodzą, a od kąt to testujemy pojemność przy rozładowaniu do 3.1 czy iluś tam nie wiadomo ilu V? Coś się zmieniło w ostatnim czasie? :P
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

tas napisał/a:
No nie zmierzyła bo się mierzy w pewnych z góry ustalonych warunkach, a nie wymyśla się swoich.
Ojj Passat_EQ nie czytamy not to później takie babole wychodzą, a od kąt to testujemy pojemność przy rozładowaniu do 3.1 czy iluś tam nie wiadomo ilu V? Coś się zmieniło w ostatnim czasie? :P


Zupełnie nie rozumiem co maja warunki do rozjazdów.
A sterownik niby rozładowuje ogniwa zgodnie z notami ogniw? Nie.
Jesli ogniwo stare i młode są takie same to ich wykresy rozładowania w funkcji czasu czyli pojemnosci beda takie same.
Albo ogniwa sie rozładowuja identycznie albo jedno jest "spłaszczone" w funkcji napiecia a drugie utrzymuje swoja wartosc dłuzej. Nie zmienia to faktu ze sie roznią i łączone szeregowo wykazą róznice gdzies w przedziale całego procesu rozładowania.

Inna sprawa ze "spłaszczony" wykres napiecia w funkcji pojemnosci to nic innego jak mniej Wh ogniwa.
Ostatnio zmieniony przez Passat_EQ Pon 18 Wrz, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klient 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2017
Posty: 61
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Starałem się zachować warunki takie w jakich będzie pracował akumulator.
Myślałem, że rozładowując każde ogniwo z osobna do powiedzmy 2,5V prądem choćby 1,5A nic mi to nie da, bo w takich warunkach akumulator pracować nie będzie.
Po obniżeniu Bafanga do 18A będzie to - przy 13S7P - średnio około 2,57A na jedno ogniwo. A akumulator zostanie odcięty przy 41V.
Chyba, że moje rozumowanie jest nielogiczne.
Pozwolę sobie jeszcze dodać wyraźnie, że nie mam żadnych pretensji do sprzedającego!!!
Po pierwsze w rozmowie telefonicznej przed zakupem zostałem dokładnie poinformowany, że nie sortują ogniw bo jest to niewykonalne z powodu ilości ich sprzedaży. Po drugie sprzedający nie robił żadnych, ale to żadnych problemów ze zwrotem/wymianą ogniw - czego odmówiłem i bardzo ładnie podziękowałem za takie pozytywne podejście. Zachowałem ogniwa i będzie co będzie.
Jednak w przyszłości do kolejnego pakietu będę starał się kupić ogniwa różniące się datami produkcji maksimum 2 lata (a nie 5). Biedny/chytry płaci dwa razy.
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Tas, a w swoim rowerku osobistym też masz taki mix przypadkowych aku z taką rozpiętością daty produkcji?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   

Ano, w tym żółtym mam taki "mix" z demontażu sanyo BL kupowanych z forum :)
Jeśli pojemność jest zgodna i jeśli Rw jest zgodne to nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia takich ogniw.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
klient 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2017
Posty: 61
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

Czyli jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem.
Kupując nowe z demontażu ogniwa część z 2011 roku, część z 2013 roku, część z 2014 roku, część z 2015 roku, część z 2016 roku mamy zapewnioną zbliżoną pojemność. Ale z jakiś tam powodów mają/mogą mieć (jak w moim przypadku) inne charakterystyki rozładowania. A to z punktu praktycznego umożliwi nam budowę sprawnego akumulatora - jednak zbudowany z takich ogniw akumulator będzie miał mniejszą pojemność w zakresie rzeczywistych warunków pracy jeśli kupujemy ogniwa z takim rozrzutem dat produkcji.
Szukam podsumowania, tak by każdy miał pożytek z forum w przyszłości.
Bo póki co sprawa jest zamydlona i brak jednoznacznej odpowiedzi. Są różne zdania. Jeden mówi, że akumulator z 2011 roku to funkel nufka jak ten z 2016 - drugi zaprzecza.
Dajmy potomnym klarowną odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez klient Śro 20 Wrz, 2017, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Passat_EQ 
prezes


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 580
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

Nikt jeszcze nie zaprzeczył.
Na razie była opinia ze wiek wpływa na Rw.
Pozostałe opinie opierały sie o Twoje pomiary, ktore sa poddawane w wątpliwosc.
Ja juz Ci napisałem jaki pomiar zrobic, tak zeby miec odpowiedz i sie nie narobic. Mozesz do tego nawet uzyc magnesów neodymowych zeby nie łączyc ich trwale.
Kolejny jedyny słuszny pomiar bedzie juz kompletnego zgrzanego/zlutowanego aku, ale to juz bedzie musztarda po obiedzie.

W zasadzie mam lepszy pomysł.
Daj 10 ogniw szeregowo. Po dwa z danego rocznika naładowane go pełnego napiecia i rozładuj je do około 3v gdzie charakterystyka zaczyna lekko spadac. Po osiągnieciu 30V na pakiecie zmierz napiecia na poszczególnych ogniwach. Gdybys zapisywał napiecia na ogniwach, poniekad miałbys pomiar pojemnosci kazdego z nich wykonany na pewno w takich samych warunkach jesli chodzi o dany 10s pakiet.
Jesli przemierzysz wszystkie to bedzie wiadomo jak je łączyc.
Spodziewajac sie gorszego wariantu uwazam ze powinienes rozdzielic najsłabsze po równą ilosc do kazdej sekcji. Jesli pomiary wykaza ze ogniwa sa identyczne to i tak ich rozgrupowanie nie miało istotnego sensu.
Jesli jednak masz wątpliwosc co do ktoregos rocznika, na pewno nie dawałbym wszystkich do jednej seksji.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

klient, Twój przypadek jest skrajny, dlatego trudny do obiektywnego opisu bez testu. Zważywszy, że zazwyczaj z demontażu ogniwa to max 2-3 sezony różnicy.
Co do ogólnej zasady, jedyne liczące się parametry to RW i Pojemność, ostatnią i najmniej ważną sprawą jest wymaganie od ogniw z demontażu, aby były z tego samego okresu.
Jeśli Rw i Ah są takie same względem ogniw to takie można łączyć.
Działa to na tyle sprawnie, że nawet nie ważna jest marka ogniw, dopuszczalne od praktycznej strony jest połączenie samsung 29E i LG MG1, Sony NC1 i Panasonic PF, Samsung 22p i sony v3 itd.
Jeśli jednak Rw lub pojemność odstępują od siebie o więcej niż ileś tam umowna wartość, powiedzmy 5-8% to takie ogniwa trzeba by dobrać do siebie, tj albo wszystkie takie, jakie w twoim teście wyszły 2000 lub wszystkie takie co wyszły 2300 czy ileś tam, bo po tym teście ciężko wyciągać jakieś wnioski.
Skoro masz taką możliwość i jest ona dostępna to wymień sobie te ogniwa tak, aby różnice między nimi nie przekraczały 2-3 sezonów. Osiągniesz idealne dopasowanie w swoim teście.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
ajs 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Paź 2014
Posty: 165
Skąd: Gorzów Wielkopolski
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

Przecież rozładowując dużym prądem takie ogniwo tester pojemności odetnie je już przy napięciu +- 3,5 V przez duży SAG ogniwa. Później możemy spróbować rozladowywanie mniejszym prądem, a w praktyce można wykorzystać końcówkę baterii na spokojny dojazd do domu :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group